Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Cennet Papağanı Mutasyonları ve Renk Çeşitleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,835
Çözümler
139
Cennet Papağanı Mutasyonları ve Renk Çeşitleri
  • Maskeli
  • Şeftali Yüzlü
  • Nyasa
  • Siyah Yanaklı
  • Kırmızı Yüzlü
  • Gri Kafalı
  • Siyah Yakalı
1678257863806.png


Cennet papağanları ülkemizde beslenen güzel bir kafes kuşudur .Bir çok hobicinin beslemiş olduğu veya beslediği türdür. Cennet papağanları mutasyonları genel olarak kafa karıştıran, bir olaydır kısaca bugün cennet papağanı mutasyonlarını ve renk çeşitlerini inceleyelim...

Cennet Papağanı Mutasyonları ve Çeşitleri

Maskeli Cennet Papağanı (Agapornis personata)


Boynu, ense bölgesi ve kafası siyah renktedir ve kusun maskesini oluşturur.Boynunun alt tarafı bir önlük seklinde sari renktedir. Kanatları yeşil, uçma tüyleri koyu yeşildir. Kuyruk tüyleri sarı ve yeşil renklerdedir.Belirgin beyaz göz halkaları vardır ve gagaları kırmızıdır.

Şeftali Yüzlü Cennet Papağanı (Agapornis roseicollis)

Vücutları yeşil renkte, kanat tüyleri ise koyu yeşildir.Yüz kısmı kırmızıdır. Genç kuşlar daha yumuşak renklerdedir.Koyu kahverengi benekleri olabilir

Fisher'in Cennet Papağanı (Agapornis fischeri)

gaga dibi ile göz arasındaki bölge turuncu-kırmızı; tepe ve kafa arkasızeytini-turuncu; yanak ve boğazı turuncu-yeşil; göğsü ve ensesi turuncu-sarı;vücudunun yan tarafları, karin ve kuyruk altı ve kanat altı tüyleri sarımtırak-yeşil;kıç tarafı parlak mavi; kanat alt tüyleri mavi ve yeşil; kuyruk yeşil; dış tüyler sari bantlı olup üst ve alt kenarları siyahtır. Gaga kırmızı, ayaklar gri renktedir. Göz çevresindeki halka beyazdır.

Nyasa Cennet Papağanı ( Agapornis lilianae)

Vücut genellikle yeşilin tonlarıdır. Yüz alanı, turuncu-kırmızı; az miktarda parlak pembe tüyler bas ve göğüsün üst kısmına kadar yayılmıştır. Göğsün altındankarin ve kuyruk altına kadar sarımtırak-yeşil; kuyruk, yeşildir. Dış tüylerin üst ve alt kenarları, portakal-sari bantlıdır. Göz kenarları halkası beyaz; iris, kırmızı-kahverengidir. Gaga kırmızıdır. Ayaklar gri ve et rengindedir.

Siyah Yanaklı Cennet Papağanı ( Agapornis nigrigenis )

Alin ve ön tepe kısmi kırmızıya çalan kahverengi; yanaklar ve boğaz,kahverengi-siyah; kafanın arkası ve ense, kirli sari-yeşil; göğüs üstü, portakal-kırmızı; göğüs altı, karin ve kuyruk altı, sarıya çalan yeşil; kıç, açık yeşil; dış tüyler, portakal-sari bantlı; ve dış tüylerin alt üst kenarları siyahtır. Göz kenarlarındaki halka beyazdır. Göz irisleri kahverengidir. Ayaklar gri renktedir.

Kırmızı Yüzlü Cennet Papağanı ( Agapornis pullaria )

Alin bölgesi, portakal-kırmızı; göğüs, karin ve kuyruk altı, sarımtırak-yeşil; kıç kısmı, mavi; kanat altları ve kanat kenarları, siyah; kuyruk, yeşil; dış tüyler,sari-kırmızı parçalı ve siyah bantlı; göz kenarı halkası, dar ve gri; gaga,portakal-kırmızı, göz irisleri, koyu kahverengi ve ayakları gridir.

Gri Kafalı Cennet Papağanı ( Agapornis cana )

Genellikle yeşil kafa, göğüs ve boyun soluk gri, vücudun karin bölgesi ve kuyruk altı sarımtırak yeşil, kanat altı tüyleri siyahla kaplıdır. Dış tüyleri, siyah çizgilidir. Göz kenarlarındaki halka gri, irisleri kahverengidir. Ayaklarıgridir, pençeleri kesin ve sivridir. Gagaları renklidir. Gri bas kusun erkek olduğunu gösterir. Erkeklerin kanatları daima vücudun diğer kısımlarından daha koyu bir yeşil tonudur.Erişkin dişilerde hakim renk yeşildir. Genç erkekler enseye kadar açık yeşildir. Nadiren tamamen yeşil başlı olurlar. Gaga, daha açık renklidir ve gaga dibi siyahtır.

Siyah Kanatlı Cennet Papağanı ( Agapornis taranta )

Vücudunun genel rengi yeşildir. Alın ve göz bölgesi, kırmızı; karin,göğüs ve kuyruk altı soluk açık yeşil renkli tüylerle kaplıdır. Kanat altı ve uçma tüyleri siyahtır. Kuyruk, yeşil; dış tüyler, sarı parçalı ve siyah çizgilidir. Göz çevresindeki halka koyu gridir. Göz irisleri koyu kahverengidir. Gaga, kırmızıdır. Ayakları gri renktedir.
Dişiler erkeklere benzer. Fakat baslarında kırmızılık vardır vekanat altları yeşille kaplıdır. Genç kuşlar dişilere benzerler fakat daha hareketsizdirler.Gaga sarısı-kahverengi ile siyah renktedir.

Siyah Yakalı Cennet Papağanı ( Agapornis swinderniana )

Kafa, göğüs ve karin açık soluk yeşil; ensede siyah dar bir bant bulunur.Boyun bölgesi, sarımtırak renkten zeytini sarıya; kanat altları yeşil renkle kaplıdır.Uçma tüyleri, siyah ile yeşil kenarlı olup kuyruk yeşildir. Göz kenarlarındaki dar halka gridir Göz irisleri sarıdır. Gaga, kül renginden siyaha döner. Ayakları gridir.
 
Son düzenleme:

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,835
Çözümler
139
Teşekkürler hocam. Hoş geldin.