Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,529
Çözümler
90
Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır
Kanarya kuşu ülkemizde popüler bir kafes kuşudur. Peki kanarya üretimi nasıl olur , Kanarya üretimi hangi ayda yapılır, Dişi kanarya eşe nasıl hazırlanır, Kanarya kuşları hangi ayda çiftleşir, Kanarya yetiştirmenin püf noktaları neler vb bütün konuların cevabını bu yazıda inceleyeceğiz. Kanarya üretimi püf noktaları ve kanarya üretimi nasıl yapılır konusunu anlatacağız.
kanarya-kuşu-üretimi-yavru-alma

Kanaryalarımızı üremeye mart ve nisan aylarında eşe atılıp başlanır. En önemli husus kanaryamızı seçerken sağlıklı bir kuş olması. Tüneğinde uyuklayan, tüyleri kabarık, anüs çevresine dışkı bulaşmış, gözleri puslu, uzun ve kıvrık tırnaklar, pullu ayaklar(yaşlı olabilir) olmamalı, tüyleri düzgün ve canlı renkte, kafeste sürekli hareket halinde olan bir kuş olmalı. Dişi ve erkekler mümkünse aynı soydan ama birinci derecede akraba olmamalı. Tüy dökümünde olan dişi ve erkekleri eşleştirmeyin. Eşleşecek erkekler şakır şakır öten sağlıklı ve kızmış erkek, eşleşecek dişiler ise gayet sağlıklı ve eşe atmaya hazır dişiler olmalı. Tüy dökümünden yeni çıkmış dişileri almamalıyız. Ötümü normal hareketleri canlı ve kızdığı anlaşılan erkekler öterek dişinin dikkatini çekmeye çalışacaktır. Eğer dişi bu ötümlere karşılık veriyorsa ve kafesten fırlayacakmış gibi hareketler yapıyorsa, erkeğin ötümünü duydukça hareketleri canlanıyorsa bu dişi çiftleşmeye hazır demektir. Kanaryamızın yavru verirken daha rahat hareket etmesi için çifthane dediğiniz kafeslerde temin ediyoruz. Çifthanenin bir gözüne dişi, diğerine erkek kanarya birkaç gün konularak alıştırılır ve sonra çiftleştirilir. Erkeği dilerseniz kafesten alabilirsiniz çiftleşme bittikten sonra çünkü dişi tek başına bakabilir yavrulara. Yuva içerisine folluk yerleştiriyoruz. Ve yuva malzemesini hazırlıyoruz.

Kanaryalarda erkek ve dişi seçimi nasıl olmalıdır?
Erkek kanarya nasıl anlaşılır ; Hareketli, tüyleri parlak, canlı ve vücuduna yapışık sıkı durur. Tüyleri tüy dönemindeki gibi dağınık, az ve yumuşak olmamalı kuş tüylerini kabartmamalıdır. Gündüz hareketli olması gerekirken başını kanatları altına alarak uyuklamamalı. Kanaryanın altına tüylerine üfleyerek bakıldığı zaman pembe kırmızı arası bir renkte olmalı derisi siyahlaşmış veya bağırsakları mor olmamalı rahatsızlık belirtisi olabilir.
kanarya-üretimi-nasıl-yapılır


Kanaryalarda Çiftleşme zamanı
Kanaryalar normal olarak bahar zamanı eşe atılırlar. Bahar gelince dişiler artık yavrularına verebilecekleri besin çeşidi ve bol olacağını düşünerek hormonların etkisiyle kızışırlar.Ülkemizdeki sıcak iklim olan yerlerde şubat ayında girse de genel olarak Mart, Nisan aylarında çiftleşme zamanı gelir. Kanaryalar dan daha fazla verim alabilmek için çiftleşme zamanını erken getirmek isteyenler kanaryanın bulunduğu ortam ısı ve ışık miktarını ayarlayarak kanaryaları yaz gelmiş havası verilerek kızmaları öne çekilebilir.

Kanaryanın bulunduğu ortam 5-15C arasında ise gelişim sağlar. Sıcaklık 15C üzerine çıktığında kanarya eşe gelir, kızışır. Kanarya bulunduğu ortam ışık miktarı 10-12 saat normal gelişim sağlar.12 saat üzerine çıkmaya başladığı zaman(profesyonel üreticiler 12 saate günde 15 dk daha fazla ışık yakarak günlerin uzadığı izlenimi verirler).Yavrular çıktığı zaman ise gün ışığı 12-16 saat arasında olmalı ki anne yavruları daha fazla sayıda beslesin ve yavrular hızlı gelişsin.

İlkbahar geldiğinde kuşların bulunduğu ortam havalandırılmalı ve bahar kokusu çiçeklerin kokusu içeri gelmelidir. Kuşlar bahar havasını aldıkça daha neşeli olurlar. Erkekler daha canlı öterler. Eğer kendimize özel olarak yaptığımız bi üretim hanemiz varsa ısı, ışık ve havalandırma işlemini kendimiz sağlarsak bahar gelmeden kuşlardan yavru alabiliriz. Isı için termostatlı yağlı radyatör kullanılabilir. Oda sıcaklığı ve nemi sürekli kontrol edilmelidir. Normal ısıda bulunan üretimhanemizi sıcaklığını haftada 2 C artırılır. Işık için ise Flüoresan lambalar kullanılarak ışık şiddeti de ayarlanarak Timer zamanlayıcılar kullanılarak gün ışığı günde 15 dk artırılır.

Dişi ve Erkek kanaryanın birbirini tanıması ve eşe atma
Erkekler genelde kızgın halde dururlar. Erkek ötmeye başladığında aynı yerde bulunan kızgın dişide ötüşe kayıtsız kalmaz ve cevap verir.Erkek kuşu davet eder.Artık bir sorun kalmamıştır. Kuşlar eşe atılabilir.

Eşleşen kanaryalara yuva konması
Kanaryaların eşleştiğini çiftleşme gerçekleştikten sonra erkek kanaryanın kafasını tavana doğru dikerek vıcırdayarak ses çıkarır ve sonra normal ötüşüne ardından devam eder. Böylece çiftleşmenin tam olarak gerçekleştiği anlaşılır. Kanaryalar bir araya konulduktan 3-4 gün sonra yuva içerisine keçe yerleştirilip keçe yuvalığa sıkıca iple bağlanarak tutturulur.ve kafes içerisine yuva ipi konur.

Dişinin yumurtlaması
Kanaryalar genel de 4-6 arası yumurta yapar. En fazlada 4 yumurta yapar. Yumurtlamaya yakın kanaryaya kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Mamalarına mürekkep balığı kemiği ilave edilerek kalsiyum ihtiyacı giderilir. Kanarya yumurtası mavi-gri üstü siyah noktalı olur. Bazen de beyaz olur. Erkek ile çiftleşen dişi 4-6 gün arasında yumurtlamaya başlar. Yumurtlama genelde sabah olur. Yumurtlayacağı anlaşılan kanarya rahatsız edilmemeli yerinen kaldırılmamalıdır.

Yumurtaların toplanması
Kanaryalar yumurta sayısı 4-6 arası olduğundan ve ilk yumurta ile son yumurta arası ara vermeden bile yumurtlasa 4 gün fark olacağından büyük yavru diğerlerine genelde hayat hakkı tanımayacak ve beslenemediğinden en küçük kalan yavru veya yavrular ölecektir. Bu yüzden kanarya ilk yumurtayı yumurtlayınca rahatsız edilmeden yuvadan kalkması beklenir eğer kalmıyorsa sevdiği bir yiyecek kafese konularak kalkması sağlanabilir. İlk yumurta alınır ve yerine sahte yumurta konur .Daha sonraki günlerde de her yumurta yerine sahte konulmasına gerek yok ama koyabilirsiniz. Almış olduğunuz yumurtaları yem dolu bir yemlik içinde veya içi pamuk dolu bir kasede bekletebilirsiniz. İster 3. yumurtayı da aldıktan sonra hepsini koyup sahteleri alırsınız ve bir gün sonra 4. de yanına yumurtlar ve yatmaya devam eder. İsterseniz de yumurtalar tamamlanınca hepsini bir koyabilirsiniz.

Kanarya yavrularının yumurtadan çıkması
Yumurtadan yavrular normal günde 13, sıcak günlerde 12, soğuk günlerde ise 14-15 günde çıkar. Çıkan yavruları beslemek için 2-3 günde bir mama verilmelidir. Eğer hazır mama verilecekse içerisine haşlanmış yumurta katılarak verilebilir. Yavru zamanı marul ve havuç vermekte fayda vardır. Anne yavrular çıktıktan 18-20 gün sonra tekrar kızışmaya başlar. Ve yumurtlaması birinci yavruların 26-27 günlük olduğu zamana denk gelir ki buda yavrular artık bayağı büyümüştür.
kanarya-üretimi

Yavru kanaryalara bilezik takmak
Yumurtadan çıkan yavru kanarya 7 ile 10 gün olduklarında dikkatli bir şekilde bilezik takılmalıdır. Bilezik takma yavru kanaryaların bakımı anne ve babalarından ayrılarak başka kafese konan yavrular normalde artık yem, su gibi ihtiyaçlarını giderebiliyor olması gerek. Ancak yine de öğrenen olamamıştır düşüncesiyle iyi incelenmelidir.

Yavru Kanarya eğitimi
Yavru kanaryalar 45 günlük olunca erkekleri vıcırdamaya başlar. Büyük salmalara alınan yavruların yanına veya üstüne kafes halinde hoca kuş konur. hoca kuş onlarla birlikte yaşar ve onlar hoca kuş her öttüğünde dikkatle dinler ve taklit etmeye başlar. Başarılı olanlar aradan sıyrılır ve kendini belli eder. daha sonra kafeslere alınarak tek yaşamayı ve eğitime de devam etmeyi öğrenirler. Erkek kanaryalar eş zamanı geldiğinde altına bakılırsa fi si dik olarak , dişinin ki de arkaya yatık olarak durur. Erkek kanarya kızıştığı dönemde ötüşü kuvvetli olur. Dahası kafesin tellerine sarılarak ötüşüne devam eder. Dişinin; kızgınlığı erkeğin ötüşüne cevap vermesi ve kafeste bulduğu kağıt ve çöpleri taşımasından veya yuvaya denemek için koyacağınız telis çuval ipini ağzında oynamasından da anlaşılır.