Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Baykuş İspinozu Hakkında Önemli Bilgiler

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Baykuş İspinozu Hakkında Önemli Bilgiler

Bu yazıda Baykuş ispinozu özellikleri, baykuş ispinozu bakım ve beslenme, üretim ve eğitimi vb her şey hakkında bilgileri inceleyelim.

baykuş ispinoz özellikleri.jpg
Baykuş İspinozu veya Çift Çubuklu İspinoz ( Taeniopygia bichenovii ), kuzey ve doğu Avustralya'daki açık savan benzeri habitatlarda bulunan bir ispinozudur. Ülkemizde fazla yaygın olmayan bir kuş türüdür. Baykuş ispinozu özellikle ispinoz severler arasında merak edilen ve bazıları tarafında beslenilen üretilen ispinoz türüdür. Halen hak ettiği değeri göremese de eskiye göre hakkında daha fazla bilgi olan ve merak edilen kuştur. ilk kez 1827 yılında iki doğa bilimci olan Nicholas Aylward Vigors ve Thomas Horsfield tarafından tanımlandı. Renk açısından, baykuş ispinozu başka bir popüler Avustralya da yaşayan Gouldian ve hatta sıradan zebra ispinozuyla rekabet edemez, ancak ayırt edici işaretleri ve sosyal mizacı ona tamamen kendine ait bir karakter verir. Sosyal ve uysal bir türdür. Doğada da gruplar halinde yaşayan baykuş ispinozları salma kafeslerde diğer uysal türler ile barındırılabilir ve üretilebilirler.

Baykuş İspinozu Özellikleri
RenklerBoyutÖmürSesEtkileşim
Siyah, Kahverengi, beyaz renkler8-9 cm arası10 yıl yaşarGeveze, ötümlüSosyal değil

Baykuş İspinozu Doğası ve Nerede Yaşar
map-budgie-cockatiel.jpg

Baykuş ispinozunun doğal yaşam alanı Avustralya'dır, özellikle ormanlık alanlar, otlaklar ve çalılıklar, ancak şehir parklarında da bulunabilirler. 4 ila 40 kişilik gruplar halinde seyahat ederler ve aktif uçuculardır. Hindistan çevresinde ortaya çıktıklarını göstermektedir. Alt türlerinden biri olan Bichenovii türünün anavatanı Doğu Avustralya, Annulosa türünün anavatanı ise Kuzey-Kuzeybatı Avustralya’dır.

Baykuş İspinozu Beslenme ve Bakım
Baykuş ispinozu geniş bir barınağa ihtiyaç duyar ve en iyisini daha geniş bir alanda yapar. Bir kuşhane harika, dallarla ve güvenli bitki örtüsüyle dolu. Diğer Avustralya ve Eski Dünya ispinozlarının yanı sıra kanaryalarla iyi geçinirler, ancak kalabalık olmayı sevmezler. Zebra ispinozuyla yakından akraba olduklarından, bu iki tür başarılı bir şekilde çiftleşebilir ve üreyemeyen kuşlar olan "katırlar" ile sonuçlanabilir. Kuş topluluğu arasında bu kesinlikle önerilmez.

Bir kuşhanede veya büyük bir kafeste, birden fazla çift olacaksa en az üç çift baykuş ispinozu bulundurmak önemlidir. Dört baykuş ispinozu birbiriyle savaşabilir ve rekabet edebilirken, altı kuş daha barışçıl olacaktır. Bu, özellikle gerçek çiftlerse, yaygın olarak tutulan birçok kuş türü için geçerlidir. Tohumcul bir türdür. Doğada tohumlu bitkilerin yeşil ve kurumuş tohumları, mevsim meyve ve sebzeleri, kurtlar, böcekler ve larvalar ile beslenirler. Kafes ortamında da diyetleri farklı değildir. Çeşitli ispinoz yemleri, taze meyve-sebze ve yeşillikler ve canlı yemler ile beslenirler.

Baykuş İspinozu Üremesi ve Yavru Alma
A47AE8B6-337E-47E6-90B6-31ECB788D783.jpeg
Baykuş ispinozları yaklaşık 9 aylıkken üreme için kullanılabilir. Daha genç yaşlarda üredikleri bilinmektedir ancak bu olursa dişilerde yumurta tıkanmaları meydana gelebilir. Açık tip kanarya tipi folluklar ya da yarı açık folluklar gibi görünüyorlar ve damızlık kafeslerinde ya da kuşhanede üreyecekler. Hindistancevizi lifleri, kıyılmış kağıt, kuru otlar ve küçük dallar gibi çeşitli yuvalama malzemeleri sunabilirsiniz. Üreme durumunda gerçek bir çiftiniz olduğunu varsayarsak, tavuk 4-6 yumurta bırakacak ve 4. yumurta bırakıldıktan sonra kuluçkaya başlayacaktır. Ebeveyn kuşlar, her ikisi de gece boyunca yuvada birlikte kalacak şekilde 12 gün boyunca yumurtaları kuluçkaya yatıracak. Normalde 12 gün sonra Baykuş ispinoz yumurtaları çatlar. Baykuş ispinozlarının yavrularını diğer ispinoz türleri kadar uzun süre kuluçkaya yatırmadıklarını fark ettim. Görünüşe göre 9-12 gün sonra ebeveyn Baykuşlar, yuvada gece tünemek dışında yavruları kara kara düşünmeyi bırakıyor.

Yavru Baykuş ispinozları normalde yuvayı 26-30 günlükken terk eder. 5-6 haftalık olduklarında tamamen sütten kesilirler ve ebeveyn kuşlardan ayrılabilirler. Baykuş ispinozları, Gouldian ispinozlarının aksine yetişkinlere yakın tüylerle tüylenir. 2 aylıkken genç Baykuş ispinozları tam yetişkin tüylerini gösterecektir. Tekrar yuva yapmak isteyen ebeveyn kuşların yanına bırakılırsa, bazen ebeveynler ve yavrular arasında saldırganlık başlayabilir.
 
Son düzenleme: