Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Japon Darısı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144

Japon darı​

Japon darı
Japon darı
Japon darı ( Echinochloa frumentacea ) , tatlı çim ailesine (Poaceae) ait olan ahır otu ( Echinochloa ) cinsinden bir darı türüdür . Dünyanın tropikal bölgelerinde yaygındır ve Japonya'da doğal olarak bulunmaz ve orada yetiştirilmez. O yüzden adına aldanmayın. Bunun nedeni, Japon darısının kardeş bir türü olan Japon ahır çimi ( Echinochloa esculenta ) ile karıştırılmasıdır.

Bugün Japon darı, hayvan yemi ve kuş yemi elde etmek için ağırlıklı olarak tropikal Asya ve Afrika'da ve ayrıca ABD'nin batısında ve kısmen de Kanada'da yetiştirilmektedir. İnsanlar için gıda olarak, örneğin Keşmir ve Sikkim'de yalnızca yerel bir rol oynar.

Olgun tohumların kabuğu gri-kahverengi, granüller oldukça küçük ve köşelidir. Bu tür darının diğer isimleri buğday darı ve kereste fabrikasıdır.

Kuş yemi olarak Japon darı​

Japon darı, Avrupa'da tek bir tohum veya tahıl yem karışımlarının bir bileşeni olarak satılmaktadır. Pek çok küçük ve orta boy evcil kuş türü tarafından yenir, ancak gri papağanlar gibi büyük kuş türleri için çok küçüktür ve bu nedenle hayvanlar tarafından genellikle göz ardı edilir.

Japon darı bahar yemi veya yemek yemi olarak işlenebilir, ayrıca bu formda küçük ve orta boy süs kuşları tarafından kolayca kabul edilir. Aynısı filizlenmişler Japon darı için de geçerlidir.

Japon darı besin değerleri​

Beslenme bilgileri (kurutulmuş 100 g başına)*
Yağ2.2g
protein6.2g
karbonhidratlar65,5 gr
şekerler?
lif12.5g


Diğer bileşenler*
A vitamini0
B6 vitamini?
B12 vitamini?
C vitamini?
D vitamini?
potasyum?
magnezyum82 miligram
kalsiyum20 mg
demir5 mg
sodyum?
 

Ekli dosyalar

  • japon darısı.jpg
    japon darısı.jpg
    13 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Doukan

Moderator
Katılım
1 Yıl 3 Ay
Mesajlar
113
Çözümler
1
Ne sıklıkla verilmeli hocam yağlanma yapma durumu vs aşırıya kaçmamak lazım tabi
 

Taha

Moderator
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
659
Çözümler
16
İki kilo versele yeme 250 gr ekledim. Yarım kiloda aspur ekledim.