Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Hangi Evcil Kuş Evde Beslemeye Ve Size Uygun

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Hangi Evcil Kuş Evde Beslemeye Uygun ve Size Hangi Kuş Türü Uygun

Evde kendisine arkadaş olacak bir dost almak isteyenlerin en sık baş vurduğu yol ise bir evcil kuş sahiplenmek. Genelde bir muhabbet kuşu, papağan veya kanarya almaktır. Peki hangi kuş size ve evinize uygun olabilir? En iyi ev kuşu hangisi? En zeki ev kuşları neler? En çok konuşan papağan türü hangisi? vs vs bir çok soru sorarak kendinize ve evinize uygun kuş türünü bulmak istersiniz. Aşağıdaki fotoğrafta hem kuşlar hemde boyutları arası oranı görebilirsiniz.

size uygun kuş türleri neler.jpg


Evlerinde yeni bir kuş arayan ancak hangi kuşu alacağınızdan emin olmayanlarınız için? Bu konu size her kuşun ihtiyaçlarına, maliyetlerine, davranışlarına vb. göre zorluk seviyelerini verecektir. Bir grup papağan belirleyeceğim, onlara beş etiketten birini vereceğim (başlangıç, kolay, orta, zor, deneyimli), ardından türünü açıklayan kısa bir paragraf ve ardından bunları birkaç alanda derecelendireceğim:

1) Kuş maliyeti ve bakım maliyeti: 1-10 (1 en ucuz ve 10 en pahalıdır)
2) Diyet: 1-5 (1 temel ve 5 karmaşık. Ayrıca pelet, meyve ve sebzelerden oluşan dengeli bir diyet olduğundan emin olun)
3)Gürültü (Konuşmayı, şarkı söylemeyi, cıvıldamayı, çığlık atmayı vb. dahil): 1-10 ( 1 sessiz ve 10 en gürültülü)
4) Zenginleşme ve Etkileşim: 1-3 (1, kafesteki birçok oyuncakla veya bir eşle gayet iyi olabiliyorlar ve 3, zenginleştirilmeye ve etkileşime İHTİYAÇLARI var)
5) Dağınıklık: 1-5 (1, biraz temiz ve 5 aşırı dağınık olmak)
6) Uzun ömürlülük (ne kadar yaşadıkları): Yıllar olarak belirtilecektir.

Birkaç şey daha: Eklenecek diğer bir faktör de kuşun kişiliğidir. Bazı kuşlar farklı olabilir, dolayısıyla buna %100 güvenmeyin. Ve son olarak bütün kuşlar ısırır. Bunun bir oranı yok. Isırmaları kişiliklerine ve insanlara olan güvenlerine de bağlıdır. Tamam, işte başlıyoruz:

MACAWS: Sert/Deneyimli
Macaw'lar evcil hayvan pazarındaki papağanların en büyüğüdür. Onlar, paha biçilemez miktarda sevgi ve şefkatle dolu nazik devler olarak bilinirler. Farklı renklere sahip farklı macaw türleri vardır. Gürültülü ve çok yaramaz olma eğilimindedirler, ancak sevgileri ve sevimlilikleri bunu telafi ediyor.
1) 8-9
2) 3
3) 8
4) 3
5) 4
6) 40-60 yaş

MİNİ MACAVLAR: Sert
Dev macawların daha küçük kuzenleri olan miniler, boyutlarına göre güçlü bir etkiye sahiptir. Temel olarak koni boyutundadırlar. Kişilikleri normal büyüklükteki papağanlarla eşleşiyor. Küçük olabilirler ama yürekleri büyüktür.
1) 7
2) 3
3) 8
4
) 3 5) 4
6)20-30 yıl

AMAZONLAR: Deneyimli
Mütevazi Amazonlar, doğru yetiştirildikleri takdirde mükemmel bir arkadaş olabilirler. Amazonlar çok inatçı bir yapıya sahiptir ve zaman zaman huysuz olabilirler. Ancak, onlar doğru kişiyle aşk böcekleridir ve sahip oldukları tüm sevgiyi size verebilirler.
1) 7-8
2) 3
3) 4-6
4) 3
5) 4
6) 60 yaş ve üzeri

KOKADULAR: Orta/Sert/Tecrübeli
Papağan ailesinin gürültücü palyaçoları kakaduya doğru gidiyor. Gürültülü olma eğilimindedirler ama çok sevimlidirler. Ayrıca çok yaramazlar ve başlarını her türlü belaya sokmayı severler. Parçalamaya çalışabilecekleri için onlara sağlam, kaliteli kafesler verdiğinizden emin olun. Her zaman kucaklaşma ve sevgi için dışarıdalar. Ve karşılığında çok şey veriyorlar.
1) 7-10
2) 4
3) 9-10
4) 3
5) 5
6) 40-50 yıl

ALEKSANDRİNLER, BıYıKLI MUHABEPLER VE HALKALI HALKALI BOYUNLAR: Kolay/Orta
Bu adamlar temelde muhabbet kuşlarının/muhabbet kuşlarının daha büyük versiyonlarıdır. Pek çok heyecan verici farklı tür ve renkte geliyorlar. Onlara sevginizi ve ilginizi gösterin, karşılığında daha fazlasını vereceklerdir.
1) 5-7
2) 2
3) 5-8
4) 2
5) 3
6) 20-30 yaş

AFRİKA GRİLERİ: Orta/Sert
Papağan ailesinin gevezelikleri ve taklitçileri olan Afrika Grileri, insan konuşmasını taklit etme ve anlama konusunda mükemmel ve en iyi yeteneğe sahiptir. sesler. Onlar çılgın tuhaflıklar yapmayı seven sevimli küçük herifler. Bununla birlikte, eğer kepek alerjiniz varsa ve hava temizleyiciniz yoksa, griler alerjiniz için en kötü kuşlardır.
1) 6-8
2) 3
3) 10
4) 3
5) 4
6) 40-50 yaş

CONURES: Kolay/Orta
Akrobatik conureler palyaçolar ve kucak böcekleridir. Gömleğiniz veya saçınız gibi girebilecekleri her yere sarılmayı severler. Çiğnemeyi de SEVİYORLAR, bu yüzden çok sayıda çiğneme oyuncağı olduğundan ve kafeslerinin dışında çiğneme tehlikesi olmadığından emin olun.
1) 5-6
2) 3
3) 6-10
4) 3
5) 3
6) 15-30 yaş

POICEPHALUS (JARDINE'S, MEYER'S VE SENEGALS'İ DAHİL): Orta
Muhtemelen diğer tüm papağanlar arasında en sessiz olanıdır (hala gürültülü, ama o kadar da gürültülü değil). Mükemmel öğrenicilerdir ve kelimeleri, sesleri ve hileleri öğrenmeyi severler. Onlar sevgi ve ilgi (ve çizikler de!) arıyorlar, bu yüzden onlara elinizdeki her şeyi verin.
1) 5-6
2) 3
3) 3-6
4) 2-3
5) 4
6) 20-30 yaş

LORIKEETLER: Orta/Sert
Loriler gerçekten sevimli kişiliklere sahip tatlı kuşlardır. Ancak onların özel beslenme ihtiyaçları vardır, bu yüzden birini düşünmeden önce iyice araştırdığınızdan emin olun. Ve çok dağınıklar ama yine de sevimliler.
1) 6-8
2) 5
3) 5-9
4) 2-3
5) 5
6) 20-25 yaş

ECLECTUS: Sert
Eclectus cinsel açıdan dimorfik olup erkekleri yeşil, dişileri ise kırmızıdır. Onlar büyük kişilikleri olan sevimli kuşlardır. Bu kuşlar aynı zamanda alerjisi olan kişiler için de iyi kuşlardır. Tüyleri tüy yerine saça benzer, bu nedenle çok az tüy verirler. Papağan familyasının hipoalerjenik türleridir. Ancak diyetleri ciddi bir konudur. Doğal (renkli olmayan) peletlerden, bol miktarda sebzeden, meyveden ve filizden oluşan çok sağlıklı bir diyete ihtiyaçları var.
1) 8-9
2) 5
3) 4-6
4) 3
5) 4
6) 40-50 yıl

PIONUS, CAIQUES VE QUAKERLER (GENETİK OLARAK AYNI DEĞİLLER, ANCAK BİRÇOK YÖNDEN BENZERLER): Kolay/Orta
İlk başta bu kuşlar çekingen olabilir ama çok açıktırlar ve sıcak kalplidirler. Kayıklar, her zaman aktif ve hareket halindeyken sıçrayan baloncuklardır. Quaker'lar birkaç bölgesel sorunu olan tatlı kuşlardır, ancak bu üzerinde çalışılabilir. Ve pionuslar çok sessiz, sürüleriyle takılmayı seven rahat kuşlardır.
1) 5-7
2) 2-3
3) 5-8
4) 3
5) 3-4
6)20-30 yaş

Sultan Papağanları: Başlangıç/Kolay/Orta
Kolay olmaları tedavi edilmeleri gerektiği anlamına gelmez daha büyük papağanlardan hiçbir farkı yoktur. Onlara bol miktarda etkileşim içeren pelet, meyve ve sebzelerden oluşan iyi bir diyet verin. Sultan papağanları kolayca evcilleştirilebilen ve ömür boyu sadık dostunuz ve yoldaşınız olacak şekilde eğitilebilen kuşlardır.
1) 3-5
2) 2
3) 5-7
4) 2-3
5) 3
6) 20-25 yaş

Muhabbet kuşları: Başlangıç/Kolay
Sultan papağanı ile aynı, Kolay olmaları, daha büyük papağanlardan farklı muamele görmeleri gerektiği anlamına gelmez. Onlara bol miktarda etkileşim içeren pelet, meyve ve sebzelerden oluşan iyi bir diyet verin. Muhabbet kuşları, eğer onları doğru şekilde yetiştirirseniz harika arkadaşlardır. Erkekler, insan konuşmasını taklit etme konusunda kadınlara göre daha yeteneklidir. Ayrıca cinsel açıdan dimorfiktirler.
1) 2-5
2) 2
3) 5-7
4) 1
5) 2-3
6) 10-20 yaş

İspinozlar: Başlangıç
İspinozlar hakkında çok güzel kuş şarkıları söyleyebilmeleri dışında söylenecek pek bir şey yok. Onları elle evcilleştirmek çok zordur ama bir şans verebilirsiniz.
1) 1-3
2) 1
3) 5-8
4) 1
5) 1-2
6) 10-20 yaş

TUKANLAR: Sert/Tecrübeli (Özel İhtiyaçlar, ciddi bir tukan düşünüyorsanız daha fazla araştırma yapın)
Tukanlar canlı kişilikleri ve renkleri olan güzel kuşlardır. Bununla birlikte, papağanlardan tamamen farklı bir beslenme gereksinimlerine sahiptirler çünkü bunlar yumuşak gagalıdır. Bu yüzden almayı düşünüyorsanız bunları iyice araştırdığınızdan emin olun. Hala harika arkadaşlıklar kuruyorlar ve başka bir şey de, etrafta bebek gibi davranılmayı seviyorlar.
1) 9-10
2) 5
3) 3-5
4) 3
5) 5
6) 20-30 yaş

ŞAHİN BAŞLI PAPAĞANLAR: Sert/Tecrübeli
Gösteriş yaptıklarında etrafa yayılan bir "tüy yelpazesi" vardır. başları, uçları parlak mavi olan koyu kırmızı tüyler. Bu güzellikler evcil hayvanlar kadar sesli ve eğlencelidir. Biraz karamsar olabilirler, bu nedenle yalnızlığı tercih etmelerini önlemek için onlarla günlük olarak ilgilenmek çok önemli olabilir.
1) 8-9
2) 4
3) 6-8
4) 3
5) 4
6) 30-40 yaş
 
Son düzenleme: