Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Albino Sultan Papağanı Özellikleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Albino Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı evlerde en çok ilgi gören papağan türüdür. Bu papağan hareketli ve ilginç tavırları ile gönüllere yerleşmiştir. Bir çok renk mutasyonu olmasına rağmen en çok merak edilen renk ise beyazlar yani albino sultan papağanı çeşididir. Bu merak edilen papağan hakkında albino sultan papağanı özellikleri, albino sultan papağanı konuşur mu, albino sultan papağanı cinsiyet ayrımı, albino sultan papağanı fiyatları vb bir çok soru akla gelmektedir. Peki bu sultan papağanı çeşidi hakkında sizlere bu yazıda bilgileri derlemek istedik. Hadi sizlerle albino sultan papağanını inceleyelim.

albino sultan papağanı- özellikler


Albino Sultan Papağanı Özellikleri Neler

Albino sultan papağanı en belirgin özelliği beyaz renkte olmasıdır. Beyaz rengi sayesinde ilgi çekmekte ve çok fazla beslenmek istenmektedir. Bakımı diğer sultan papağanlarla aynıdır. Beslenme şekli konusunda da albinoların diğer sultan papağanlarından farkı yoktur. En dikkat çekici özelliği beyaz rengidir. Albino sultan papağanının nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bilgi yoktur. White-Faced ve Lutino'nun sultan papağanı çeşitlerinin çiftleştirilmesi sonucu, albino diye anılan beyaz sultan papağanı ortaya çıkmıştır. Lutino geni, White-Faced'in gri ve siyah rengini kaldırır ve kırmızı gözleri ekler ve White-Faced geni, Lutino'nun tüm turuncu ve sarı renklerini ortadan kaldırır. Sonunda, gerçek bir albino olmayan, ancak yine de adı verilen kırmızı gözlü tamamen beyaz özellikte bir kuş ortaya çıkmıştır.

Kısacası albino sultan papağanı en büyük özelliği beyaz renkli olmasıdır. Bunun sebebi de beyaz sultan papağanlarının vücudunda olması gereken melanin pigmentinin olmamasından kaynaklıdır. Melanin pigmenti vücuda rengini veren pigmenttir. Vücutta ki yoksunluğu, bu papağanlar da olduğu gibi renk eksikliğine, doğal olarak da beyaz bir görünüme sebep olur. Bu olayda yukarıda anlattığım gibi lutino ve white face sultan papağanı çeşitlerinin çiftleşmesinden kaynaklı pigmentin ortaya çıkmamasıdır.

Albino Cockatiel, kırmızı gözleri olan saf beyaz bir kuştur, ancak dişinin kuyruğunun alt tarafında kuyruk çizgileri (bir tür renkli desen) olabilir. Sultan papağanı tamamen beyazsa ancak koyu renkli gözleri varsa, muhtemelen Clear Alaca Sultan Papağanı'dır (Dark-Eyed Clear olarak da bilinir).

Albino Sultan Papağanı Olumlu ve Olumsuz Özellikleri Neler


Albino Sultan Papağanı Olumlu ÖzellikleriAlbino Sultan Papağanı Olumsuz Özellikleri
  • Konuşmak öğretilebilir.
  • Tatlı, nazik ve uysal.
  • Zekidirler ve birkaç numara yapmak için eğitilebilirler.
  • Sosyal ve sevgi dolu.
  • Albino Cockatiel'in kırmızı gözleri vardır, bu da pigmentten yoksun oldukları anlamına gelir. Bu, ışığa duyarlı oldukları ve parlak aydınlatmalı evlerde pek işe yaramayacakları anlamına gelir.
  • Sık sık evde değilseniz 1'den fazla kuşa ihtiyacınız var.
  • Sultan papağanı düzgün bir şekilde sosyalleştirilmemişse, kıstırma eğilimindedirler.

Albino Sultan Papağanı Konuşabilir mi ? Eğitilebilir mi ?

Sultan papağanları konuşabilir, ancak yalnızca minimum düzeyde. Ayrıca diğer kuşlar veya telefonlar ve çalar saatler gibi evin içindeki ve dışındaki bazı sesleri taklit edebilirler. Mutlu olduklarında ıslık çaldıkları ve cıvıldadıkları bilinir, ancak duruma bağlı olarak çeşitli farklı seslere de eğilimlidirler. Sultan papağanları ürktüklerinde veya tehlike hissettiklerinde, ayrıca sıkıldıklarında veya yalnız kaldıklarında da çığlık atarlar. Sizi veya başka bir kuşu korkutmaya çalışırlarsa bazen tıslarlar ve tıslamayı bir ısırıkla takip etmeleri muhtemeldir. Bunu bir uyarı sistemi olarak düşünün.

Albino Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Banyo yapmak

Albino sultan papağanlarının aşırı toz veya "tüy tozu" üretme eğiliminde oldukları için sık sık banyo yapmaları gerekir. Albino sultan papağanınızın yıkanması için haftada iki veya üç kez oda sıcaklığında bir kase veya soğuk su vermek tozun giderilmesine yardımcı olur veya sultan papağanınzın bir sprey şişesiyle yıkayabilirsiniz..

Tırnak ve Gaga Kırpma

Hem gaga hem de tırnaklar sürekli uzar ve tırnakların doğal olarak kesilmesine yardımcı olabilecek bir tahta tünek sağlamazsanız her ikisini de kesmeniz gerekebilir . Gagasını profesyonelce kesmek için bir veterinere götürün.

Sosyal ihtiyaçlar

Daha önce de belirtildiği gibi, Sultan papağanı çok sosyal bir kuştur ve evden uzakta vakit geçirirseniz ona arkadaşlık etmesi için aynı cinsten başka bir kuşa ihtiyaç duyacaktır. Çoğu zaman evdeyseniz, tek bir sultan papağanı sahip olmak iyi olacaktır. sultan papağanı ile her gün zaman geçirilmelidir, aksi takdirde kendine zarar verici davranışlar geliştirebilir.

Albino Sultan Papağanı Özellikleri ile İlgili Resimler

images.jpg

images (1).jpg

adsiz-jpg.419


Albino sultan papağanı özellikleri, konuşabilir mi, cinsiyeti , eğitimi vb bir çok konuya değindik sorularınızı sorabilirsiniz. Sultan papağanları beslenme, bakım, üretim vb hakkında daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.
 
Son düzenleme: