Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Amazon papağanı özellikleri ve bakımı

1691592374065.png

Bu yazı da amazon papağanı özellikleri, konuşur mu, beslenme, bakım ve üreme gibi bir çok konu hakkında bilgi vereceğiz. Sizde amazon papağanı beslemek isterseniz tavsiyem yazıyı sonuna kadar okumanızdır.

Amazon papağanları, girişken kişilikleriyle bir ilgisi olabilecek daha popüler orta boy papağan türleri arasındadır. Genellikle şamatacı, eğlenceli ve dışa dönük olarak tanımlanırlar - hatta bazıları şarkı söylemeyi sever. Amazon papağanı özelliği; yeşil orta ila büyük boy papağanlar tipik olarak cesur, komiktir ve çoğu zaman ilgi odağı olmayı severler.

Amazon Papağanı Özellikleri

RENKBOYUTÖMÜRSESLERETKİLEŞİM
  • Yeşil
  • orta
  • 30 + yıl
  • vokal iletişimci
  • Sosyal

Amazon Papağanı Konuşur mu?

Amazon papağanları, papağan dünyasının en iyi konuşmacılarından biridir. Özellikle müzik ve şarkı söylemeye düşkün görünüyorlar. Bir Amazon, söylediği şarkının anahtarı yoksa dikkatsiz olabilir; sanki şarkıyı kendisi yazmış gibi şarkı söyleyecek. Amazonlar birçok kelimeyi ve deyimi konuşmayı ve sesleri taklit etmeyi öğrenebilirler. Bir Amazon papağanı, özellikle dikkat çekmek istediğinde gürültülü olabilir. Yüksek sesle çığlık atabilir ve bazıları bir şey istediklerinde kornaya benzer tekrarlayan bir ses çıkarır. Bazı Amazonlar, sevdikleri bir ikramı yerken keyiflerini ifade etmek için biraz tiz bir ses çıkarırlar.

Yerli Bölge / Doğal Habitat

Amazon papağanları Meksika, Güney Amerika ve Karayipler'in bazı bölgelerindendir. Vahşi Amazon'un doğal alışkanlıkları arasında savanlar, palmiye bahçeleri, maki ormanları ve yağmur ormanları bulunur.

Bakım ve Beslenme

Çoğu Amazon papağanı banyo yapmayı sever; ve banyo fırsatları, sahibine duşta katılmayı, sprey banyosu yaptırmayı veya su kabına atlayıp her yere su sıçratmayı içerebilir. Banyo yapmak, Amazon'un tüy sağlığının önemli bir parçasıdır. Amazon papağanları, yemeğe olan sevgileri ve sahiplerinden sofralık yiyecekler için yalvarma alışkanlıkları nedeniyle, tartıyı fazla kilolu olma eğilimindedir. Bir Amazon papağanı, hareket ve egzersizi teşvik etmek için oyuncakların ve salıncakların olduğu geniş bir kafesin yanı sıra bir oyun jimnastiğine/oyun ağacına, tırmanma ipine ve/veya merdivenlere ihtiyaç duyar.
Bir Amazon papağanının , özellikle insan yiyecekleri için genellikle doyurucu bir iştahı vardır, bu nedenle sahipleri, kendilerinin (ve diğer hane halkının) ikramlar ve sofra yiyecekleri ile geciktirmediğinden emin olmalıdır. Bir Amazon papağanının ana diyeti, besleyici olarak dengeli bir şekilde üretilmiş bir diyetin yanı sıra, boş kaloriler yerine beslenmeyi paketleyen çeşitli sağlıklı sebzeler, bazı meyveler ve sağlıklı ikramlardan oluşmalıdır.

Amazon Papağanı Renkleri ve Mutasyonları Neler

Amazon papağanları tipik olarak kuşlara özel mağazalarda ve kuş yetiştiricilerinden temin edilebilir. Ayrıca, bir kuş kurtarma kuruluşundan evlat edinilmek üzere sıklıkla bulunurlar. Bir Amazon papağanı sahipleniyorsanız, kuşun neden evlat edinilmekten vazgeçildiğini ve herhangi bir davranış sorunu olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun.

Genellikle evcil hayvan olarak tutulan Amazon papağanları arasında çift sarı başlı Amazon veya sarı başlı Amazon ( Amazona oratrix ); mavi önlü Amazon ( Amazona aestiva); sarı enseli Amazon ( Amazona auropalliata); leylak taçlı Amazon ( Amazona finschi); turuncu kanatlı Amazon ( Amazona amazonica); beyaz önlü Amazon ( Amazona albifrons ); Etli Amazon ( Amazona farinosa ).