Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kanarya Kuşu (Serinus canaria)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Kanarya Kuşu (Serinus canaria)

Canary-300x300.jpg

Kanarya, yüzlerce yıldır kuş bakıcıları arasında favori olmuştur. Gerek ötüşü gerekse kafes içinde hareketli tavırları insanların ilgisini çekmektedir. Bir çok renk çeşidi, şekil yapı farklıkları olan kanaryalar zaman içinde ortaya çıkmıştır. Kanarya kuşu besleme insanlar arasında çok eskiye dayanan bir olaydır. 1800'ler ve 1900'lerin başındaki kömür madenlerinde zehirli bir gaz detektörü olarak katkısı insanlığa olmuştur. Özellikle madenciler arasında beslenen bu sevimli kuş zaman içinde bir çok kuş severin favorisi konumuna gelmiştir. 200'den fazla türde yetiştirilmiştir ve her cins belirli bir beceri veya görünüm için sahiptir. Ancak yüzyıllar boyunca tüm popülaritesine rağmen, kanarya, ortalama ev hobicileri için nispeten yeni bir arkadaş olan papağan yüzünden bir kenara itilmiş gibi görülür.


Kanarya Kuşu Özellikleri

RENKBOYUTYAŞAM ÖMRÜSESLERETKİLEŞİM
Turuncu, Kırmızı, Beyaz, Sarı10-20 cm arasıda8-10 yılMelodi ve Ritimli SeslerSosyal Değil

Kanarya Doğası HABİTATI

Kanarya kuşu adını Kanarya Adalarından almıştır. Küçük sürüler halinde etrafı ağaçlarla çevrili göl, dere gibi su kenarlarında yaşarlar. Ötümleri ile ünlü olan bir ispinoz türüdür. Avrupalılar kanaryanın ötüşüne aşık oldular ve 1500'lerin sonunda onları ithal etmeye başladılar. Sonunda, Avrupalılar bu kuşları üretmeye ve küçük mutasyonlardan yararlanarak bugün birbirine neredeyse hiç benzemeyen ve kesinlikle vahşi atalarına benzemeyen kanarya ırkları geliştirmeye başladılar.

Doğal Yaşamında Kanarya Belgeseli

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Kanarya Bakımı ve Beslenmesi


Kanarya da yemlik, suluk ve tünek ihtiyacı duyar. Kanaryalar, banyo yapmayı da sevdikleri için kafesin içine bir kuş banyosu da temin etmeniz gerekir. Banyo suyu içme sularında olduğu gibi her gün taze ve temiz olmalıdır. Ayrıca her erkek kanaryanın kendi kafesi olmalıdır, aksi takdirde sonuç ölümcül olabilir. Kanaryalar bölgeseldir ve birlikte barınmayı sevmezler. Kanaryalar uygun bakım ile 14 yıldan fazla yaşayabilir.

Kanarya Ne yer ve Hangi Tohumları Yer

Kanarya % 65-70 oranında tohum sunulmalı ve geri kalan % 30-35 civarı taze sebze, meyve verilmelidir. Kanarya salata, kara lahana, semizotu, ıspanak, hindibağ, tere, havuç, pazı, marul gibi sebzeleri yiyebilir. Meyve olarak ise elma, muz, portakal, karpuz verilebilir. Kanarya yeminde ise tohum olarak aspur, kenevir, susam, şalgam, turp unlu tohumlardan ise darı, yulaf bulunur. Bunları iyi oranda karıştırıp verebilirsiniz.

Kanarya Kuşu Üretim

lizardcanarychickfeeding_TbAkTiF9CQ-1.jpg


Kanaryanız için uygun eş bulduğunuzda, doğru zamanda eşe atmalısınız. Bu süre zarfında kuşlarınızı iyi beslemeli ve eşe hazır hale getirmelisiniz. Verimsiz geçen üreme sezonların en büyük sebebi kalitesiz beslemelerdir. Erkek ve dişi kuşlar, Mart ayının ikinci yarısında başlama eğiliminde olan üreme mevsiminde üreme kafesine yerleştirilir. Anne kuş genelde yuvayı kendisi örecektir. Üreme mevsiminin başlangıcında erkek dişiye kur yapmaya başlar. Hazır ise dişi çömelir ve çiftleşirler. Bir günde, nadiren iki günlük aralıklarla, dişi dört ila beş mavi-yeşil, kahverengi benekli yumurta bırakır. 13 ila 14 günlük kuluçka süresinden sonra, dişi yuvada otururken minik kanaryalar yumurtadan çıkar. Yumurta maması ile kuşlar desteklenir. Kendi yavru mamanızı, haşlanmış tam buğday ekmeği ve belki de rendelenmiş havuç ile katı haşlanmış yumurtaları (kabuğu dahil (ekstra kalsiyum için) ezilmiş) kullanarak karıştırabilirsiniz. Kanaryalar genellikle iyi ebeveynlerdir ve her iki ebeveyn de yaklaşık dört hafta boyunca besledikleri civcivlere bakar. Yaklaşık 21 günlükken yavru kanarya kuşları yuvayı terk eder.
 
Son düzenleme: