Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Gözleri Olmadan (Kör) Yumurtadan Çıkan Yavru Muhabbet Kuşu

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Gözleri Olmadan (Kör) Yumurtadan Çıkan Yavru Muhabbet Kuşu

Özellikle henüz pek çok yavru kuş görmemiş olan deneyimsiz yetiştiriciler, yuvada gözleri yokmuş (kör) gibi görünen yeni yumurtadan çıkmış yavru muhabbet kuşu gördüklerinde çok korkarlar. Ne yazık ki bazı yetiştiriciler böyle bir durumda tamamen abartılı tepkiler vermekte ve sözde kör doğduklarında bu kuşların asla yaşayamayacaklarına inandıkları için bu tür hayvanları hemen öldürmektedir. Bu uygulama yanlıştır ve asla taklit edilmemelidir! Çünkü bir yandan tıbbi olmayan personelin ve özel eğitim almamış kişilerin bir omurgalıyı geçerli bir sebep olmaksızın öldürmesi kanunen yasaklanmıştır. Öte yandan, genellikle böyle bir şey yoktur, çünkü sadece gözler yokmuş gibi görünür. Aslında, bir tuhaflıkları olduğu için onları görmek zordur.
kör doğan yavru (gözleri yok).jpg

Neyse ki, yavru kuşların büyük çoğunluğu, sağlam ve tamamen gelişmiş iki gözle yumurtadan çıkar. Ancak bazı genç muhabbet kuşlarında bunlar o kadar göze çarpmayan renktedir ki, orada olmadıkları izlenimi uyandırılabilir. Ama bu nasıl olabilir?

Bu kuşların gözleri çok az koyu pigment içerir veya hiç içermez ve bu nedenle kapalı göz kapaklarının altında çıkıntı yapan bir renk yoktur. Her şey eşit derecede pembe tenli görünüyor. Bu fenomen, belirli renkteki genç kuşlarda gözlemlenebilir. Muhabbet kuşları söz konusu olduğunda, bunlar Ino'lardır , yani albinolar veya lutinolar, ayrıca bazı duns ve lacewings . tarçınlı _, yani başka bir muhabbet kuşu rengi, koyu pigmentler incelmiştir ve henüz kapalı olan gözlerin rengi vücuttan çok az sıyrılmıştır. Siyahtan çok mor görünüyorlar. Diğer bazı kuş türleri için de durum benzerdir. Örneğin Lineolated Muhabbet Kuşları söz konusu olduğunda, ilk başta göz renginin neredeyse hiç tanınmadığı yer creminos'tur.

Özetle denilebilir ki: Yukarıda belirtilen renk çeşitlerine ait kuşların sadece tüylerinde değil, gözlerinde de koyu renk pigmentleri yoktur, bu nedenle gözkapakları açılır açılmaz kırmızımsı veya menekşe rengine bürünürler. açık. Bu çok genç civcivlerde farklıdır çünkü kapaklar sıkıca kapatılmıştır. Böyle genç bir civcivin kafasına önden veya yukarıdan bakarsanız, gözbebekleri başın yanlarında çıkıntılar olarak görülebilir. Ancak genç bir kuşta bu çıkıntılar olmadığında, aslında gözleri olmadan doğabilir ki bu son derece nadirdir.