Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kaktüslerde Çürüme

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
657
Çözümler
16
Kaktüslerde Çürüme

Özellikle son dönemlerde popülerleşen kaktüs ve sukulentleri evlerimizde sıklıkla görmekteyiz. Bakımı diğer bitkilere göre oldukça kolay olsa da bazı hatalarımız sebebiyle bitkilerimizi kaybedebilmekteyiz. En sık yaşanan sorunda çürümedir. Kaktüslerde çok sulama ya da yanlış toprak kullanımı durumlarında çürüme meydana gelebilir. Peki bunu nasıl engelleyebiliriz. İlk önce kaktüsler için uygun toprak karışımını kullanmalıyız. Klasik bitki toprakları su tutan yapıdadır. Uzun süre nemli kalan topraklar kaktüs köklerinin çürümesine sebep olmaktadır. Kaktüs ve sukulentler için satılan topraklar kumlu ve geçirgen yapıdadır. Bu sayede suyu tutmaz ve dibe indirir. Kaktüsün kökleri ihtiyacı olan suyu dipten çeker. Uygun bir topraktan sonra dikkat etmemiz gereken ikinci konu sulama konusudur. Balıklarımızı açlıktan ziyade nasıl fazla yemleyerek ölümüne sebep oluyorsak bitkilerde de aynı durum söz konusudur. Kaktüslerimizi susuzluktan ziyade fazla su öldürür. Bu demek değil ki sulamayalım. Kuru kalsınlar. Sulamak için toprağın tamamen kurumasını beklemeliyiz. Toprak kuruduktan sonra güzelce sulayabiliriz. Bu süre yaz aylarında haftada bir kış aylarında 2-3 haftada bir şeklinde olabilir.

Çürüyen kaktüsü kurtarma
Tüm bakımlara dikkat etmemize rağmen yanlışlıkla yaptığımız bir yanlış ya da evdeki diğer üyelerin sizden habersiz temasları sonucu kaktüsünüzde çürüme olursa kaktüsünüzü hemen atmayın. Kurtarma ihtimaliniz olabilir. Size kendi elimdeki bir kaktüsün çürümeden önceki hali çürümüş hâli ve kurtarma sonrası durumunu aşağıda göstereceğim.

IMG_20230128_113353.jpg

Yukarıda gördüğünüz gibi kaktüs gayet sağlıklı görünüyor. Evdekilerin habersiz sulaması durumunu ancak bitki yan yattıktan sonra farkedebildim. Çürüme kökten başladığı için yukarıya doğru çıkıyor zamanla. Nekadar erken farkederseniz kurtarma ihtimaliniz okadar yüksek oluyor.
IMG_20230315_213458.jpg

Bu resimde gördüğünüz gibi kaktüsün dip kısmı çürümüş, delinmiş. İlk önce temiz bir bıçak ile çürük kısmı kesmeniz gerekiyor.
Peki nekadar kesmeniz gerektiğini nereden anlayacaksınız?

IMG_20230315_213516.jpg

Yumuşak kısımların tamamını atacak şekilde kestim. Gördüğünüz gibi çürük kısım (sarı renkli kısım) hala görünüyor. Bu şekilde bitkiyi çürütmeye devam edecektir. Bu yüzden biraz daha kesiyoruz. Tâki sarı kısım kalmayana kadar. Bitkimiz çürük kısımdan temizlendikten sonra kuru bir toprağa kaktüsü dikmeden direkt düz bir sekilde bırakıyoruz. Bitkimiz 15-20 gün sulamıyoruz. Bu süreden sonra kaktüsümüzü normal bir şekilde dikip azcık suluyoruz. Sonrasında da kök salana kadar (1-2 ay boyunca) azar azar kurudukça suluyoruz. Hepsi bukadar. Benim işlemi uyguladığım bitkinin son halide aşağıdaki gibidir.
IMG_20230315_221958.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi: