Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Half Sider Muhabbet Kuşu

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Half Sider Muhabbet Kuşu

indir (2).jpg

Half sider son zamanlarda çok popüler olmaya başlayan bir muhabbet kuşudur. Bu kuş hakkında ülkemizde ki forumlar da komik komik genetik bilgi birikimi olmadığından yanlış terimler ve yönlendirmeler yapılması üzerine half sider muhabbet kuşu hakkında kapsamlı bir yazı yazmaya karar verdim. Half sider muhabbet kuşu özellikleri nedir , half sider muhabbet kuşu nasıl elde edilir ve üretilir , half sider genetik yapısı , half sider muhabbet kuşu fiyatları vb bir çok bilgiyi bu yazıda vereceğim.

Half Sider Muhabbet Kuşu Nedir ? Half Sider Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir ?

Half Sider muhabbet kuşları yarım kenarlı bir tetragametik kimeradır; 4 anlamına gelen 'tetra', 'gamet' anlamına gelen 'gamet' (sperm ve ova) ve 'kimera' , iki farklı zigottan (döllenmiş hücrelerin erken aşamaları) gelen genetik olarak farklı iki farklı hücre popülasyonundan oluşan tek bir organizma anlamına gelir . Oluşması için iki döllenmiş yumurtanın kaynaşması gerekir.

Basitçe söylemek gerekirse half sider muhabbet kuşu, iki verimli yumurta sarısı bir yumurta oluşturmak için bir araya geldiğinde yarı yan muhabbet kuşları oluşur.

Tamamen tesadüfen meydana gelir ve genetik değildir. Dişi aynı anda yumurtalıktan iki yumurta sarısı saldığında (nadir görülen bir durum değildir) ve her biri farklı spermler tarafından ayrı ayrı döllendikten sonra kaynaştığında meydana gelir. Yarı taraf aslında birbirine kaynaşmış iki yavru muhabbet kuşunun birleşimi olduğundan, iki farklı DNA setine sahiptir. Görsel bir yarım tarafta, vücudun bir tarafındaki / bir kısmındaki pigment bir dizi kromozom tarafından kontrol edilirken, vücudun diğer tarafındaki / bir kısmındaki pigment diğer zigottan diğer kromozomlar tarafından kontrol edilir, bu yüzden yarısı yanlar genellikle iki renktedir. Zigotlar kaynaşmasaydı, iki sağlıklı, tamamen normal muhabbet kuşu (biri mavi, diğeri yeşil) elde etmiş olurdunuz.

Bu nedenle, half sider (yarı yanlı) muhabbet kuşları gerçek bir mutasyon değildir - iki yarı kenarlı muhabbet kuşunu birlikte üreterek, şans eseri başka bir yarı yan yaratmış olursunuz (ilk muhabbet kuşlarını yaratanla aynı şans). Başka bir muhabbet kuşu ile yarım kanatlı çiftleştirme söz konusu olduğunda, her şey muhabbet kuşunun kromozomlarından hangisinin yarı tarafın üreme yolunu oluşturduğuna bağlıdır. Dikkate alınması gereken çok önemli bir nokta, eğer bir zigotun cinsiyeti dişi ve diğerinin cinsiyeti, yarı kenar oluştuğunda erkek ise, yarı yan muhabbet kuşunuzun üreme sistemi hermafroditizminin malformasyonu nedeniyle kısır olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. . Hermafrodit yarı kenarların bir tarafı mavi, diğer tarafı kahverengi olmak üzere iki rengi olabilir.

Half sider muhabbet kuşu Videosu

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

-Burada bir atıf yapmak istiyorum kopyala yapıştır forumların birinde kısır olabilir diye söylenti var yazılmış.Bu kuşlar iki döllenmiş yumurta yani zigot birleştiği için biridişi , diğeri erkek ise kısır çıkacaktır.Bu söylenti değil gerçektir.Eğer iki zigotta aynı cinsiyetse bir cinsiyeti olacak ve üreme potansiyeli olacaktır.Ayrıca Embriyo birleşimi demişler , embriyo zigotun gelişmiş halidir ve birleşemez zigot döllenen yumurta demektir.Zigot birleşmesi bu kuşta doğru olandır.Bu kopyala yapıştır forumlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.Bilgisizlik sorun değil ama yanlış bilgi vermek ve ısrar etmek CAHİLLİKTİR.