Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Evcil Kuşlara Zarar Verebilecek ve Kullanılması Gereksiz Aksesuarlar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Evcil Kuşlara Zarar Verebilecek ve Kullanılması Gereksiz Aksesuarlar

Muhabbet kuşu , papağanlar ,kanarya ,hint bülbülü gibi birçok evcil kuş türlerini evlerimizde beslemekteyiz ve sağlıkları bizler için en önemli konudur. Özellikle muhabbet kuşu gibi papağan türlerinde çok fazla aksesuar ve oyuncak kullanılmaktadır. Peki bu oyuncaklar ve aksesuarların hangileri zarar verebilir veya kullanılması gereksiz olduğu bilinmesi gerekli bir durumdur. Bazı aksesuarlar muhabbet kuşu ve birçok kuş türü için tehlike arz edebilir. Kuşlar çiğneme iç güdülerinden dolayı her şeyi ağızları ile temas ettirirler. Ne yazık ki, çoğu zaman ticari olarak üretilmiş uygunsuz oyuncak ve kafes aksesuarları toksik metal, elyaf, yumuşak ve kırılgan plastiklerini çiğniyorlar. Bu durumda bir çok tehlikeli ve ölüme kadar gidebilecek bir sonuç oluşabilir.

109325467_938576416657574_199075063092429951_n.jpg


Muhabbet kuşu ,papağanlar vb evcil kuşlar için tehlike oluşturabilecek aksesuar ve oyuncak listesi ;

  • Fırınlanmadan boyanmış kafesler
  • Suni kaplamalı ve verniklenmiş kafesler
  • Plastik tünekler
  • Çözülebilecek , kolay kopacak ip yumaklı oyuncaklar
  • Ayna ve oyuncak kuş
  • Tünek kılıfları ve zımpara kağıdından zemin kaplaması
  • Yuvarlak kafesler
Plastik , Kalitesiz Oyuncak ve Aksesuarlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler TEHLİKELERİ
Evcil kuşlar, lif içeren oyuncaklardan kaynaklanan potansiyel tehlikenin farkında olmaları gerektiği gibi, ucuz metal ve plastik oyuncakların neden olduğu tehlikelerin de farkında olmaları gerekir. Plastikler pek çok toksik madde ve petrokimyasaldan üretilmektedir. Kuşlar tarafından çiğnenebilen yumuşak veya kırılgan plastikler tıkanmalar, delici yaralar ve zehirlenme gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Güvenli plastikler, herhangi bir papağana dayanabilecek "kurşun geçirmez" polikarbonat olmalıdır. Metal oyuncaklar, evcil papağanlarda başka bir yaygın toksisite nedenidir. Bakır ve krom çanlar, kurşun çırpıcılar, paslı metal zincirler ve oyuncaklar, evcil kuşlarda metal zehirlenmesine neden olabilir. Paslanmaz çelik, "kuş güvenli" oyuncakların üretiminde kullanılan tercih edilen metaldir. Bununla birlikte, evcil papağanlarda sağlık sorunlarına neden olabilecek oyuncaklardaki zehirli metaller değildir, metal kancalı veya çıkıntılı veya keskin köşeli metal olan oyuncaklar da kuşunuz için tehlikeli olabilir.

Oyuncak Kuş
Yedek eş olarak düşünülmüş (insanlarda oyuncak bebekle bir yaşam gibi). Davranış bozukluğuna yol açar. Bununla birlikte ölümle bitebilen, yanlış beslenme davranışı sonucu ortaya çıkan taşlık enfeksiyonuna sebep olur.Hareket sensörü entegre edilmiş pilli plastik muhabbet kusu. Yaklaşıldığında ötüyor. Kim oturup bunu düşünmüş acaba.

Ayna
Muhabbet kuşları aynada kendilerini tanıma yetisine sahip değiller ve görüntüyü başka bir kuş olarak algılarlar. Tıpkı plastik kuşlarda olduğu gibi varsayılan partner kişisel davranış göstermediğinden aşırı beslenme ve mutsuzluğa yol açıyor.

Yuvarlak Kafesler
Yuvarlak kafeslerde kuşlar yönelme noktası, yani emniyet noktası bulamıyorlar. Ayrıca bu kafesler hareket için çok az alana sahipler.

Kumlu Tünek Kılıfı ve Zımpara (kumlu) Zemin Kaplaması
Kumlu tünek kılıfı ve zımpara (kumlu) zemin kaplaması içeriğindeki yapıştırıcı nedeniyle sağlığa zararlıdır. Bazı mubişler önüne geleni kemirirler ve böylece yapıştırıcıyı da engellenmesi mümkün olmadan yemiş olurlar. Kuşlar bunların üzerinde tünüyorlar. Bunların rahat olmadığını herkes düşünebilir. Bu çok tırtıklı yüzey küçük yaralanmalara ve beraberinde enfeksiyonlara yol açabilir ya da mantara neden olur.

Plastik Tünekler
Plastik tünekler hastalıkta veya karantina kafeslerinde devamlı dezenfekte işlemi yapılacağından yararlıdır ama sürekli kullanım için hiç uygun değildir. Tırnaklar törpülenemicektir ve ayaklarda şekil bozukluğu oluşacaktır. Plastik tünekler mantar oluşumuna zemin sağlar. Bununla birlikte cilalanmış sert tahta tünekler de daha iyi değildir.

Gevşek İp Yumağı Tehlikesi
Lif ipliklerine malesef bir çok kuş dolandı ve öldü.Bu oyuncağın tehlikesini bilen kuş sahipleri sürekli gözlemledikleri halde ölümler olmuştur.

Konuşturucu Yemler
Kim bu yemi alırsa parasını da bir güzel camdan dışarı savurmuş olur. (içeriğinin kilosundan tutarını bir hesaplayın). Eğer kuş bu yemi verdikten sonra konuşmaya başlarsa tamamen tesadüftür. Tüy dökümüne de zengin ve besleyici beslenme yardımcı olur.

Oyuncaklar yararlı olabilir ve kafeste yaşayan bir kuşun yaşamını zenginleştirebilir. Ancak, uygun olmayan malzemelerden yapılmış kötü yapılmış oyuncakların ve aksesuarların kullanımından doğabilecek tehlikelerin farkında olduğunuzdan emin olun.