Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Evde Beslemek İçin En Uygun Kuş Türleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105

Evde Beslemek İçin En Uygun Kafes Kuşu Türleri

evde beslenilecek kuş türleri.jpg

Çoğu insan evcil kuşları düşündüğünde, saatlerce günlük bakım gerektiren yüksek bakım gerektiren papağanları hayal eder. Bununla birlikte, meşgul kuş meraklıları için harika yoldaşlar yapan, az bakım gerektiren evde beslenebilecek evcil kuş türleri vardır. Ailenize tüylü bir arkadaş eklemeyi düşünüyorsanız , işte bakmanız gereken az bakım gerektiren birkaç kuş türü sizlere derledik. Bu yazıda sizin için evde beslenebilen en uygun kafes kuşu türleri hakkında bilgileri anlatacağız.

"Bakımı Kolay" Evcil Kuşlar​

Tüylü arkadaşlarına ayıracak fazla zamanı olmayanlar için uygun olan çeşitli kuş türleri vardır. Bir sonraki evcil hayvanınızı seçerken bilinçli bir karar verebilmeniz için, bir kuş türünün neden az bakım gerektirdiğini keşfedelim.

Boyut Önemlidir​

Az bakım gerektiren bir kuş seçerken dikkate alınması gereken ilk şeylerden biri boyutudur. Daha küçük kuşlar daha az yiyeceğe ihtiyaç duyar ve daha az atık üretir, bu da sizin için daha az temizlik yapmanız gerektiği anlamına gelir. Muhabbet kuşları, kanaryalar ve ispinozlar, nispeten az bakım gerektiren küçük kuşlara iyi örneklerdir. Biraz daha büyük bir şey arıyorsanız, Sultan papağanı ve conures de harika seçeneklerdir.

Asgari Bakım İhtiyaçları​

Dikkate alınması gereken başka bir şey, kuşun ne kadar bakıma ihtiyaç duyacağıdır. Düzenli olarak yıkanması veya tüylerinin kesilmesi gerekmeyen kuşların bakımı genellikle daha kolaydır. Muhabbet kuşları gibi bazı kuşların özellikle dağınık olmaları ve sık sık banyo yapmaları gerektiği bilinmektedir. Sultan papağanı gibi diğerleri sadece ara sıra banyoya ihtiyaç duyar ve tüylerinin kesilmesi gerekmez.

Yaşam Tarzınızı Düşünün​

Son olarak, az bakım gerektiren bir kuş seçerken kendi yaşam tarzınızı dikkate almanız önemlidir. Sık seyahat ediyorsanız veya yoğun bir iş programınız varsa, uzun süre yalnız kalmaya uygun bir kuş seçmek isteyeceksiniz.

Daha fazla ilgi ve etkileşime ihtiyaç duyan kuşlar, çok sık yalnız bırakıldıklarında tedirgin olabilir ve cıyaklama, tüy yolma gibi istenmeyen davranışlar sergilemeye başlayabilirler.

Muhabbet kuşları ve sultan papağanı gibi kuşlar , kendi başlarına oynamaktan memnun olduklarından ve yalnızca minimum etkileşim gerektirdiklerinden, genellikle yoğun yaşam tarzları olan insanlarla iyi geçinirler.

Bakılması En Kolay Evcil Kuş Türleri Nelerdir?​

Evcil bir kuş düşünüyor ama hangisinin sizin için en iyi olduğundan emin değil misiniz? Aşağıda, bilinçli bir karar verebilmeniz için ilgilenmesi en kolay üç evcil kuşu keşfedeceğiz. Güvercinden muhabbet kuşuna kadar, sizin ve yaşam tarzınız için mükemmel olan bir kuş mutlaka vardır. Başlayalım!

Güvercin az bakım gerektiren Pet Bird


1. Güvercin​

Az bakım gerektiren ve çok fazla bakım gerektirmeyen bir evcil kuş arıyorsanız, güvercin sizin için mükemmel bir seçim olabilir! Güvercinler, bakımı çok kolay olan nazik yaratıklardır ve harika yoldaşlardır. Güvercinlerle ilgili harika şeylerden biri, kendilerini rahat ve mutlu hissetmek için çok fazla alana ihtiyaç duymamalarıdır.

İhtiyaç duydukları tek şey küçük bir kafes veya kuşhanedir, bu da onları apartman dairelerinde veya küçük evlerde yaşayan insanlar için ideal evcil hayvan yapar. Çok fazla ses çıkarmayacak bir evcil kuş arıyorsanız, güvercin iyi bir seçenektir.

Yüksek sesle ciyaklamak yerine hafifçe soğurlar, böylece komşularınızı veya aile üyelerinizi rahatsız etmezler. Güvercinler, insanların ve diğer kuşların yanında olmaktan hoşlanırlar, bu nedenle mükemmel yoldaşlar olurlar. Sahipleriyle bağ kuracaklar ve hatta omzunuza konabilecekler!

Son olarak, güvercinler çok fazla ilgi ve özen gerektirmez, bu da onları meşgul insanlar için ideal bir evcil hayvan yapar. Ayrıca çok dirençli kuşlardır ve çevrelerindeki değişiklikleri oldukça iyi tolere edebilirler.

1687905593400.png

2. Gabon Gri Papağanı (Jako)​

Evcil bir kuş almayı düşünüyorsanız, bir Gabon gri papağanı düşünebilirsiniz. Bu güzel kuşlar harika yoldaşlar olurlar ve diğer evcil kuş türlerine kıyasla nispeten daha az bakım gerektirirler. Orta Afrika'nın yağmur ormanlarına özgü olan Gabon gri papağanları, Afrika papağanlarının en büyük türlerinden biridir.

Çarpıcı gri tüyleri var ve esaret altında 50 yıla kadar yaşayabilirler! Evcil hayvan olarak bir Gabon gri papağanı seçerken, size sağlıklı, iyi sosyalleşmiş bir kuş sağlayabilecek saygın bir yetiştirici bulmak önemlidir. Gabon gri papağanları, taze meyve ve sebzelerin yanı sıra kaliteli pelet yiyeceklerden oluşan bir diyet gerektirir. Egzersiz yapıp oynayabilmeleri için muhafazalarına bazı oyuncaklar ve tünekler de eklediğinizden emin olun. Onlara her gün kanatlarını açıp keşfetmeleri için kafeslerinin dışında bolca zaman tanımak da önemlidir.

Bakım söz konusu olduğunda, Gabon gri papağanları, diğer evcil kuş türlerine kıyasla nispeten daha az bakım gerektirir. Özellikle dağınık olmalarıyla bilinmezler, bu yüzden onlardan sonra çok fazla temizlik yapmak zorunda kalmayacaksınız! Gabon gri papağanları akıllı kuşlardır ve numaralar yapmak veya sözcükleri ve cümleleri konuşmak için eğitilebilirler. Bununla birlikte, oldukça gürültülü oldukları da bilinir, bu nedenle düşük gürültülü bir evcil kuş arıyorsanız, bu sizin için bir tür olmayabilir.

Ek olarak, Gabon gri papağanları sosyal canlılardır ve başka bir kuş arkadaşı olduğunda en iyisini yaparlar. İnsan bakıcılarıyla da çok yakın bağ kurabilirler, bu nedenle yeni tüylü arkadaşınızla etkileşime girerek çok zaman geçirmeye hazır olun!

az bakım gerektiren evcil kuşlar olarak kanarya


3. Kanarya​

Sahip olabileceğiniz tüm evcil kuşlar arasında, kanaryalar genellikle az bakım gerektiren kuş sahipliği için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Kanaryalar küçüktür, minimum miktarda ekipman gerektirir ve bakımı nispeten kolaydır. Bir kanarya sahibi olmanın en büyük faydalarından biri, çok fazla alana ihtiyaç duymamasıdır.

Kanaryalar, uçmak ve kanatlarını germek için yeterli alana sahip oldukları sürece, daha küçük kafeslerde veya kuşhanelerde kalmaktan memnunlar. Bu, onları küçük apartman dairelerinde veya evlerde yaşayan insanlar için ideal evcil hayvanlar yapar. Kanaryaların bir diğer artı yönü ise çok fazla mamaya ve suya ihtiyaç duymamasıdır. Küçük bir kase tatlı su ve günde bir veya iki bardak kuş yemi, sağlıklı ve mutlu kalmak için ihtiyaç duyacakları tek şey. Bu, onların bakımını, genellikle özel diyetler ve daha sık besleme gerektiren daha büyük kuşlara göre çok daha kolay hale getirir.

Genel olarak, kanaryaların bakımı nispeten kolaydır. Diğer bazı kuşların yaptığı gibi düzenli banyolara ihtiyaç duymazlar ve basit beslenmeleri, ayrıntılı yemek hazırlamaya gerek olmadığı anlamına gelir. Kafesini temiz tuttuğunuz ve onlara her gün taze mama ve su verdiğiniz sürece kanaryanız mutlu ve sağlıklı olacaktır. Ciyaklayarak sizi delirtmeyecek bir evcil kuş arıyorsanız, kanaryalar iyi bir seçenektir. Bu küçük kuşlar nispeten sessizdir ve yalnızca çevrelerinde mutlu ve rahat olduklarında şarkı söylerler. Bu, onları apartman daireleri veya apartman daireleri gibi başkalarıyla yakın çevrede yaşayan insanlar için ideal evcil hayvanlar yapar.

pionus papağanı az bakım gerektiren evcil hayvan kuşları


4. Pionus Papağanı​

Pionus papağanları nispeten küçük kuşlardır, bu da çok fazla alana ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Bir Pionus papağanı, sadece iki fit'e iki fit'e dört fit olan bir kafeste mutlu bir şekilde yaşayabilir. Bu onları küçük apartman dairelerinde veya evlerde yaşayan insanlar için ideal evcil kuşlar yapar. Pionus papağanları da çok sessiz kuşlardır. Diğer bazı evcil kuş türlerinin bildiği yüksek sesli çığlıklara sahip değiller.Bu, komşularınızı rahatsız etme veya evinizde gürültüye neden olma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir. Çok fazla ses çıkarmayacak bir evcil kuş arıyorsanız, Pionus papağanı iyi bir seçimdir.

Pionus papağanları, diyetleri söz konusu olduğunda nispeten az bakım gerektirir. Bu kuşların anavatanı Orta ve Güney Amerika'dır ve vahşi doğada meyve, sebze ve tohumlardan oluşan bir diyetle beslenirler. Papağanlara yönelik mağazadan satın alınan kuş yemi karışımları ile bu diyeti oldukça kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Ayrıca ihtiyacı olan besinleri almasını sağlamak için Pionus papağanınıza diyetinin bir parçası olarak taze meyve ve sebzeleri sunmak isteyeceksiniz.


Zebra ispinozu az bakım gerektiren kuşlar


5. Zebra İspinozu​

Az bakım gerektiren bir evcil kuş arıyorsanız, bir zebra ispinozuyla yanlış gidemezsiniz. Zebra ispinozları, bakımı kolay ve fazla yer gerektirmeyen nispeten küçük kuşlardır. Aynı zamanda sahiplerinin arkadaşlığından zevk alan ve harika arkadaşlıklar kuran sosyal canlılardır. Zebra ispinozlarının az bakım gerektiren harika evcil kuşlar olmasının nedenlerinden biri, çok fazla alan gerektirmeyen nispeten küçük kuşlar olmalarıdır.

Tipik bir zebra ispinozu kafesi en az 18 inç uzunluğunda, 18 inç genişliğinde ve 24 inç yüksekliğinde olmalıdır. Bu boyutlar, ispinozunuza uçması ve egzersiz yapması için bolca alan sağlayacaktır. Yiyecek söz konusu olduğunda, zebra ispinozları seçici değildir ve çeşitli farklı yiyecekler yerler. Bir zebra ispinozu için iyi bir diyet, tohum, pelet, sebze ve meyve karışımını içerir. İspinozunuzun diyetini un kurdu veya cırcır böceği gibi canlı yiyeceklerle de tamamlayabilirsiniz.

Zebra ispinozlarının harika evcil hayvanlar olmasının bir başka nedeni de, sahiplerinin arkadaşlığından zevk alan sosyal canlılar olmalarıdır. Zebra ispinozları çok meraklı kuşlar olarak bilinirler ve odaya girdiklerinde genellikle sahiplerine yaklaşırlar. Bu dost canlısı küçük kuşlar, sahiplerinin omzuna veya eline tünemeyi de severler ve hatta evin içinde onları takip ederler. Zebra ispinozları, sahiplerinin arkadaşlığından çok keyif aldıkları için, onlarla günlük olarak etkileşime girerek zaman geçirmek önemlidir. Bire bir zebra ispinozu kafesinden çıkarmak, kuşunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Oyun süreniz boyunca, kuşunuza oynaması için bazı oyuncaklar verebilir veya çevresini keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Quaker Parrots az bakım gerektiren evcil hayvan kuşları


6. Quaker Papağanı​

Quaker papağanları Güney Amerika'dan, özellikle Arjantin, Brezilya ve Uruguay gibi ülkelerden geliyor.

Keşiş muhabbet kuşları veya Sömürge muhabbet kuşları olarak da bilinen bu kuşlar, dua etmeye çok benzeyen başlarını aşağı yukarı sallama alışkanlıkları nedeniyle "Quaker" takma adlarını aldılar! Quaker papağanları, ortalama uzunluğu yaklaşık 11 inç olan diğer papağanlara kıyasla nispeten küçüktür. Ayrıca , fiyatları 50-200 $ arasında değişen daha uygun fiyatlı evcil hayvan kuşlarından biridiükr . Temel günl bakımın dışında, Quaker papağanları çok az bakım gerektiren evcil hayvanlardır. Sessiz olmaları ile tanınırlar (diğer bazı evcil kuş türlerinin aksine) ve bazı büyük kuşlar kadar dikkat gerektirmezler. Uzun saatler çalışıyorsanız veya sık sık seyahat ediyorsanız, bir Quaker papağanı sizin için uygun olabilir.

Muhabbet kuşları az bakım gerektiren kuşlar


7. Muhabbet kuşları​

Muhabbet kuşlarının bu kadar popüler evcil hayvanlar olmasının sebeplerinden biri de rahat yaşamak için çok fazla alana ihtiyaç duymamasıdır. Yaklaşık 18" x 18" x 18" boyutlarında küçük bir kafes, muhabbet kuşunuzun etrafta uçup oynaması için fazlasıyla yeterli alan sağlar. Muhabbet kuşunuzun kaçmaması için kafesteki çubuk aralığının 1/2″'den fazla olmamasına dikkat edin!

Konu tüy olduğunda muhabbet kuşları da az bakım gerektirir. Diğer bazı kuşlar gibi yıkanmalarına gerek yoktur (zaman zaman buhar banyosu yapmaktan hoşlanmalarına rağmen) ve tüyleri düzenli bir angarya olmadığı anlamınatoz alma ile temiz kalacaktır. Ve çok küçük kuşlar oldukları için daha büyük kuşlar kadar atık üretmezler, bu da kafeslerini temizlemenin o kadar büyük gelir.

Gouldian az bakım gerektiren evcil hayvan kuşları


8. Gould'un Elması​

Evcil bir kuş almayı düşünüyorsanız, Gould's Diamond'ı düşünebilirsiniz .

Bu küçük adamlar, az bakım gerektiren, sevgi dolu ve nispeten sessiz olmalarıyla bilinir - apartman dairelerinde veya küçük alanlarda yaşayanlar için mükemmeldir. Gould's Diamonds ile ilgili en iyi şeylerden biri, çok fazla bakım gerektirmemesidir. Nispeten kendi kendilerine yeterlidirler ve sadece birkaç oyuncakla eğlenebilirler. Bu, onları meşgul insanlar veya kuşlara bakma konusunda çok fazla deneyimi olmayanlar için mükemmel kılar.

Gould'un elmasları, insan etkileşiminden hoşlanan sevecen kuşlar olarak bilinir. Küçük çocuklu aileler veya bir hayvan arkadaşı arayanlar için harika evcil hayvanlardır. Bir apartman dairesinde veya gürültünün sorun olabileceği bir yerde yaşıyorsanız, Gould's Diamond harika bir seçenektir. Bu kuşlar nispeten sessizdir ve komşularınızı rahatsız etmez. Uygun bakım ile Gould's elmasları 10-12 yıl yaşayabilir, bu da hamster veya gerbil gibi diğer küçük evcil hayvanlardan çok daha uzundur. Bu nedenle, bir süre etrafta olacak bir evcil hayvan arıyorsanız, o zaman bu sizin için olabilir!

Cennet papağanı az bakım gerektiren kuşlar


9. Cennet papağanı​

Muhabbet kuşlarının az bakım gerektiren olarak kabul edilmesinin ana nedenlerinden biri, diğer evcil kuşların çoğundan daha kısa ömürlerine sahip olmalarıdır.

Bir papağanın 50 yıl veya daha fazla yaşayabildiği yerde, muhabbet kuşları genellikle yalnızca 10 ila 15 yıl yaşar.Bu, diğer bazı evcil kuş seçenekleri kadar uzun süreli bakıma ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.

Muhabbet kuşlarının az bakım gerektirmesinin bir başka nedeni de daha küçük kuşlar olmalarıdır. Bu, diğer bazı evcil hayvan kuşları kadar büyük bir kafese ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Ayrıca eskisi kadar atık üretmezler, dolayısıyla yaşam alanlarını temiz ve düzenli tutmak için daha az temizlik gerekir. Ve küçük oldukları için, sıkıldıklarında veya hayal kırıklığına uğradıklarında evinizdeki şeyleri yok edecek kadar güçlü değiller - papağan gibi daha büyük kuşlarda olabilecek bir şey.

Pek çok kuş, sosyal etkileşime ihtiyaç duyar ve sağlıklı ve mutlu kalmak için diğer kuşların veya insanların yanında olmaya ihtiyaç duyar. Muhabbet kuşları ise yalnız kalmaktan son derece memnundur ve kafeslerinde yalnız vakit geçirmekten çekinmezler. Bu onları, diğer bazı evcil kuş türlerinin ihtiyaç duyduğu sürekli ilgiyi sağlamaya vakti olmayan meşgul insanlar için iyi bir seçim yapar.

lorikeet düşük bakım evcil hayvan kuşları


10. Lori​

Bir Lori'ye sahip olmanın faydalarından biri, nispeten az bakım gerektiren kuşlar olmalarıdır. Çok fazla alana ihtiyaç duymazlar ve çöp kutusu kullanmak için kolayca eğitilebilirler. Loris ayrıca sessiz kuşlar olarak bilinir, bu nedenle çok fazla ses çıkarmayan bir evcil kuş arıyorsanız, Lori iyi bir seçim olabilir.

Bir Lori'ye sahip olmanın bir başka yararı da, nispeten uzun ömürlü kuşlar olmalarıdır. Uygun bakım ile bir Lori 10-15 yıl yaşayabilir. Bu, onları uzun vadeli bir taahhüt arayan biri için harika bir seçim yapar. Son olarak, Loris sevecen kuşlar olarak bilinir. İnsan arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanırlar ve hatta basit numaralar yapmaları bile öğretilebilir. Sevimli ve sevecen bir evcil kuş arıyorsanız, bir Lori sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

az bakım gerektiren evcil kuşlar - sultan papağanı kuşu


11. Sultan papağanı​

Sultan papağanları , diğer evcil kuşlara kıyasla daha az bakım gerektirir çünkü çok fazla alan veya dikkat gerektirmezler. Sahibinin omzuna konmaktan veya kafesinde oturmaktan memnundurlar ve mutlu ve sağlıklı kalmak için etrafta uçmaları gerekmez. Bu, onları küçük apartman dairelerinde yaşayan veya sık seyahat eden insanlar için iyi bir seçim yapar. Sultan papağanları çok sosyal canlılardır ve sahipleriyle etkileşime girmeyi severler. İnsan konuşmasını ve seslerini taklit etmeyi öğrenebilirler, bu da onları eğlenceli ve eğlenceli evcil hayvanlar yapar. Sultan papağanlarını elinize uçmak veya parmağınızın üzerine çıkmak gibi numaralar yapmak için eğitmek de nispeten kolaydır.

Bu, hem çocuklar hem de yetişkinler için harika evcil hayvanlar oldukları anlamına gelir. Sultan papağanı, satın alabileceğiniz en ucuz evcil hayvan kuşlarından biridir. Yiyecekleri nispeten ucuzdur ve diğer bazı kuş türleri gibi çok fazla oyuncağa veya ekipmana ihtiyaç duymazlar. Bu, sultan papağanlarını az bakım gerektiren evcil kuşlar ve bütçe bilincine sahip evcil hayvan sahipleri için mükemmel bir seçim haline getirir.

papağan bakımı kolay kuşlar


12. Forpus Papağanı​

Bir papağan , Orta ve Güney Amerika'ya özgü küçük bir papağan türüdür. Birkaç farklı papağan türü vardır, ancak esaret altında en yaygın olanı Pasifik papağanıdır ( Forpus coelestis ). Pasifik papağanları yaklaşık beş inç uzunluğunda ve yaklaşık iki ons ağırlığındadır. Kanatlarında sarımsı işaretler bulunan parlak yeşil tüyleri vardır. Erkekler ve dişiler benzer görünür, ancak erkekler genellikle daha parlak renklere sahiptir.

Sizler için eve beslenebilecek en iyi 12 kuş türünü derledik. Umarım fikir sahibi olabildiniz!
 
Son düzenleme: