Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı

Hint Bülbülü bakımı yeni başlayanlar için idealdir ve evcil hayvan olarak bakımı kolaydır. Hint bülbülü diğer bir adı ile zebra ispinozu doğası gereği arkadaş canlısıdır ve insanlara yakın yaşamaya adapte edilmiştir. Bu yüzden evde çok görülen kuş türüdür. Hint bülbülü bakımı nasıl yapılır ? Bakımı zor mu ? konusu hep merak edilir. Özellikle hijyene ve taze yiyecek vermeye özen gösterirseniz bakımı çok zor değildir. Hadi Hint bülbüllerinin bakımı hakkında bilinmesi gerekenler neler olduğunu inceleyelim.

Kafes Kurulumu: Büyük dikey kafesler, tabanı plastikle kaplı, evin içinde veya açık hava kuşhanesinde zebra ispinozu için uygundur. İspinozların üzerine oturabilmesi, zıplayabilmesi ve tüneyebilmesi için farklı yüksekliklerde bazı yatay çubuklar olmalıdır. İspinozlar için yuvarlak kafesler uygun değildir. Ancak kafes çubukları 12 mm'den fazla olmamalıdır, aksi halde kuşlar kaçabilir. Kafesler daima doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Egzersiz: Kuşların günde en az bir kez kafeslerinden dışarı çıkmalarına izin vermek günlük egzersizleri olarak onlar için yeterlidir. Ancak kuşlar odaya alıştıktan sonra ve yalnızca odanın tüm kapı ve pencereleri kilitlendiğinde yapılmalıdır.

Uyku: Geceleri kafesi bezle örtmek ispinozları gece uyumaya teşvik eder.

Yiyecek ve Diyet: Tohumlar, özellikle çim tohumları, evcil ispinozlara beslenmelerinde ana besin olarak sağlanabilir. Piyasada ispinozları beslemek için ticari ispinoz karışımı da mevcuttur. Bununla birlikte, onlara takviyeler de verilebilir. Ayrıca ara sıra taze doğranmış küçük sebze ve meyveler de verilebilir. Onlara mürekkepbalığı ikram etmek, onlara yeterli kalsiyum sağlayacaktır. Ayrıca sürekli bir tatlı su kaynağı olmalıdır.

Yuva: Yuvalama için kapıları ve pencereleri olan basit bir karton kutu ve yumuşak yapraklardan veya pamuktan yapılmış bir taban, yumurtaları ve bebekleri hakkında kendilerini güvende hissetmeleri ve çiftleşmeye ve üremeye başlamaları için ideal olabilir.

Yıkanma: İspinozlar, kafesin içine suyla dolu düz bir kap konulursa banyo yapmayı ve kendilerini temizlemeyi severler.

Taşıma: Zebra ispinozları, kendilerine dokunulmasından pek hoşlanmazlar. Rahatsız veya tedirgin hissederlerse bir ısırık verebilirler. Son derece hassas canlılar olduklarından çok dikkatli davranılmalıdır, aksi halde kuşa zarar verebilirler.
 
Son düzenleme: