Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kırmızı Kuş Akarı ( Dermanyssus gallinae )

Pdf Kırmızı Kuş Akarı ( Dermanyssus gallinae ) 2023-10-14

indirmek için izniniz yok
İndirebilecek özel kaynaklar.
Kırmızı Kuş Akarı ( Halk arasındaki Adı: Kırımızı Bit)
kırmızı akar (kırmızı bit).png

Latince Adı: Dermanyssus gallinae

Parazitin Bulunduğu Yer: Ektoparazit(dış parazit)

Parazitin Özellikleri/ Yaşam Döngüsü: Kırmızı akarlar yanı halk dilinde kırmızı bitler aslında bit değil bir akar türüdür. Kan ile beslenen bir dış parazittir ve ana konağı kümes hayvanları özellikle de tavuklardır . Fakat söz konusu parazitin hindi kümeslerinde de görüldüğü , ayrıca kafes kuşları, güvercinler ve yabani kuşlarını da enfeste ettiği bilinmektedir. Ergin hale gelen bir akar çiftleştikten sonra kan emmeyi takiben her 12-24 saatte sayıları 1-9 arasında değişen yumurta bırakmaktadır. Dişi akarlar 5-45 derece arasında yumurtlayabilmekte ve 5-25 derece arasında beslenmeksizin 9 ay boyunca hayatta kalabilmektedirler. Ergin bir kırmızı akar yaklaşık 0,2 µl kan emebildiğini bildirmişlerdir.

Nerelerde Görülür: Geceleri aktifleşir kuşlardan kan emme yönelir. Gündüzleri tünek, kümes, yuvalık vb tahta veya duvar çatlaklarında yani karanlık alanlarda yaşar.

Parazit İçin Kullanılabilecek İlaçlar ve Kurtulma Yöntemleri: Ense damlaları (vilmectin veya strongold kedi ense damları), Kümes genelini toz veya sıvı ilaçlama ile.

Üst Sağdan Dosya İndir butonuna tıklayıp, PDF dosyasını indirerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Beğen
Tepkiler: arlor
Yazar
Ronay
İndirilme
3
Görüntüleme
275
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 yıldız 0 değerlendirme

Ronay ait diğer kaynakar