Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Java Serçesi İspinozu Hakkında Her şey
Asya kökenli, östrildid ispinoz ailesinin küçük bir kuş türü olan java serçesi, Endonezya'da Bali, Bawean ve Java'da yaygın olarak bulunur. Kuşçuluktaki popülaritesi, diğer birçok ülkeye girmesiyle sonuçlanmıştır. İki cinsiyet arasında görsel bir fark bulmak zor olsa da, üreme mevsiminde erkeklerin gagalarının üst kısmında bir şişlik olur. Gaga, belirgin bir çıkıntının oluşmasıyla daha da kırmızıya döner. Dişi kuşlarla karşılaştırıldığında, erkeklerin göz halkası çok daha koyudur.
java-serçesi-ispinozu-özellikleri.jpg

Java İspinozu Özellikleri

Diğer isimlerJava tapınak kuşu, pirinç kuşu, java pirinç ispinozu, cennet serçesi, çeltik kuşu, pirinç munia
BoyutYaklaşık 14-15 cm (5,5 inç) uzunluğunda
AğırlıkYaklaşık 20 gr
RenkSiyah baş, çene, ense, üst kuyruk ve birincil kanat tüyleri, siyah ana hatları olan beyaz yanak yamaları, mavimsi gri göğüs, sağrı, ikincil kanatlar, sırt ve manto, tarçın rengi kahverengi göbek ve kuyruğun altında beyaz
Nerelerde YaşarEndonezya adaları, Sri Lanka'ya ve Hindistan Yarımadası'nın diğer bölgelerine, birkaç Hawaii Adasına, Karayipler'deki Porto Riko ve Jamaika'ya ve Noel Adası'na tanıtıldı
Doğal ortamAçık ormanlık alanlar, otlaklar, sahil ormanları, savanlar, ekili alanlar (özellikle pirinç yetiştirilen alanlar)
Ses ve çağrıŞarkısı bir dizi chipchipchipchipchipchip'ten oluşurken kendine özgü bir chip çağrısı
Java İspinozu Kaç Yumurta Yapar4-8 Yumurta
Kuluçka süresi13-15 gün
Başlangıç tarihi21-30 günlükken
İlk tüy dökümüüç ay sonra
ÖmürEsaret altında 2-3 yıl, vahşi doğada 7 yıla kadar
DiyetYabani tohumlar, tahıllar, çeltik
IUCN Koruma DurumuHassas

Java İspinozu Çeşitler

Esaret altında, Pied veya White Java, Fawn veya Cinnamon Java, Dark Silver ve Light Silver Java, Cream Java, Black Headed Java Sparrow ve Agate Java dahil olmak üzere çeşitli renk mutasyonları üretildi.

Java İspinozu Kafesi Nasıl Olmalı

Munias ve dokumacılar gibi büyük ispinozlardan oluşan gruplarda veya diğer java ispinozlarından oluşan gruplarda tutulduğunda en iyisini yapar. Minimum boyutları 12 ft X 4 ft X 7 ft olan büyük bir kanat veya kafes sağlanması önerilir. Kafese yatay olarak yerleştirilmiş ahşap tünekler ona ideal tüneme noktaları sağlarken, salıncaklar, merdivenler ve diğer kuş oyuncakları onu hem zihinsel hem de fiziksel olarak aktif tutar.

Yuva

Bu serçeler genellikle küçük yuva kutularını kabul etmezler, ancak standart bir kutu (5 inç X 5 inç ölçülerinde) ile daha büyük bir versiyon (8 inç X 8 inç boyutlarında) arasındaki her şeyi tercih ederler. Yuva yapmakta iyi olmasalar da, yuva yapmak için ara sıra kıyılmış kağıt ve hindistancevizi lifi, çam iğneleri ve saman gibi bazı kaba malzemeleri kullanırlar. Yerleşip yumurtlamaları için mükemmel bir temel oluşturmak üzere yuvanın dibine biraz talaş da koyabilirsiniz.
Java-serçesi-yumurtaları-yavrusu.jpg

Sıcaklık

Çok çeşitli sıcaklıklara dayanıklı olmasına rağmen, pirinç kuşu aşırı sıcak ve soğuk koşullarda üremekten kaçınır. Sıcaklık 25°F'nin altına düşerse ısıtmalı kafeslerde tutulmalıdır.

Java İspinozu Beslenme

Temel diyeti yulaf kabuğu çıkarılmış tane, sade kanarya tohumu ve beyaz proso darı içeren bir muhabbet kuşu karışımı içermelidir. Özellikle üreme mevsiminde yeterli miktarda kum, ezilmiş yumurta kabuğu, yeşil yiyecek ve un kurdu verin.

Java İspinozu Bakımı

Evcil hayvanınızın kafesini oldukça sık temizleyerek uygun hijyeni sağlayın. Banyo yapmayı çok sevdiği için kafesine tatlı su içeren bir kap konulması tavsiye edilir.

Sağlık sorunları

Herhangi bir ciddi sağlık sorunu yaşamadığı için bu ispinoz dayanıklı bir tür olarak kabul edilir. Fırfırlı tüyler genellikle hastalığa işaret ettiğinden tüy durumunu düzenli olarak kontrol edin. Evcil hayvanınızın durumundan emin değilseniz deneyimli bir veterinere danışabilirsiniz.