Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,138
Çözümler
61
Jumbo Muhabbet Kuşu Hakkında Her Şey ( Nasıl Anlaşılır, Özellikleri, Bakım, Beslenme, Cinsiyet, Üretimi, Konuşur mu)
Jumbo muhabbet kuşu ülkemizde popüler muhabbet kuşu cinslerinden biridir. Bir çok kuş sever muhabbet kuşu beslemeye başladıktan kısa süre sonra jumbo muhabbet kuşu da beslemek ister. Jumbo beslemek diğerler muhabbet kuşu cinslerine göre bakımı zordur. Beslemeyi düşünenler aklında jumbo muhabbet kuşu nasıl anlaşılır, özellikleri neler, konuşur mu, bakım, beslenmesi ve üretimi nasıl olur vb sorular gelir. Bu yazıda bu soruların cevabını sizlerle paylaşacağım. Vücut ve direnç olarak olarak kırılgan bir yapıya sahiptir. İri fizik yapıları ile kendilerini gösteren kuşlardır. Bir çok rengi vardır. Sarı, mavi, yeşil, albino, lutino vb daha bir çok rengi vardır. Jumbo muhabbet kuşları yerli yani normal muhabbet kuşlarına göre daha hantaldır. Ama konuşma vb özellikler aynıdır. Hadi gelin jumbo muhabbet kuşu özellikleri vb her konuda bilgileri inceleyelim
jumbo-muhabbet-kuşu-özellikleri


Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri
Evlerde de çok fazla beslenirler. Bir çok hobi sever beslemek ister. Jumbo muhabbet kuşlarının özellikleri hobi severler tarafından merak edilir. Bir çok özellikleri vardır.

  • Jumbo muhabbet kuşlarının boyları 20- 22 arası iri kuşlardır.
  • Normal muhabbet kuşlarına göre boyutları bariz büyüktür.
  • Bakımı daha zordur.
  • Beslenme ve diyetleri dikkat edilmelidir.
  • Daha hassaslardır. Çabuk hastalığa yakalanabilirler.
  • Ağırlıkları ortalama 50-55 gram civarındadır.
  • Ömürleri 7-12 yıl arasında olabilir.
  • Daha hantal kuşlardır.
Jumbo Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır
Normal bir muhabbet kuşu ile jumbo muhabbet kuşu arasında bariz farklar vardır. Sakal, kafa, boy uzunluğu, kalıp vb bir çok açıdan daha farklıdır. Sakal ve kafa yapıları yani maskeleri, normal muhabbet kuşlarından daha uzun ve belirgindir. Daha iri kuşlardır. Normal muhabbet kuşlarının yaklaşık 2 katı boyutlarında olurlar.
jumbo-muhabbet kuşu- nasıl-anlaşılır


Jumbo Muhabbet Kuşu Kafes Boyutu ve Kafesi Nasıl Olmalı
Jumbolar diğer muhabbet kuşlarından daha büyük kafeslere ihtiyaç duyar. Jumbo muhabbet kuşu kafes boyutları, yaklaşık 50 - 50 - 50 cm civarlarında en az olmalıdır. Önerilen boyutlar ise 65 cm ve üstüdür. Jumbo muhabbet kuşunun tünek, oyuncak, yemlik ve suluk gibi aksesuarları kafesin boyutlarıyla uyumlu olmalı ve kuşa zorluk çıkarmamalıdır. Kafeste mamalık, tahta tünek ve en az 100 ml suluk takılmalıdır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Bakım ve Beslenme
Jumbo muhabbet kuşu bakımı veya jumbo muhabbet kuşu beslenmesi çok önemli noktadadır. Diğer kuşlar arasındaki en belirgin farkları oldukça hassas olmalarıdır. Temiz ve havalandırılmış ortamlarda bakılması gereken Jumbo muhabbet kuşları deri hastalıklarına yakalanma riski taşır. Bu yüzden tohum karışımı iyi ve temiz yemler verilmelidir. Versele laga vb yemler tavsiyemdir. 10 günde bir yumurta maması ile desteklemek bağışıklığını güçlendirecektir. Maydanoz, marul, havuç, brokoli, ıspanak gibi sebzeleri yemeyi severek yerler. Elma, kiraz, muz, üzüm, kavun, dut, kavun gibi meyveleri severek yerler.

dişi-jumbo-muhabbet kuşu

Jumbo Muhabbet Kuşu Konuşur mu
Muhabbet kuşları konuşma ve taklit yetenekleri ile bilinen bir papağan türüdür. Jumbo muhabbet kuşları da diğer muhabbet kuşları gibi konuşabilir. 100'lerce kelime konuşabilir. Jumbo muhabbet kuşu konuşması aldığı eğitimle doğrudan ilgilidir. Düzenli eğersiz ve ilgi zaman ayırmanız onların konuşması için yeterli olacaktır. Kelime haznesi oldukça gelişmiş olan Jumbo muhabbet kuşunun çok iyi taklitler yapıp, bir çok kelime söyleyebilir. Yaklaşık 1 yaşı civarında konuşmaya başlayabilirler.

jumbo Muhabbet Kuşu Üretimi
Jumbo muhabbet kuşu üretmek diğer muhabbet kuşlarına göre üremesi zordur. İyi bakım, doğru eşler ve sabır altın kuraldır. Yuvalık boyutları normal muhabbet kuşlarında büyük olmalı, sultan papağanı boyut yuvalıklar kullanılmalıdır. Jumbo muhabbet kuşu yaklaşık 1 yaşında üremeye başlayabilir. Yaklaşık 4-8 arası yumurta yapar. Ve yavrular 18-19 günde yumurtadan çıkar. Yavruların yeme düşmesi, büyümesi yaklaşık 40 gün civarını bulabilir.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥