Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Hint Bülbülü Ne İle Yuva Yapar

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
652
Çözümler
16
Hint Bülbülü Ne İle Yuva Yapar

Hint bülbülleri (zebra ispinozları) evde beslediğimiz kuşlar içinde belki de üretimi en kolay sayılabilecek kuşlardan bir tanesidir. Sosyal canlılar oldukları için kalabalık sürüler halinde yaşarlar ve sürekli üreme eğilimi gösterirler. Peki hint bülbülleri ne ile yuva yapabilir konusu önemlidir. Evlerde bu kuşları üretebilmemiz için en önemli şeylerden bir tanesi yuvalıktır. Hint bülbülleri yuvaları gerek uyumak gerek üremek için kullanır. Bu yüzden kafeste bulundurmanız önerilir. Doğada yuvalarını kendileri yapan bu kuşlar için peki kafeste nasıl bir yuvalık kullanmalıyız.


1679157830503.png
1679157833200.png
1679157836010.png


İlk resimde görmüş olduğumuz hasır yuvalık en yaygın kullanılan Hint bülbülü yuvalığıdır. Hint bülbüleride bu yuvalığa alıştıkları için genelde alışma sıkıntısı çekmezler. Hasır yuvalık alırken dikkat etmemiz gereken şey en derin ve büyük olanını almaktadır. Çünkü hint bülbülü üreme meğilli kuşlardır. Çabuk çoğalılar. Hepsi gece yuvalıkta uyumak ister. Diğer bir neden ise yavruların yuvadan düşme olayıdır. Küçük yuvalıklarda genelde yuvadan düşme çok olur. Bu yüzden geniş tercih etmeniz yararınıza olacaktır. İkinci resimde gördüğümüz klasik muhabbet yuvalığı diğer bir seçenektedir. Bu yuvalıklar yavruların düşmemesi ve genişlik açısından hasır yuvalığa göre daha avantajlıdır. Ancak hint bülbülleri genelde bu yuvalığa hasır kadar kolay alışamıyorlar. Bu yüzden çok tercih edilmiyor. Üçüncü resimde gördüğümüz ise hint bülbüllerinin yuva yapmada olmazsa olmaz malzemeleridir. Doğada ince ağaç dalları ve kuru ot gibi malzemelerle yuvalarının içlerini kendileri örer. Petshoplarda bu amaçla resimdeki gibi kıl malzemeler satılmaktadır. Kuşlar bu kıllardan çekerek yuvalarını yaparlar. Sonuç olarak kuşlarınızın durumuna göre 1. ya da 2. resimdeki gibi bir yuvalığı tercih edip yanında da yuva kılı almanız gerekmektedir. Gerisini onlara bırakın ve izlemenin keyfini yaşayın.

Aşağıdaki örnek video ile nasıl yuva yaptıklarını daha rahat görebilirsiniz.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: