Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Hint Bülbülleri Sürekli Neden Kavga Ediyor, Ne Yapacağım?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,835
Çözümler
139
Hint Bülbülleri (zebra ispinozu) sürekli neden kavga ediyor, ne yapacağım?

Hint bülbüleri (zebra ispinozları) sosyal kuşlardır ve arkadaşlığa ihtiyaç duyarlar. Ancak hint bülbülü bölgecidir ve kendi bölgelerini korumak için kavga ederler. Hint bülbülü hakimiyet kurmak, hiyerarşik düzen kurmak, hatta aşırı kalabalık veya çevreye yeni kuşların eklenmesi nedeniyle bunun gerekli olduğunu düşündükleri için kavga ederler.

Diyelim ki ispinozunuzun bölgesine yeni bir kuş getirdiniz ve onların birbirlerine saldırmasını izlediniz. Bu durumda bunun kıskançlıktan ya da daha fazla arkadaş edinme arzusundan kaynaklanamayacağını bilirsiniz. Peki, daha önce gayet iyi anlaşan bu küçük kuşların birbirlerine düşman olmasını sağlayan şey nedir?

Cevap bölgesel doğasında yatıyor. İşgal altındaki bir bölgeye yeni bir kuş girdiğinde, yerleşik ispinozlar bunu evlerine yönelik bir tehdit olarak algılayacak ve saldırarak onu savunacaktır. Ayrıca sürü içinde hakimiyet kurmak veya kendi toplulukları içindeki erkekler arasında hiyerarşi oluşturmak için de savaşabilirler; bu da ispinozların kavgaya devam etmesinin diğer sebeplerinden bazıları olabilir.

  • Mevcut bir sürüye yeni hint bülbülü eklenmesi kavgaların bir başka yaygın nedenidir.
Yeni kuş(lar) hiyerarşide ikincil ispinozlar haline gelir ve böylece yeni çevrelerine daha iyi yerleşebilmeleri için baskın kuşların saldırısına uğrayabilirler.

  • Hint bülbüleri bölgeseldir ve bölgelerini korumak için savaşırlar.
Cevap bölgesel doğasında yatıyor. İşgal altındaki bir bölgeye yeni bir kuş girdiğinde, yerleşik ispinozlar bunu evlerine yönelik bir tehdit olarak algılayacak ve saldırarak onu savunacaktır.

  • Hint bülbülleriniz bir hiyerarşi oluşturmak için kavga edebilir
Eşleşen bir eşey çifti veya hint bülbülü grubu besliyorsanız, muhafazalarındaki tüm yuvaları ortadan kaldırın. Hangisini öncelikli olarak görüyorlarsa onun için sık sık kavga ederler. Evlerin varlığı muhtemelen bölgesel bir davranış biçimini tetikleyeceğinden, karma bir cinsiyet çifti yetiştirmeye ihtiyacınız olmadığı sürece, yerleşimleri bir kenara bırakmamaya çalışmak idealdir. Çeşitli kibritleri benzer bir muhafazada tuttuğunuzu ve gerçekten de yumurtlamalarına ihtiyacınız olduğunu varsayarsak, onlar hakkında savaşma fırsatını azaltmak için kibritlerden daha fazla sayıda ev eklediğinizden emin olun.

  • Nest Uygulamaları
Hint bülbülleriniz yalnızca çok küçük bir muhafaza alanında yaşamaktan dolayı umutsuz olmayacaklar. Aynı zamanda kendilerine bir alan belirleyemedikleri için birbirleriyle savaşmalarına da neden olabilir. İspinozlarınızın birbirlerinin alanına girmesini önlemek için, en az 24 inç uzunluğunda, 18 inç genişliğinde ve 18 inç yüksekliğinde bir kuşhanede yalnız bir çift bulundurduğunuzdan emin olun. Üç seti bir arada tutmayı planlıyorsanız, muhafazaları en az 60 inç uzunluğunda, 20 inç genişliğinde ve 20 inç yüksekliğinde olmalıdır.

  • Tüneme Sorunları
Hint bülbülleriniz arasındaki bölgesel mücadeleyi motive edebilecek başka bir şey de tüneklerdir. Birkaçını muhafazanın çeşitli bölücülerine ve birden fazla seviyeye yerleştirerek belirli bir tünek hakkında kavga etme kumarını sınırlayın. Birkaç tane daha fazla tünek olması idealdir. Kuşlarınız savaşları sırasında birbirlerini tüneklerden itiyorsa, tüneklere yaklaşık altı inç aralıklarla elbise iğneleri koymak, sınırların belirlenmesine ve çatışmaların durdurulmasına yardımcı olabilir.

  • Aşırı kalabalık nedeniyle hint bülbülleriniz kavga edecek.
Aşırı kalabalıklık kavgalara neden olabilir çünkü bir kafeste çok fazla kuş varsa yiyecek, su ve toprak için kavga etmeye başlayabilirler.

  • Hint bülbülünüz hakimiyet kurmak için kavga edecektir.
Bir kafeste iki erkek varsa, dişilere göre öncelik sahibi olan baskın erkek için kavga edeceklerdir.

Öncelikle hint bülbülü ve diğer ispinozlar çocuklar için iyi bir evcil hayvan olmadığını belirtelim. Nazikçe ve dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekir ve çok kırılgandırlar.

Eğer iki erkek hint bülbülü varsa sürekli kavga ederler. Bu, bu tür için normal bir davranıştır. Yapılacak en iyi şey onları farklı kafeslerde ayrı tutmak, hatta daha iyisi evinizde ayrı odalarda tutmaktır, böylece birbirleriyle temas etmezler. Ne kadar az maruz kalınırsa o kadar iyi!

Eğer iki dişi hint bülbülünüz varsa, birlikte yuva yapıp yumurtlamaya çalışacaklardır. Bu da bu tür için normal bir davranıştır. Ancak her iki kuş da dişi olduğundan yuvada baba bulunmadığından (erkek kuş yumurtalarını kuluçkaya yatırmaz ve yavruların yetiştirilmesine yardımcı olmaz) yavru üretme şansı yoktur.

Bir erkek ve bir dişi hint bülbülü bir aradaysa, onlara, ilk kimin alacağı konusunda kavga etmeden, her iki kuşun da huzur içinde yumurtalarını bırakabileceği bir yuva kutusu sağlarsanız, bu çok iyi sonuç verebilir!