Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Röportaj Hakem Bob Wilson İle Muhabbet Kuşu Hakkında Röportaj

Hakem Bob Wilson İle Muhabbet Kuşu Hakkında Röportaj

Uluslararası muhabbet kuşu hakemi Bob Wilson ile muhabbetkuslari.org ailesi olarak kuşlar için röportaj yaptık. Muhabbet kuşu özellikleri, muhabbet kuşu yarışmaları hakkında bir çok soru sorduk ve cevaplandırdığı için çok teşekkürler. İyi okumalar...

1- Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Bob Wilson ;

865118e2-719d-4c0b-a7f4-2a7f46e3b729.jpg

Muhabbet kuşlarını ilk olarak 1959'da bana hediye olarak bir çift verildiğinde Avustralya'da gençken yetiştirdim. Kısa bir süre sonra yerel bir muhabbet kuşu kulübüne katıldım ve bu hobiye kapıldım.

Önce gençken, sonra üniversiteden sonra, 1977'de ABD'ye taşınmadan önce zaman geçirdiği Yeni Zelanda'da ve daha sonra Amerika'da hobide birkaç "hayat" geçirdim. 2011 yılında iş ve özel sebeplerden dolayı dokuz yıl aradan sonra hobiye geri döndüm. 2019'da muhabbet kuşu beslemenin bir yaşam biçimi olduğu ancak sınırın kuzeyinden ve diğer birçok ülkeden ithalatın yasak olduğu Guadalajara Meksika'ya taşındım, bu yüzden her şeye yeniden başlamanın zorluğunu dört gözle bekliyorum.

49W muhabbet kuşlarım Midwest ABD'de birçok gösteri kazandı, ancak belki de en büyük heyecanım, gri yeşil bir gencin Indianapolis'teki 1991 All American'da 1056 girişle gösteriyi en iyi ikinci bitirmesiyle geldi.

Normalleri ve tarçınları tercih ederim, ancak belirli çeşitlerden çok bir kuşun genel kalitesine odaklanıyorum.

Kuşlarımın nasıl ölçüldüğünü görmek için gösterilere katılmanın rekabetinden keyif alırken, diğer yetiştiricilerle arkadaşlığı ve damızlığımın genel kalitesini sürekli iyileştirmek için yetiştirme odasındaki mücadeleyi tercih ederim. Mümkün olduğunda kuşlarını, yönetim tekniklerini ve hobideki hedeflerine nasıl ulaştıklarını kontrol etmek için diğer yetiştiricileri ziyaret ediyorum.

Hem yerel hem de ulusal muhabbet kuşu topluluklarında görev yaptım ve yakın zamana kadar The Budgerigar Association of America'da Hakimler Yöneticisi oldum. The ABS All American ve BAA Grand National (iki kez) dahil olmak üzere ABD çapındaki şovlara ek olarak, Kanada, İngiltere, Belçika, Mısır, Malezya, Endonezya, Bangladeş, Güney Afrika, Meksika, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Irak'taki şovlarda da jüri olma şansına sahip oldum.

Hobideki zevkim ve başarım, yıllar boyunca sahip olduğum harika akıl hocalarına bir övgüdür… Avustralya'dan Frank Gardner, Yeni Zelanda'dan Eric Monks, İngiltere'den Eric Peake ve Alf Ormerod, Amerika'dan Don Langell ve daha yakın zamanda Daniel Luetolf, Maarten Heylen ve Gary Hicken.. Bu Usta Yetiştiriciler harika arkadaşlar oldular, ama aynı zamanda muhabbet kuşlarımı doğaya olabildiğince yakın kalarak sürekli olarak geliştirmek için büyük bir bilgi ve ilham kaynağı oldular.

2- Bir üretici için yarışmalara kuş sokmanın önemi nedir?

Herhangi bir yetiştiricinin amacı, seçici yetiştirme yoluyla kuşlarının genel kalitesini her yıl iyileştirmek olmalıdır. Yetiştirdiğiniz kuşların sayısı değil... önemli olan kalitedir.

3- Puanlama yapılırken tüm mutasyonlarda bir muhabbet kuşunun sahip olması gereken en temel özellikler nelerdir?


Muhabbet kuşları puanlara göre değerlendirilmez. Puan yok. Kuşlar yan yana karşılaştırılarak değerlendirilir Kuşlar genel kalite ve sahip oldukları arzu edilen özelliklere göre değerlendirilir.. ve taşıdıkları hatalar için cezalandırılırlar. En iyi kuş, iyi bir boyuta, iyi özelliklere ve birkaç kusura sahip olacaktır. En önemlisi, kuş WBO Standardında gördüğümüz gibi dengede olmalıdır.

4. Bir sergi muhabbet kuşuna oy verirken mutasyon dışında hangi konulara dikkat edersiniz?

Doğru mutasyon işaretleri de dahil olmak üzere kuşun tüm yönlerine dikkat etmelisiniz. Dengeli ve arzu edilen özellikler gösteren kuşları ödüllendirir, kusurlu kuşları cezalandırır. Cezalandırılacak veya diskalifiye ile sonuçlanacak hatalar için WBO web sitesini inceleyin.. ve bunlardan kaçının.

5- Tepeli Muhabbet kuşunun sahip olduğu en temel özellikler neler olmalıdır? Yarışmadan en önemli noktalar nelerdir?

Tepeli muhabbet kuşu standart gibi dengeli ve orantılı olmalıdır. Ayrıca kafasında tam dairesel bir tepeye sahip olmalıdır. Bu kuşlar, diğer çeşitlerde olduğu gibi, normal çeşitlerde beneklenme, opalesans, kötü duruş, eksik kuyruk veya uçma tüyleri gibi kusurlardan dolayı cezalandırılacaktır.

6- Her zaman üst üste gelen mutasyonlar arasında dantel kanat, albino, lutino ve nadas mutasyonları açısından sizce bir fark var mı? Farklılıklar nedir?

Tüm muhabbet kuşu mutasyonları saf tutulmalı ve karıştırılmamalıdır. Mutasyonları karıştırmak yavruların yanlış işaretlenmesine yol açar.

7- Japonase (Hongoroma) muhabbet kuşu yarışmasında aranılan özellikler neler olmalıdır?

Hagoromo, normal muhabbet kuşlarında istenen özelliklere sahip olmalıdır PLUS başlığında tam dairesel bir ibik, omuzlar arasında bir fırfır ve her kanatta eşleşen çiçek yaprakları olmalıdır.

8- Batılı ve Doğulu üreticiler arasındaki farklar nelerdir?

Doğu veya Batı ülkelerinden gelen muhabbet kuşlarında fark yoktur. Muhabbet kuşları muhabbet kuşlarıdır. Herhangi bir fark, bireysel yetiştiricinin becerisinden ve kuşlarının genel kalitesinden kaynaklanır.
 
Son düzenleme: