Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Hint Bülbülü (Zebra İspinozu)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96
Hint Bülbülü (Zebra İspinozu)

Zebra-Finch-300x300.jpg

Hint Bülbülü, bulunabilirliği ve fiyatı nedeniyle en popüler ispinoz türüdür. Bu sevimli, küçük çizgili ispinoz, 100 yıldan fazla bir süredir esaret altında tutulmaktadır. Hint bülbülleri kolayca ürer ve iyi bir başlangıç kuşudur, bakımı kolaydır ve minimum zaman taahhüdü gerektirir. Genellikle çiftler halinde beslendikleri için, zebra ispinozlarının onlara eşlik etmenize ihtiyacı yoktur. Zebra ispinozu küçücüktür ama ispinozların en küçüğü değildir. Adını boynundaki, göğsündeki zebra benzeri çizgilerden ve özellikle siyah beyaz çizgili kuyruğundan alır. "Normal" renkli erkek (en sık görülen renk), gözünde siyah bir gözyaşı damlası, yanaklarında parlak kırmızı allık lekeleri ve olgunlaştığında parlak kırmızı bir gaga ile gridir. Gagası daha soluk turuncu olan dişinin rengi daha yumuşaktır. Hint bülbülleri, alaca, açık kahverengi, krem, beyaz ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli mutasyonlara sahiptir.

Hint Bülbülü Özellikleri

RENKBOYUTYAŞAM ÖMRÜSESLERİETKİLEŞİM
Çok renkli10 – 11cm arasında10 YılTiz sesli ve gevezeSosyal değil

Hint Bülbülü Doğal Ortamı / Habitatı

Zebra ispinozları aslen Orta Avustralya'nın kurak bölgelerindendir, orada hala büyük sürüler halinde bulunabilirler. Endonezya ve Doğu Timor'da da bulunabilirler.Doğal ortamlarında genelde suya yakın olan ormanlık alanlarda yaşadıkları görülmüştür. Sürüyle uyum içinde yaşarlar. Hint Bülbülleri son dönemlerde evde beslenen evcil hayvanlar arasında yerini almıştır. Bunun sebeplerinin sosyal canlılar olmalarına, güzel/tatlı seslerine, sevimli olmalarına ve renkli güzellikteki tüy yapılarına bağlayabiliriz.

Hint Bülbülü Belgeseli

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Hint Bülbülü Bakım ve Beslenme


Hint bülbülü bakımı isteyen özellikle temiz koşullarda yaşamayı seven bir türdür. Sosyal bir kuş olan hint bülbülüne bakmak istiyorsanız çift olarak almanız daha iyi olacaktır. Kafes tercihi olarak yatay ve geniş kafesler tercih edilmektedir. Kafes ölçüleri ölçüleri 45*40*40 şeklinde olmalıdır. Hint bülbülü kafesini koyacağınız yerin güneş ışığı almasına ama rüzgar akımının çok olmamasına dikkat edilmelidir. Yem ve su miktarına ve tazeliğine dikkat edilmelidir.

Hint Bülbülü Ne Yer ? Hangi Tohumları Yer ?

Hint bübülü ne yer ? sorusu yeni besleyenlerin merak ettiği konudur. Hint bülbülü elma, armut, muz, havuç ve çilek gibi meyveleri tüketebilir. Bunun yanında marul, maydanoz, kuş otu, karahindiba, salata, havuç sebzelerini yiyebilir. Yemlerindeki tohumlar kırmızı darı, beyaz darı, sarı darı, nijerya tohumu ve kanarya yemi karışımları tüketebilirler.

Hint Bülbülü Üretimi

indir.jpg

Zebra ispinozları kolayca ürer ve iyi bir başlangıç kuşudur, bakımı kolaydır. Pek çok insan, üremesi kolay olduğu için zebra ispinozlarını sever. Aslında onları durdurmak zor! Tek ihtiyaçları olan bir sepet yuva ve biraz yuvalama lifi. 8 ila 10 aylıkken zebra ispinozları verimli bir şekilde üremeye başlar. Hint bülbülleri kuluçka süresi; Genel olarak 13 gün olsa da bir iki gün daha fazla sürdüğü gözlemlenmiştir. Çiftleşme sonrası ilk yumurta 5-6 gün sonra gelir. Birer gün arayla yumurta bırakırlar.Yavruların gözleri yaklaşık bir hafta sonra açılır ve 20 gün içerisinde tüylenmeye başlarlar. Bu dönemde artık yavaş yavaş hareketlenerek yuvadan çıkmaya çalışabilirler. Yuvadan yavru hint bülbüleri yaklaşık 35 günlükken çıkar ve yem yiyebilirler.
 
Son düzenleme: