Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kafes Kuşlarında Nemin Önemi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,529
Çözümler
90
Muhabbet Kuşu , Kanarya , Papağanlar ve Sultan Papağanı vb Kuşlar için Ortamdaki Nemin Önemi

Muhabbet kuşu , kanarya , papağanlar , hint bülbülü vb kuşların sağlığı hatta yumurtadan yavru çıkması , yavru geliişimleri için yaşadığı ortamdaki nem önemlidir.Kuşlar için oda hava nem oranının ideal düzeyi 60 ile 70 arasında olmalıdır. Kapalı mekanlardaki çok yüksek oranda (%70 in üzerinde) nem de sağlık açısından zararlıdır

Kış aylarında odadaki nem oranına dikkat !!!
-Özellikle kış aylarında , genellikle evlerimizde dar ve kapalı alanlar ısıtılmaktadır. Bu da nem oranının düşmesine neden olmaktadır. Normal düzeyinin altındaki nem oranı da hem bizlere hem de mubiş dostlarımıza zarar vermektedir.Çünkü hava soluma sırasında mukozalarının kurumasına yol açtığı için bazen solunum sorunları ve bulaşıcı hastalıklarla karşılaşılmaktadır. Çok kuru hava; öksürük, soğuk algınlığı ya da zatürreye neden olabilir.

-Bu yüzden kış aylarında, yaşadığımız ortamlarda su buharlaştırılması gereklidir. .Bulunduğunuz ortamdaki nem oranını belirleyebilmek için kullanmanız gerek cihaz, nemölçer (higrometre) dir.

Nem: İçinde yaşadığımız ve soluduğumuz havada su buharı bulunmaktadır , bunun miktarı hava sıcaklığı ile değişmektedir. Su buharı (nem) miktarının, o sıcaklıkta bulunabilecek en fazla su buharı miktarına oranına da bağıl nem denir ve % ile ifade edilir.18-20 C derece sıcaklıktaki ortamlarda bağıl nem miktarı %50 den az ise ortam kuru, 50-60 arası normal, 60-75 arası nemli, %75 den fazla ise ıslak olarak kabul edilir.

Evlerimizdeki en önemli nem kaynakları; banyo, mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlardır. Ayrıca; evdeki çiçekler, akvaryumlar, bacasız likit gaz sobaları da önemli nem kaynaklarındandır. Bu kaynakların bulunduğu, açılarak havalandırılmayan, sirkülasyon sağlanmayan odalarda oran artmaktadır. Çoğu kişi kış aylarında daha sıcak olması için kafesleri radyatör ve benzeri ısı kaynaklarına yakın konuma yerleştirirler, bu kaynaklar nem oranını aslında aşırı tüketirler ve sakıncalıdır.Bu açıklamalar da dikkate alınmalı ve ortamımızın nem oranı hakkında sağlıklı bir belirleme yapılabilmesi için (kendi sağlığımız için de gerekli) nemölçer bulundurulmalıdır. Nem oranının düşük olduğu anlaşıldığında çeşitli yöntemlerle odamızda su buharlaştırabiliriz.

Su , soğuk halde iken de buharlaşmaktadır. Bu durumda buharlaşma daha yavaş olmaktadır. Odamızın nem oranının düşüklüğüne bağlı olarak; kışın havalandırma olanağı bulunamayan odalarda kap içinde (odanın büyüklüğü ile orantılı) normal ısıda su bulundurulabileceği gibi , ani bağıl nem oranı yükseltilmesi gerektiği takdirde gene herhangi bir kapta (soba , radyatör vb. üzerinde) su ısıtılabilir veya başka yerde ısıtılmış su da getirilebilir.

Nem oranını yükseltip alçaltabilmek için çeşitli yollar bulunsa da ani iniş çıkışlar da yarar sağlamayacaktır. Benim mubişimin bizlerle birlikte paylaştığı odada, yanyana 2 adet higrometre bulunmakta. Biri dijital diğeri mekanik. Gün içindeki nem oranındaki değişiklikler (havalandırıldığında, kapalı ortamda, ısıtılan ortamda) gerçekten de hayret verici dalgalanmalar şeklinde kendini gösterebiliyor.