Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Hint Bülbülü Yumurtasını Neden Yer

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
652
Çözümler
16
Hint Bülbülü Yumurtasını Neden Yer ?

1679157752217.png

Hint Bülbülü Yumurtasını neden yer ?
Bunun bir kaç sebebi olabilir. Kuşunuz kalsiyum eksikliği sebebiyle bu ihtiyacını gidermek için yumurtayı yiyebilir. Diğer bir neden ise kuşun sık kuluçka geçirmesi ve dinlenmemesidir. Kuş fazla yıpranmış olur. Daha fazla vitamine minerale ihtiyaç duyar. Bu sebeple yumurtasını yeme eğilimi gösterebilir. Yumurtası boş olabilir. Kuşlar boş olan yumurtaları ya yuvadan atma ya da yeme eğilimi gösterir. Ayrıca kuşların strese girmesi yumurtalarını yemelerine sebep olabilir. Başlıca stres sebepleri yuvalarına sık bakmak. Kafes yerini değiştirmek. Kafesi alçak bir yere koymak.
Peki çözümü nedir. Kuşlara düzenli olarak yumurta maması vermelisiniz. Tavsiye edilen haftada 2 yavrulu zamanlarda içinde Kızıştırıcı olmayacak şekilde daha sık verebilirsiniz. Kafesten kalamar kemiğini eksik etmemelisiniz. Kalamar kemiği kuşların yumurta oluşturmak için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlar. Kuşunuzda belli bir rahatsızlık ya da çok yumurta yapma sebebiyle bir kalsiyum eksikliği söz konusu ise mamalara eklemek için kalsiyum takviyeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca şık kuluçka yapan kuşların kafeslerinden yuvalık çıkarılarak dinlenmeye alınmalıdır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: