Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Avisol-B Nedir? Ne işe Yarar? Kuşlarda Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Avisol-B Nedir? Ne işe Yarar? Kuşlarda Kullanımı

avisol b.jpg

Avisol B vitamini nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bunlardan bahsedeceğim. Avisol B biyoteknik markasına ait yerli bir üründür. Muhabbet kuşu, kanarya, saka gibi süs ve kafes kuşlarının içme sularına konmak suretiyle kullanılır.
Avisol B başlıca içeriği şu şekildedir;
B1 vitamin ..... 1.000 mg/kg
B2 vitamin ..... 1.000 mg/kg
B6 vitamin ..... 1.000 mg/kg
B12 vitamin ..... 0,5 mg/kg
Biotin ..... 5 mg/kg


Avisol B ne işe yarar ?
Kuşların b vitamini ihtiyacını karşılar. B vitamini kuşlarda bağışıklık arttırır, stresin azaltılmasına yardımcı olur, hastalıklara karşı direnç sağlar, yemlerden alınan faydayı arttırır.
  • En büyük etkisi tüyler üzerindedir. Yetişkin kuşların tüylerinin dökülmesini önler, stres sonucu tüy yolma olaylarını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle tüy dökümü zamanlarında süreci kısaltır ve yeni tüylerinin daha parlak olmasını sağlar.
  • Yavru kuşların hızlı bir şekilde tüylerinin tamamlanmasına katkı sağlar, iştah açar büyümesinde ve gelişmesinde yarar sağlar.
  • Sinir sistemine yardımcı olur, kuşlardaki üreme kabiliyetini arttırır. Kuşları stresten korur.
  • Biyotin kuşlarda tüy dökümünü engeller, gaga ve tırnakları kırılmaya karşı dirençli hale getirir. Ayaklardaki çatlak ve kuruluğa iyi gelir.

Avisol B kuşlarda kullanımı
Muhabbet kuşu ve kanarya gibi küçük kuşlar için standart 100 ml suluk için 20 damla şeklindedir.
Papağan ve güvercin gibi iri kuşlar için kullanım 100 ml suluk için 40 damla şeklindedir.
Kuşunuz eğer suyu içmek istemezse damla sayısı azaltılabilir. Suluk gün aşırı temizlenmelidir. Benim tavsiyem yarım suluk için 8-10 damla şeklindedir. Sabah verin akşam temiz su koyun.
Diğer b Vitamini ürünler içinde içerik olarak biraz zayıf kalmaktadır. Özellikle biyotin içeriği biraz azdır. Ancak kuşunuzda özel bir rahatsızlık yoksa düzenli olarak yulaf, sağlık tohumu, yeşillik, yumurta maması vb gibi çeşitli katkılar sağlıyorsanız düzenli bir bakım uyguluyorsanız Avisol B yeterli olacaktır.