Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Evlerde Beslenebilecek Kafes Kuşları

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,529
Çözümler
90
Evlerde Beslenebilecek Kafes Kuşları
Ailemize bazen sorumluluk duygusu bazen farklılık veya hayvan sevgisinden dolayı bir üye eklemek isteriz. Bunların içinde en çok düşünülen canlı ise kafes kuşları olur. Bir çok evcil kuş türü bulunması kafes kuşu besleyecek insanların aklını karıştırır. Çünkü bize dost olacak ailemize uyum sağlayacak bir kafes kuşu türü seçmek isteriz. Bir kuş türü beslerken bir çok etkeni göz önüne almalıyız. İlgi , sorumluluk, bakım bütçesi , masraflar vb bir çok etkeni göz önüne almalıyız. Her kafes kuşu farklı ihtiyacı ve istekleri olur. Kimi büyük kafes kimi çeşitli yemler kimi aşırı ilgi gibi bir çok etken bizim kuş seçmemizi etkileyecektir. Evde beslenilecek kuş türü çoktur. Papağanlar , muhabbet kuşu , kanarya , hint bülbülü , ispinozlar vb birçok kafes kuşu türü beslenebilir. Gelin bu kafes kuşları türlerini inceleyelim.

Evde Beslenecek Kafes Kuşu Türleri

1. Muhabbet Kuşu
Muhabbet kuşu en küçük papağan türüdür. En çok beslenilen kafes kuşu türü olan muhabbet kuşları taklit yetenekleri ve sevecenlikleri ile tam bir aile dosturdur. Bakımı kolay olması ve kafeslerinin küçük boyutlarda olması seçilmesinde etkenlerden biridir. Yaygın olarak mavi ve yeşil renkleri bulunuyor. Kafesine ara sıra taze sebze meyve de koyabilirsiniz. İyi bakarsanız 12-13 yaşına kadar yaşarlar.

2.Papağanlar
Papağanlar bir çok türü ile çok ilgi çeker. Taklit yeteneği hareketleri ile büyüler ama bakımı masraflı ve zor olduğundan daha az tercihedilirler.
Sultan papağanı , cennet papağanı , forpus papağanı , jako , kakadu vb bir çok papağan türü severek beslenir.
Sultan papağanı ; Sevimli görüntüsü ve davranışlarıyla sizin de kalbinizi çalabilir. Ayrıca, bakımı en ekonomik olan papağanlardan biri.
Jako, Afrika gri papağanı; gibi isimleri de olan gri papağan akıllı, hassas ve sakin bir kuş .
Kakadu papağanı ; Türkiye’de maliyetlerinden ötürü çok popüler olmasa da evde beslenebilecek kuş türleri arasında.
Amerika papağanları ; Kendi içinde ayrı türleri var ama onları genel olarak canlı ve egzotik renklerinden tanıyabilirsiniz.
Bunlar oldukça kişilik sahibi kuşlar.
Senegal papağanı ; Oldukça sempatik bir kuş. Çok gürültü yapmadıkları için apartman dairesinde bakılabilir.
Amazon papağanı ; Genel olarak yemyeşil olan bu papağanları da Türkiye’de bulmak zor.
Forpus papağanı; Ülkemizde popüler olan sevimli tam bir aile papağanıdır.

3.Kanarya
Kanarya kuşu ülkemizde de en çok sevilen kafes kuşları türlerinden biridir. Kanarya kuşları bakımı, özellikler renkleri , varyasyon çeşitlilikleri ülkemizde büyük kitlelerce sevilen ve beslenen bir kuş türüdür. Kanaryalar özellikle sesleri ile kuş severlerin ilgisi çekmeyi her zaman başarmıştır. Bir çok hobici bu özelliklerini hayranlıkla izlemektedir. Bu yazıda kanaryaların özelliklerini , kanarya bakımını vb birçok konunun üzerinde duracağız.

4.İspinozlar
Kafes kuşları olarak beslenebilecek en popüler kuşlardan biri ispinozlardır. Bir çok ispinoz türü , çeşidi mevcuttur.Hareketli bakımı kolay olması sevilen bir tür haline getirmiştir.

İspinoz Çeşitleri ,Türleri
-Hint Bülbülü
-Gökkuşağı ispinozu
-Bengal ispinozu
-Java Serçesi
-Çim ispinouz
-Baykuş ispinozu
-Elmas İspinozu
-Kesik boyun ispinozu
-Çilek ispinozu
-Yıldız ispinozu
-Küba ispinozu
-Kırmızı başlı ispinoz

Kafes kuşları seçerken kendi karakterimize , sorumluklarınıza , bütçe ve ailenize uygun kuşu seçmelisiniz.Onlarda bir can taşıyor ailenizin üyesi yaptıktan sonra tekrar vazgeçmemelisiniz.Tüm etkenleri göz önüne alıp kendinize uygun evcil kuş türü seçip beslemelisiniz.