Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Hikayen Çirkin Ördek yavrusu çiko

Hobiye nasıl başladığın veya siteye nasıl üye olduğun süreç.

Taha

Moderator
IMG_20230318_125711.jpg

Çiko ailemize yeni katıldı. Kendisi 3-4 aylık tüy hastası bir kuş. Ayyıldız üretimden Tuğçe Hanım vesilesiyle aramıza katıldı. Kendisine iyi niyeti ve yardımseverliği sebebiyle birkez daha teşekkür ediyorum.
Çiko tüysüz olduğu için kafesi ona göre dizayn edilmesi gerekiyordu. Tünekleri, suluk ve diğer aksesuarları en alt tele taktım. Bu şekilde rahatça ulaşabiliyor. Tüy dışında başka bir sorunu olmadığı için tellere vs rahatça tırmanabiliyor. Yinede en rahat edebileceği şekilde dizayn etmeye çalıştık. Geldiği yerde tabanda durmaya alışmış. Tünekle ilgilenmiyordu. Ona göre yerleştirince tabana inmez oldu.
IMG_20230328_140931.jpg

Arada sosyalleşmesi için diğer kuşlarla buluşturuyoruz. Ancak kendisi pek haz etmiyor 😅. Beslenme konusunda yemdir, mamadır bunlara ek olarak ara ara fazla olmayacak şekilde yulaf ve sağlık tohumu vermeye çalışıyorum. B vitamini ve mineraller ile destekliyoruz.
Amacımız çok fazla bakılmak istenmeyen bir cana yardımcı olmak. Tüyleri çıkar çıkmaz orası ayrı konu. Biz üstadlardan öğrendiğimiz kadarıyla elimizden geldiğince bir tedavi uyguluyoruz. Olurda düzelirse uyguladıklarımla ilgili bir ekleme yaparım.
Bunun dışında kendisi ele alışkın bir kuş değil. Kendisine biraz zaman verdik ortama alışması için. Yavaş yavaş eğitimlere de başlayacağız.

Ronay

Site Kurucusu
Güzel bir yolculuk başlamış sizin için. Hocam güzel bir sevap olmuş. Her zaman yanınızdayız 🙂

Süleyman E.

Moderator
Çok ince bir düşünce çok iyi yapmışsınız hocam sizin bakım ve tedavileriniz ile daha da iyi olacaktır inşâAllah emeğinize sağlık

Taha

Moderator
Çikonun son halini atıyorum. Tüylerinin neredeyse tamamı çıktı. Kanatlarının ucundaki uzun tüyler henüz tam boyuna ulaşmadı ancak az birşey kaldı. Kısa mesafe uçabiliyor. Çok enerjik ve iştahlı bir kuş. Kendisine bu süreçte takviye olarak versele laga mutavit, probiyotik ve avimineral kullandım. Hızlı bir şekilde tüyleri tamamlandı. Kendisine yapabileceğim ekstra birşey kalmadı 😁 aynı sokakta oturan kuzenime sahiplendirdim.
IMG-20230605-WA0013.jpg

Ronay

Site Kurucusu
Büyük değişim ellerine sağlık hocam sevginin gücü diyoruz. Bence fotola varsa bu süreci daha detaylandırsan süper olur. Videosu varsa kanalı açınca yayınlarız hocam.Maşallah🙂

Taha

Moderator
Büyük değişim ellerine sağlık hocam sevginin gücü diyoruz. Bence fotola varsa bu süreci daha detaylandırsan süper olur. Videosu varsa kanalı açınca yayınlarız hocam.Maşallah🙂
Çok çekemedim hocam arşivime bir bakayım olduğu kadarıyla inşallah ekleme yaparım

İpek..s

Moderator
Maşallah çok güzel bir dişi olmuş 😍 daha da güzel olacaktır eminim Taha hocam