Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Japanes Hongoromo Muhabbet kuşu

Japanes Hongoromo Muhabbet kuşu

Son yıllarda Japanes muhabbet kuşları ülkemizde popüler olmuşlardır. Bir çok üretici edinip üretmek için peşinden koşup emek verdiği yeni bir varyate ,hakkında net bilgilerin olmadığı japanes muhabbet kuşları bazı konularda akıllara sorular getiriyor. Ülkemizde japoneslerle ilgili çok fazla yazı bilgi bulunmamaktadır. Bu durumu gördüğümüz için sizler için güzel bir japanes muhabbet kuşu yazısı hazırladık .Japanes muhabbet kuşları ilk olarak japonya da 1960 yıllarında ortaya çıkmaya başladı. Daha sonra üreticilerle geliştirmiştir. İlerleyen zamanlarda yarışmaları düzenlendi ve japanes muhabbet kuşlarının adının duyulması sağlandı. Daha sonra Amerika vb ülkelerde satın alma ve takasla yayıldı.

1678554174524.png


Ülkemizde Japones Muhabbet Kuşu

Ülkemizde Japanes muhabbet kuşu 2013-2014 yılları arası adı duyulup giriş yaptı. Helikopter veya hongoroma adı ile de ülkemizde bilinmektir. Bu kuşlar tepeli muhabbet kuşlarının popülaritesini düşürdü. Güçlü bir şekilde yerini aldı. İlk zamanlar bulması zor iken kısa sürede üretildi ve çoğaldılar. Bir çok üretici ilgisi bu kuşlara verdi.2018 yıllarına gelince japanes muhabbet kuşu artık bir çok hobicide bulunduğundan ve üretildiğinden popülaritesi düştü ve daha çok showu üretilmeye çalışılmaya başladı. İlk zamanlar japanese muhabbet kuşunun piyasa fiyatı 1000 - 3000 tl arası değişirken günümüzde japanesi 200 tl civarlarından rahatlıkla alabilirsiniz. Bu da şu gösteriyor ülkemizde hobicilikte tüketim kültürü altına girmiş görünüyor.

Adsız.png


Japanes muhabbet kuşu genetik yapısı ve özellikleri

japanese muhabbet kuşu genetik yapısı ülkemizde de dünya da hakim olunmayan bir konudur. Sebebi ise tepeliler de olduğu gibi genlerin etkisinin hesaplanamayışıdır. Tepeli muhabbet kuşlarına benzer genetik ve kalıtım özelliklerine sahiptir. Zaten japanes muhabbet kuşları tepeli muhabbet kuşları üzerindeki çalışmaları ile elde edilmiştir. Kısacası japanesler yani bizim deyimimizle helikopterler tüy hastalığı sonucu ortaya çıkmışlardır. Üreticilerin bunu fark edip üzerine gidip elde etmişlerdir.
 
Son düzenleme: