Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Foniopaddy Kuş Yemi için Eşsiz Tohum

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105

Foniopaddy Kuş Yemi için Eşsiz Tohum

Foniopaddy veya fonio darı

Foniopaddy veya fonio darı
Almanya'da, genellikle Foniopaddy veya Fonio Paddy olarak adlandırılan ince bir darı türü ticari olarak mevcuttur. Resmi adı fonio darıdır ( Digitaria exilis ). Diğer yaygın adları renk çeşidine göre beyaz fonio ve siyah fonio olup aç darı, aç pirinç ve acha olarak da adlandırılır. Ot ailesine (Poaceae) aittir ve Afrika'nın bazı bölgelerindeki insanlar için temel bir besindir. Örneğin yulaf lapası olarak yenir, fermente edilerek biraya dönüştürülür veya ekmek pişirmek için un olarak kullanılır. Bu arada, Digitaria cinsinin Almanca adı Fingerhirse'dir.

Foniopaddy (fonio darı) kuş yemi olarak​

Fonio'nun küçük tohumları (taneleri) özellikle muhabbet kuşları, elmas güvercinler ve kanaryalar gibi küçük kuş türleri arasında popülerdir. Tek bir tohum olarak küçük miktarlarda ikram olarak sunulabilir veya bir tohum karışımının parçası olarak beslenebilirler. Sultan papağanı büyüklüğünde ve daha büyük olan diğer kuş türleri genellikle onları yem karışımında veya ödül olarak sevmez çünkü bu darı taneleri onlar için çok küçüktür. Foniopaddy, bir şişme veya pişirme karışımında kullanılabilir ve bu formdaki granüller, sultan papağanı gibi daha büyük olanlar da dahil olmak üzere birçok kuş türü tarafından yenir.

Fonio'yu filiz halinde sunmak da mümkündür .

Foniopaddy Besin Değerleri​

Beslenme bilgileri (kurutulmuş 100 g başına)*
Yağ1,1 gr - 3,1 gr
protein7g
karbonhidratlar69 gr - 76 gr
şekerler?
lif2,2 gr - 7,2 gr


Diğer bileşenler*
A vitamini?
B6 vitamini0.73 miligram
B12 vitamini?
C vitamini?
D vitamini?
potasyum337 miligram
magnezyum430 miligram
kalsiyum40mg - 44mg
demir8.5 miligram
sodyum7 miligram