Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kafes Kuşlarında Işığın Önemi ve Kafeslerde Aydınlatma Nasıl Yapılmalı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Kafes Kuşlarında Işığın Önemi ve Kafeslerde Aydınlatma Nasıl Yapılmalı
Tüm kuşlar yeterli miktarda ışığa ihtiyaç duyar. Yabani ispinozlar açık havada yaşar ve sadece gündüz saatlerinde aktiftir. Bu süre zarfında, toprak talep ederken, yuva kurarken, eş bulurken ve besin bulurken çoğu zaman güneşte bulunurlar.

Işığın etkileri ve ışık eksikliği:
Güneş ışığı ispinozların ruh halini, vitamin üretimini, kalsiyum kullanımını ve üreme döngülerini etkiler.

Ruh Hali: Karanlıkta tutulan ispinozlar daha az aktif olma ve/veya agresif olma eğilimindedir. Zamanla genel sağlıkları bozulur ve üreme döngüleri yavaşlar. Kesin gece ve gündüz döngüleri olmadan ispinozlar, zaman ve mevsim karmaşasından dolayı strese girerler. Işık, iç saatlerini düzenlemeye yardımcı olur ve üreme mevsimini tanımlar.

D3 Vitamini / Kalsiyum: Doğal veya içinde ultraviyole ışık spektrumu bulunan tam spektrumlu ışık, ispinozlar için son derece önemlidir. UV (Ultraviyole) ışık, vücut tarafından sağlığın anahtarı olan D3 Vitamini üretmek için kullanılır. D3 vitamini, yumurta ve böcekler gibi bazı gıda maddelerinde bulunabilir.

Ancak ispinozlarınız her gün en az bir saat doğrudan güneş ışığı alarak kendi D3'lerini üretebilirler. Şimdi ispinoz kafesini büyük bir pencerenin yanına koymak işe yaramaz. İlk olarak, çoğu cam UV ışınlarını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır çünkü çok fazla UV insanlar için zararlıdır. Güneş ışığının gerçekten işe yaraması için ispinozların açık hava kuşhanesinde barındırılması veya kafesinizin dışarıya çıkarılabilecek kadar taşınabilir olması gerekir. İspinozlarınızın dışarıdayken serinlemek için gölgeli bir alana ve bol suya sahip olduğundan daima emin olun.

D3 vitamini eksikliği aslında oldukça yaygındır ve genellikle kalsiyum eksikliğine de yol açar. D3 olmadan vücut, kalsiyumu verimli bir şekilde emmez. Bu, ispinozlarınız güneş veya takviyeler yoluyla yeterince D3 almadıkça, Mürekkep Kemikleri veya İstiridye Kabukları gibi normal kalsiyum takviyelerini neredeyse işe yaramaz hale getirir.

Üreme: Işığın varlığı, beyinde vücut fonksiyonlarını ve aktivite seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan fizyolojik ve kimyasal değişiklikleri tetikler. Işığın yoğunluğu ve süresi de üreme döngüleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Işıklar mevsimleri doğru bir şekilde göstermediğinde, ispinozlar artık ne zaman üremeleri gerektiği konusunda net bir fikre sahip değiller. Birçoğu yuva yapmaya olan ilgisini kaybeder veya eşlerine ve/veya civcivlerine karşı oldukça saldırgan hale gelir.

Doğal olarak D3 Vitamini ve kalsiyum eksiklikleri, özellikle dişi ispinozlarda üreme döngüleri üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Sağlığı kötü olan dişiler, zayıf yumurtalar üretirler ve kendileri hastalanırlar. Şiddetli vakalarda dişiler yumurtaya bağlı hale gelebilir ve ölebilir. Diğer daha hafif vakalarda, yumurtanın kabuğu zayıflar ve bu da yumurtanın kolayca kırılmasına neden olur. Bu yumurtalardan çıkan zayıf veya hasta civcivler yetişkinliğe kadar hayatta kalamayabilir.

kuşlar için aydınlatma
D3 Vitamini ve Kalsiyum eksikliği ile ilişkili üretkenlik sorununun yanı sıra, gençlerin her iki cinsiyetinde de zayıf kemikler bulabilirsiniz ve saç dökülmesi meydana gelebilir.

Uygun aydınlatma elde etmek:
Artık ışığın nasıl ve neden bu kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, bu bilgiyi nasıl kullanabileceğinizi açıklayayım.

Finch ışık gereksinimlerinizi karşılamanın iki yolu vardır. Öncelikle, ikliminiz ve bölgeniz böyle bir düzenlemeyi destekliyorsa, ispinozlarınızı açık hava kümeslerinde tutabilirsiniz. Bir sonraki seçenek, zamanlayıcılarda tam spektrumlu ışıklar kullanmaktır.

Açık hava kuşhaneleri her zaman harikadır, ancak ispinozlarınızın hava ile mücadele etmesi gerekecektir. Fırtınalar, ısı ve sıcaklık dalgalanmaları, böcekler ve avcılar, açık hava kuşhanesi tasarlarken ve inşa ederken akılda tutulması gereken şeylerden sadece birkaçıdır. Ayrıca, siz onları satın almadan önce ispinozların nerede tutulduğuna dair küçük bir sorun var. Sıcaklık kontrollü bir ortamda doğup büyüdülerse, doğal dünyayı kolaylıkla idare edemeyebilirler. Yavaş yavaş yeni ortamlarına alışmaları için zamana ihtiyaçları olacak.

Ayrıca, herhangi bir açık hava kuşhanesinde barındırılan ispinoz türlerinin sizin ikliminizde hayatta kalmaya uygun olduğundan emin olmanız gerekecektir. Pek çok tür soğuğa pek tahammül etmez; diğerleri çöl sıcağında iyi durumda değil. Her zaman bol miktarda yiyecek ve temiz su ile birlikte ispinozlar için barınak sağlayın.

Doğrudan güneş ışığı almayacakları kapalı bir kuşhanede ispinozları barındırırken tam spektrumlu ışıklar gereklidir. Kuşhane odasındaki büyük pencerelerden ışık alıyor olsalar da muhtemelen Vitamin D3'ü sentezlemek için gereken UV'yi alamayacaklardır. Bu kuşlar için hem tam spektrumlu ışıklar hem de bir tür D3 Vitamini takviyesi öneririm.

Tam spektrumlu ışıklar, Wal-Mart ve Home Depo gibi neredeyse tüm ev mağazalarında bulunabilir. "Gün ışığı", "güneş ışığı" veya "Tam Spektrum" etiketli ışıkları arayın. Genellikle floresan ışıklardır. Bu ışıkların bir diğer göze çarpan özelliği ise tamamen “beyaz ışık” olmayıp, etkisini kaybettikçe değişen küçük bir renk tonu olmasıdır.