Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu ve Papağanlarda Fransız Tüy Dökümü Hastalığı (French Moult)

fransız tüy dökümü hastalıklı muhabbet kuşu

Fransız tüy dökümü virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Her yaştaki kuşlarda görülebilir. Genç kuşlar etkilenirse, hastalık genellikle başlangıçta normal tüyler çıkardıkları gerçeğiyle kendini gösterir. Bu tam gelişmiş ise kanatlardaki (kanat tüyleri) ve kuyruktaki uzun tüyler aniden dökülür; bu bazı tüyleri veya tümünü etkileyebilir. Diğer durumlarda, bu sorun yalnızca genç tüy dökümünden sonra ortaya çıkar . Hayvanlar tüy değiştirdikçe büyük tüylerini kaybederler ve bunlar tekrar çıkmaz. Polyomaviruses ile enfekte yetişkin kuşlarda, tüy bozuklukları genellikle tüy dökümü sırasında da ortaya çıkar.. French moult seyri her zaman aynı değildir, ancak çok bireysel olabilir. Bazı hayvanlar sonuç olarak tüm tüylerini kaybederken, diğerleri şanssız oldukları için şanslılar ve sadece birkaç tüylerini kaybediyorlar. Genellikle küçük tüyler hastalıktan etkilenmez. Ancak bazı durumlarda vücut tüylerinde de şekil bozuklukları görülür veya küçük tüyler yer yer dökülerek geri çıkmaz.


Etkilenen kuşların büyük bir kısmı, büyük tüyleri daha sonra ya hiç ya da çok ince çıktığı için hayatlarının geri kalanında uçamaz. Fransız tüy dökümünden muzdarip kuşların çoğu uçamadığı için onlara yarışçı denir ve sağlık bozukluğuna yarışçı hastalığı da denir . Bu tür tüy dökülmesiyle bağlantılı olarak, bazı literatür kaynakları alternatif olarak şerbetçiotu hastalığından ve bundan etkilenen bir kuş durumunda bir şerbetçi otundan bahseder. Ancak uçamamak, etkilenen her kuşun nihai kaderi değildir. Gençken hastalanan ve semptom gösteren kuşların yetişkinlikte tüm tüylerini çıkardığı ve bunun daha sonra kuşların uçmasını sağladığı bilinen durumlar vardır.

Bir muhabbet kuşunun kanadında Fransız tüy dökümünün neden olduğu tüy hasarı.

Kuş sahiplerinin, hastalığın farklı belirtileri olabileceğini bilmesi önemlidir. Bu nedenle, özellikle diğer hastalıklar benzer semptomlara ve tüylerde hasara neden olabileceğinden, meslekten olmayan kişinin sadece bir kuşa bakarak tanıması zordur. Bu nedenle , deneyimli bir kuş veterineri tarafından güvenilir bir teşhis konulması büyük önem taşımaktadır . Böyle bir teşhis durumunda iyi hazırlanabilmek için evcil hayvan sahiplerinin hastalıkla ilgili en önemli gerçekleri bilmesinde fayda vardır. Bu bölüm, Fransız Tüy Dökümü ile ilgili tetikleyiciler, enfeksiyon riski ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi sağlar.

Fransız Tüy Dökümü Hastalığının Nedenleri ve Bulaşması​

Fransız tüy dökümüne sözde polyoma virüsleri neden olur . Bu virüslerle bulaşmanın nasıl gerçekleştiği henüz tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Bulaşmanın muhtemelen zaten yumurtada meydana geldiği varsayılmaktadır. Semptomların ortaya çıkıp çıkmadığı ve ne zaman ortaya çıktığı diğer birçok faktöre bağlıdır, çünkü enfekte olan her kuş tüylerinde hasar göstermez. Kendileri ille de semptom göstermeyen kuşlar bu nedenle virüsleri taşıyabilir ve böylece patojenleri yuvadaki yavrularına bulaştırabilir. Buna göre, Fransız tüy dökümünden muzdarip olduğu veya virüs taşıyıcısı olduğu kanıtlanmış muhabbet kuşları ile bilerek üremek ağır ihmaldir!Bu tür kuşların, hastalığı yavrularına bulaştırma olasılığı çok yüksek olacak ve başka bir hastalıklı kuş nesli yetiştirilecektir.

Fransız Mauser'in ağır formu.

Tüyleri ciddi şekilde zarar görmüş kuşlar genellikle fiziksel olarak ciddi şekilde kısıtlanır ve bu da günlük yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir ortamda, uçamayan kuşlar, uçan türdeşler kadar tatmin edici yaşamlar sürdürebilir. Bununla birlikte, özellikle polyomavirüsler bazı civcivlerde ölümcül enfeksiyonlara yol açabileceğinden, enfekte hayvanlarla kasıtlı olarak üremek ve böylece kasıtlı olarak engelli yavrular doğurmalarına izin vermek etik olarak sorgulanabilir. Ne yazık ki, bazı yetiştiriciler konunun abartıldığını ve kuşların sakatlıklarının önemsiz olduğunu düşünüyor. Diğer kuş yetiştiricileri ise, hastalığın yayılmasını bu radikal yolla durdurmak istedikleri için hasta genç hayvanları hemen ötenazi yaptıracak kadar ileri giderler.

Polyoma virüsleri ile kronik enfeksiyon tüm kuşlarda görülmediği için, Fransız tüy dökümü genellikle üreme sürüsünde birdenbire ortaya çıkar. Polyoma virüsü taşıyan bir kuş, her zaman enfekte olduğunu göstermez çünkü yukarıda bahsedildiği gibi, tüm hayvanlar tüylerini kaybetmez veya zamanla yeniden büyümez. Kesinlikle emin olmak istiyorsanız, üremeden önce tüm kuş popülasyonunuzu veya en azından üreyen hayvanları polioma virüsleriyle gizli bir enfeksiyon açısından kontrol ettirmelisiniz.

Yetişkin Kuşlar Arasında Fransız Tüy Dökümü Bulaştırabilir mi ?​

Fransız tüy dökümünden muzdarip bir muhabbet kuşu böyle görünebilir.

Bir at atı kuşunun yetişkin türlerine karşı enfeksiyon riskinin gerçekte ne kadar büyük olduğu tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Bazı veteriner hekimler, enfekte yetişkin kuşların sağlıklı türdeşleri enfekte edebileceğini varsaymaktadır. Bu yetişkin kuşlarda tüyler dökülmez, ancak bundan sonra virüsün taşıyıcısı oldukları varsayılır. Bu enfekte olmuş kuşlar yavru yetiştirecek olsaydı, döngü kapanırdı ve yumurtadan çıkan yavruların enfekte olma olasılığı daha yüksek olurdu - ya da teori böyle gider. Diğer bir görüş ise yetişkin kuşlar arasında bulaşmanın çok nadir olduğu veya mümkün olmadığı yönündedir. Yalnızca yavruların enfekte olabileceğine ve bulaşmanın genellikle yuvada virüs taşıyan ebeveynleriyle temas yoluyla gerçekleştiğine inanan uzmanlar var.

Ne yazık ki, her iki teori için de kesin bir kanıt yoktur, bu nedenle bir kuş sahibi olarak, enfekte bir kuşu kasten alıp sağlıklı hayvanlarla birlikte koyup koymadığınızı çok dikkatli bir şekilde tartmanız gerekir. Çünkü ilk hipotez doğruysa, enfekte tek bir kuş tüm sürüyü enfekte edebilir ve bu nedenle üreme için uygun olmayabilir. Öte yandan, sadece basit bir bekçiyseniz ve hayvanlarınızla çiftleşmek istemiyorsanız, enfekte genç hayvanlar olmaz ve bu karar verilirken dikkate alınmalıdır.

Aynı zamanda Fransız tüy dökümü için de tipik olan tüy kusurları olan muhabbet kuşu.

Bu noktada at yarışı kuşlarının nasıl bakılacağı konusunda bir tavsiye veremem ve vermeyeceğim. Her kuş sahibi, etik yönlerin ne kadar önemli olduğuna ve tüylü yavru olup olmayacağına kendisi karar vermelidir. Ağırlıklı olarak engelli ve yaşlı kuşlardan oluşan sürümde, genellikle yarışçı olmayan kuşlarla yarışçıları sosyalleştirdim. Şimdiye kadar yetişkin bir kuşta hastalık salgını hiç olmadı ve hatta benim bakımıma geldiklerinde tamamen büyümüş olan birkaç haftalık muhabbet kuşları bile kursörlerle temas ettikten sonra hastalık belirtisi göstermedi. Ama belki de şimdiye kadar bir hastalık salgını olmadığı için şanslıydım. Kesin olarak söyleyemem.

Fransız Tüy Dökümü Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?​

Şimdiye kadar, Fransız tüy dökümünü iyileştirmek için kullanılabilecek hiçbir tedavi bilinmiyor. Aşırı derecede kırılgan tüyler çıkaran atlı kuşlara yalnızca Korvimin veya AviConcept gibi takviyeler uygulanarak ve silika arzı artırılarak yardımcı olunabilir. Yeni ortaya çıkan tüyler böylece besinlerle beslenir ve genellikle daha güçlü bir şekilde yeniden uzar. "Tüy dökme döneminde beslenme" konusu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz . Genel olarak bu kuşların bağışıklık sisteminin desteklenmesi tavsiye edilir. Uzman veteriner hekimler bu konuda tavsiyelerde bulunabilir ve uygun besin takviyelerini adlandırabilir.

Not : Bu ilaçlar ve dozajlar veteriner hekim önerisi ve tecrübelerdendir. Lütfen kuşlarınızda ilk önce veteriner hekime götürün veya danışın danışmadan ilaç kullanmayınız.Ancak veterinere ulaşamayanlar için yazılmıştır.İlk öncelik her zaman profesyonellik ve veterinere başvurulmasıdır.
 
Son düzenleme: