Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Forpus Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır

Forpus Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde sık görülmeye başlayan ve beslenen evcil kuşlardan biri de forpus papağanıdır. Forpus papağanı besleyenler onların yaşlarını merak edebilirler. Peki forpus papağanı yaşı nasıl anlaşılır bu sorunun cevabı önemlidir. Yaklaşık 15 yıl yaşayabilen bu papağanın yaşını belirlemek zordur. Forpus papağanınızı bir yetiştiriciden aldıysanız, genellikle yaşları için beraberindeki belgelerden veya bir bacak bileziklerinden tam olarak yumurtadan çıkış tarihini bilmelisiniz. Her zaman size forpus papağanı kaç yaşında olduğunu söyleyebilecek birinin olmadığı kurtarma ve evcil hayvan dükkanı kuşlarında işler biraz farklıdır.
forpus-papağanı-yaşı-nasıl-anlaşılır

Ne yazık ki, diğer papağanların çoğunda olduğu gibi, bir forpus papağanın kaç yaşında olduğunu gerçekten söyleyemezsiniz. Gençlik aşamasını geçip yetişkin tüylerine dönüştüğünde, yaşlarını anlamanın hiçbir yolu yoktur.

Ten rengi yerine pembe bir gagası varsa, papağanınız yavru sayılır. Ayrıca daha az renklidirler: örneğin mavi popolu papağanlarda, mavi popo birkaç aylık olana kadar görünmez.

Forpus Papağanı Ömrünü Nasıl Uzatırız
Forpus papağanı yaşı nasıl anlaşılır konusunu değindik ve kuşlarımızın sağlıklı uzun ömürleri için dikkate alınması gereken bazı şeyler:

  • Papağanlar çok hassas ciğerlere sahiptir . Sigara dumanı, mumlar, kozmetikler, oda spreyleri ve hatta yapışmaz pişirme kaplarından çıkanlar gibi beklenmedik dumanlar hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir. Duman çıkarıyorsa, papağanlar için güvenli olup olmadığını araştırdığınızdan emin olun.
  • Papağanlar aşırı meraklıdır. Kuşunuzun erişebildiği herhangi bir alan papağan geçirmez olmalıdır. Çalışan fanların olmaması, açıkta kalan ısıtma elemanlarının olmaması, zehirli ev bitkilerinin olmaması ve daha fazlasının tümü akılda tutulması gereken faktörlerdir. Ve tabii ki açık pencere veya kapı yok!
  • Kafes ve oyuncaklar güvenli olmalıdır. Oyuncaklarda korozyon veya kırık parça olup olmadığını düzenli olarak inceleyin. Ekin çarpmasına neden olabilecek veya kuşunuzun dolanabileceği ip ve kumaş oyuncaklardan kaçının.
  • Bir kuş veterineri için numarayı hazır bulundurun. Ayrıca içinde kan pıhtılaşma maddesi, dezenfektan ve cımbız bulunan küçük bir ilk yardım çantası düşünebilirsiniz.