Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Grey Sultan Papağanı Hakkında Her şey
grey-sultan-papağanı

Sultan papağanları evlerimizin tatlı yaramazlarıdır. Bir çok mutasyonu olan bu papağan türünde en çok karşılaşılan renklerden biri de grey sultan papağanı yani ülkemizde bilinen ismi ile gri sultan papağanı mutasyonudur. Ülkemizde bilinen ismi ile gri sultan papağanı Grey sultan papağanı beslemek isteyenler onlar hakkında; grey sultan papağanı özellikleri, grey sultan papağanı konuşur mu, grey sultan papağanı ne sever, ne yer, beslenme, üretim ve bakım hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu yazıda konuşma, bakım, beslenme, üretim ve gri sultan papağanları hakkında tüm özellikler kısaca her şeyi anlatacağız.

Grey Sultan Papağanı Özellikleri
Grey sultan papağanı mutasyonu tüm türlerin atasıdır. Grey sultan papağanı renginde erkekler dişilere göre daha koyu bir renktedir. Yetişkinliğe ulaştıklarında yüzlerinde sarı bir maske oluşur. Dişiler ise renk değiştirmezler. Yüzde az da olsa sararma görülebilir. Grey sultan papağanı renk pigmentleri melanin, lipochrome ve psittacindir. Melanin koyu rengi, lipochrome sarı rengi, psittacin ise turuncu rengi verir.
grey-sultan-papağanı-özellikleri

Bazı taşıyıcı genler özellikle yüz çevresinde değişikliklere yol açabilir. Örneğin split to wf olan bir grey sultan papağanının yanağının gerisi normalden daha uzun bir beyaz maskeye sahiptir. Split to pied olan bir grey sultan papağanının kafasının gerisinde beyazlık söz konusudur. Split to cinnamon olan bir grey sultan papağanı daha açık renkken split to lutino olan bir grey sultan papağanı daha koyu bir renge sahiptir. Grey Sultan papağanı erkekleri ilk tüy dökümleri ile birlikte kanat altındaki barlı tüyler ile kuyruktaki çizgili tüyleri dökerek düz koyu bir renge dönerler. Dişi sultan papağanları ise ilk tüy dökümünde yarıya kadar olan barları dökerler, kuyruk tüyleri ve yanak aynı kalır. Grey sultan papağanı ilk tüy dökümü 5-9 ay arasında gerçekleşir.

Not: Pearl erkek sultan papağanları tüy dökümleri ile birlikte pearling özelliklerini kaybederler. Bu nedenle görünümleri normal grey ile benzer. Ancak sırtlarında hala az da olsa pearling özelliklerini fark edebilirsiniz.

Grey Sultan Papağanı Konuşur mu

Grey sultan papağanı konuşur mu? konusunda tabi ki de konuşabilir. Diğer sultan papağanları ile aynı kelime sayısında ve aynı hızda konuşma öğrenip konuşabilirler.

Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı
Grey sultan papağanları cinsiyet ayrımı konusunda oldukça kolaydır. Eğer kuşun yaşı 6+ ay ise ve yüzde sarılaşma söz konusu değilse, veya yüzde çok az sarılaşma var ancak bunu yüz gerisinde oluşan beyazlama takip etmiyor ise sultan papağanımız dişidir. Eğer kuşumuz 6+ aylık ve yüzde yoğun bir sarılaşma belirtisi var ise sultan papağanımız erkektir.
grey-sultan-papağanı-cinsiyeti

Eğer cinsiyet geçişli (Pearl, Lutino, Cinnamon ve Yellowcheek) mutasyonlarla çalışıyorsanız ve baba bunlardan bir tanesi ise, çıkacak dişi yavrular bu mutasyonlara uygun çıkacaktır. Lutino - Lutino eşleşmesi yapmıyorsanız yavrular Grey split to "x1baba mutasyonu" "x2anne mutasyonu" çıkacaktır.