Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Bu sabır ve ilgi isteyen bir süreçtir. İlgi ve alakanızı kuşunuzdan eksik etmemelisiniz.

 

  1. İlk olarak kuşunuzun güvenini kazanmalısınız. Kuşun sizin varlığınıza alıştıktan ve kabullendikten sonra kafesin kapısını yavaşça ve kuşunuzu ürkütmeden açın. Elinizi kuşunuzu korkutmadan yavaş bir şekilde kafesin içine görürmelisiniz. Kafesin tabanına elinizi koyun ve ani hareketlerden sakınarak bekleyin.

Ne kadar dikkatli olursanız olun kuşunuz bu durumda doğal bir tepki olarak ürkebilir ve kafesin içinde oradan oraya uçabilir. Sakin ve kısık seslerle kuşunuz ile konuşun bu size alışkın olmasa bile onu rahatlatacak ve onu size alıştıracaktır. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bu düzenli hareketler sonucu size alışacak ve artık elinizin kafeste olmasından ürkmeyecektir.

  1. Kuşunuz artık sizden ürkmemeye başlayınca hergün biraz daha elinizi kuşunuza yaklaştırın ve ara sıra kuşunuzun ayaklarına dokunun. Eğer kuşunuz sizden korkmadan yani fazla tepki vermeden sadece uzaklaşıyorsa bu biraz daha iyi bir haber diyebiliriz. Fakat bunu yapınca hala kafesin içinde oradan oraya uçuyor ise biraz daha sabır ve zamana ihtiyacınız var demektir.
  2. Ayrıca elinize biraz yem alarak kuşunuzu elinizden yemesini bekleyin. Bu elinize alışmasında büyük fayda sağlayacaktır. Eğer elinizden yememekte direniyorsa elinizi çıkarın ve acıkmasını bekleyin. Acıktıktan sonra yeniden deneyin.

 

  1. Kuşunuz elinizden yemeye alışınca işaret parmağınızı kuşunuz için bir tünek gibi yapın ve bekleyin bu duruma alışması gerekecek. Ara sıra işaret parmağınıza gelebilir bu iyiye işarettir. Bu kısma da alıştıktan sonra işaret parmağınızı hafifçe ayaklarının altına inin ve parmağınıza çıkmasını sağlayın ve bunu düzenli olarak tekrarlayın.

 

 

Kuşunuz elinize çıkarken ona bir kelime belirleyin. Örneğin “çık” kelimesi gibi. Bu sözcüğe alışması ilerleyen dönemlerde işinize yarayacak ve sadece sözle parmağınıza gelmesini sağlayabileceksiniz.

Kuşunuzun parmağınıza çıkması zaman alan bir işlem demiştik. Sabırla yaklaştığınız bu uzun süreç sizin için bir hayli eğlenceli olacak ve kuşunuz ile aranızdaki bağı güçlendirecektir.

 

  1. Ara sıra kuşunuzu parmağınıza alıp yer değiştirin ve bulunduğu yer de gezdirin. Sadece parmağınza çıkması değil parmağınızda hareket etmeye de alışması gereklidir.

 

Bu işlemleri yaparken mutlaka kuşunuzla konuşun ve kendisi ile ilgilendiğinizi belli edin.

Kuşunuz bu sürecide tamamladıktan sonra artık parmağınıza çıkmaya hazır bunu ara sıra yaparak kuşunuzun bu durumdan uzaklaşmasını engellemeniz yeterli. Bazen kuşunuz çeşitli sebepler ile kafesinden çıkmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda kuşunuzu kesinlikle zorlamayın. Yoksa tüm emeğinize rağmen kuşunuz elinize gelmekten soğuyabilir. Ve bu soğukluğu aşmak eğitmekten daha çok zaman alır. Bu gibi durumlar da bir süre bekleyin ve yeniden deneyin. Kuşunuz alıştığı için kendini hazır hissettiğinde gelecektir. Ayrıca muhabbet kuşunuzu sadece parmağınız da değil omzunuzda ve başınızda durmasına da kızmamalısınız. Aradaki farkı ayırt edemeyeceği için parmağınız da durmasını istemediğinizi düşünebilir.