Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Hangi Kuş Türleri Konuşur

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103

Hangi Kuş Türleri Konuşur

En çok merak edilen sorulardan bir hangi kuş türleri konuşur? konusudur. En çok bilinen muhabbet kuşları ve papağan türleri en yetenekli konuşmacılar arasındadır. Tüm papağanlar taklit edemez ancak aşağıdaki türler en yetenekli iletişimciler arasındadır

Hangi Kuş Türleri Konuşabilir ;

Afrika Gri Papağanları​

Afrika gri papağanları konuşabilir mi?

Afrika grileri en iyi konuşanlardır. Timneh Afrika gri papağanları genellikle Kongo Afrika gri papağanlarından daha erken taklit etmeye başlar.

Applied Animal Behavior Science tarafından yapılan bir araştırma, Afrika grilerinin, temel komutları söyleyebildikleri ve sayıları hatırlayıp okuyabildikleri için insan konuşmasını küçük çocuklar gibi kullanabildiklerini buldu.

Onların gelişmiş bilişleri, papağan dünyasının Einstein'ları olarak görülmelerinin nedenidir. Bazı Afrika gri papağanları, bağlam içerisinde kullanmak üzere eğitilebilecekleri 1000'den fazla kelimeyi öğrenebilirler.

Amazon Papağanları​

Amazon Papağanlar konuşabilir mi?

Amazon papağanları mükemmel konuşmacılar ve şarkıcılardır ve etkileyici bir kelime ve ifade repertuarına sahiptirler.

Amazonların diğer kuşların çoğundan daha tatlı, daha yumuşak sesleri vardır ve bu da onların şaşırtıcı derecede iyi şarkı söylemesine olanak tanır.

Kelimeleri hızlı bir şekilde yakalıyorlar ve bunu çok az bir eğitimle yapıyorlar. Ancak insanlar onları eğitmek için zaman harcadıklarında konuşma yetenekleri gelişir.

Mavi alınlı Amazon papağanları, türlerinin en gelişmiş konuşmacılarıdır. Sadece iyi taklit etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda gerçekçi insan tonlarında konuşuyorlar. Diğer iyi Amazon papağanı konuşmacıları şunları içerir:

  • Sarı taçlı Amazon papağanları.
  • Çift sarı kafalı Amazon papağanları.
  • Sarı enseli Amazon papağanları.
Amazon papağanları genellikle iyi konuşanlar olsa da, bazıları daha yavaş öğrenir veya hiç konuşmaz.

Quaker papağanları​

Quaker Papağanları konuşur mu?

Quaker papağanları iyi konuşurlar ve geniş bir kelime dağarcığı geliştirirler. Erkek ve kadın Quaker'lar eşit derecede iyi konuşmacılar olarak kabul edilir.

Pek çok kuşun aksine net bir sese sahiptirler ve herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilirler. Quaker papağanlarının çoğu 6 aylık olduklarında konuşmayı öğrenirler.

Eğitime ne kadar erken başlarsanız kuşun konuşma olasılığı o kadar artar. Daha yaşlı papağanlar bazen konuşmayı öğrenebilirler ancak bu daha zor olacak ve daha uzun sürecektir.

Kuşlara söylemeyi eğlenceli buldukları kelimeleri öğretin, böylece konuşma olasılıkları artar. Mutlu bir Quaker papağanı , daha arzu edilen davranışlara sahip, daha istekli bir öğrenicidir.

Eklektus papağanları​

Eclectus Papağanları konuşur mu?

Eclectus papağanları net konuşma seslerine sahip mükemmel konuşmacılardır . Eğlenceli bir şekilde sesleri genç kızlar gibi tiz.

Yeterince geniş bir repertuvar geliştirdikten sonra insan sözcüklerinden oluşan bir banka oluşturabilir ve konuşkan hale gelebilirler. Eclectus papağanları, konuşma eğitimine iyi yanıt veren, insanlarla bağ kurma deneyiminden keyif alan akıllı kuşlardır. Bir Eclectus papağanını gençken konuşması için eğitin, yoksa korna sesi gibi vahşi sesler çıkarır .

Kakadular​

Kakadular konuşur mu?

Kakadular orta derecede konuşurlar . 21 tür kakadu vardır, ancak bazıları insan taklitinde diğerlerinden daha iyidir. Bazı kakadu türleri eğitime bakılmaksızın konuşmazlar. Kükürt tepeli Galahlar ve Sultan papağanları insan konuşmasını en iyi şekilde taklit ederler. Yaklaşık 20-30 kelimelik bir kelime dağarcığı geliştirebilirler.

Kakadular genellikle gevezelik eder ve anlamsız kelime ve ifadeler söylerler çünkü duyduklarını düşündükleri şeyleri tekrar ederler. Kulak delici çığlıklar çıkaran gürültülü kuşlardır. Kakadu ailesinin daha küçük ve daha sessiz bir üyesi istiyorsanız, papağanlar 15-25 kelime öğrenebilirler .

Amerika papağanı​

Macaw'lar iyi konuşmacılar mıdır?

Macaw'ların ortalama taklit yetenekleri vardır çünkü çevrelerindeki nesnelerle çok ilgilenirler. Bazı türler konuşur, bazıları konuşmaz. Çoğu, bazen bağlam içinde 10-20 insan kelimesini öğrenebilir. Eğitimle papağanlar 8 ay sonra konuşma becerilerini geliştirir.

Konuşan bir Amerika papağanı istiyorsanız Hahn'ın Amerika Papağanı (kırmızı omuzlu Amerika papağanı) önerilir . Onlar mini papağanlardır ve Hahn'ların çoğu 50'ye kadar kelimeden oluşan bir kelime dağarcığı geliştirir.

Macaw'lar eğlenceyi seven kuşlardır, özellikle de erkekleri, ama çok gürültülüdürler.

Muhabbet kuşları (Amerikan muhabbet kuşları)​

Muhabbet kuşları konuşur mu?

Merak ediyorsanız “ Muhabbet kuşları konuşabilir mi? Küçük boylarına rağmen etkileyici bir kelime dağarcığı geliştirebilirler. Muhabbet kuşları, 1000'den fazla kelime öğrenerek birçok büyük papağan türünden daha iyi konuşabilir.

Guinness Dünya Rekorları'na göre , Puck adındaki erkek muhabbet kuşu, 1728 kelimeden oluşan şaşırtıcı bir kelime dağarcığına sahipti.

The Journal of the Acoustical Society of America'ya göre muhabbet kuşları, kelimeleri ve cümleleri taklit etmelerini sağlayan karmaşık, öğrenilmiş bir ses repertuarına sahiptir. Erkek muhabbet kuşları konuşma konusunda daha iyidir çünkü ses yetenekleriyle dişileri etkilemeleri gerekir.