Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kanarya Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96
Kanarya Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Kanarya evlerde en sık beslenilen kuş türüdür. Kanarya beslemek isteyenler kanarya alırken nelere dikkat etmesi gerekir bu konuyu bu yazıda anlatacağız. Kanaryayı sonbahar ve kış ayları olan Kasım, Aralık ,Ocak, Şubat aylarında almak daha isabetli olacaktır çünkü bu aylarda kuş tüy dökümünden çıkmış ,normal ötüşüne başlamış, sağlığına kavuşmuştur. Diğer aylar tüy dökümü ve kuşların kızgın olduğu çiftleşme mevsimidir .Bu dönemlerde kuş hakkında yanlış izlenimler edinebilirsiniz. Doğum tarihi ve aile soy kütüğünün öğrenmeniz iyi olacaktır.

Kanarya alırken evimizde kanarya beslemeye karar verdiğimiz zaman ilk sorunumuz sağlıklı ve istediğimiz cinste kanaryayı nasıl alacağız konusu olacaktır. Herhangi bir kuş alır gibi sokaktan veya bilinmeyen bir yerden rastgele bir kanarya almak çok yanlıştır. Kanaryanızı; bilgili, itimat edilir garantili satış yerinden temini için, Petworld'un size en yakın olan mağazalarından birine gelerek, deneyimli satış ekibimize danışarak satın almanız en doğru harekettir.

Kanarya Alırken Dikkat Edilecekler;

Alacağımız kuşta aşağıdaki temel özellikler bulunmalıdır.
Sağlıklı olmalı
Güzel görünümlü ve renkli
Güzel ötüşlü olmalı
Üretime elverişli olması

Dikkatli birisi için sağlıklı kanaryayı ayırt edebilmek zor bir şey değildir. Sağlıklı kanarya çevresinde olup bitenlere karşı duyarlıdır, kafesinde sürekli hareketlidir, ötücüdür ve yeme isteklidir. Kuşu elimize alıp ta karın tüylerini üflediğimiz zaman karın derisinin rengi sarımtırak olmalıdır, göğüs, kanat altları, diğer kısımlarının derisi aynı renkte olmalıdır.

Kanarya hastaysa kafeste hareketsizdir, kafesin bir köşesinde tüylerini kabartarak öylece uyuklar, hareketlerimize karşı duyarsızdır, ötüşe isteksizdir, karnının derisi incelendiğinde renginin koyu kırmızı, mor, vişne renginde ve şişkin olduğu görülür. Bu hallerdeki kanaryayı almaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

Kanaryanın yaşını anlamak için ayaklarına bakmamız gerekir. Genç kanaryaların ayakları ince yapılıdır, pürüzsüz, kabuksuz ve parlaktır, arka parmakları kısadır. Kanarya yaşlandıkça ayakları kalınlaşır, arka parmakları uzar ,kaba bir görünüm alır, pullanır ve parlaklığını yitirir. Kanaryanızın iyi bir ötücü kuş olmasını ve şarkı söyler gibi şakımasını isterseniz ilk önce yapmanız gereken iyi öten cins kanaryayı erken yaşta alıp eğitirseniz başarılı olursunuz.