Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kayık (CAİQUE) Papağanı (Özellikleri, Konuşur mu, Fiyatları)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Kayık (CAİQUE) Papağanı (Özellikleri, Konuşur mu, Fiyatları)

Kayık (caique) papağanları
kuş dünyasının palyaçoları olarak bilinirler. Palyaço lafı bu yüksek enerjili, orta boy aşırı yaramaz için gerçekten uygun bir metafor. Hareket halinde olan, neşeli bir kayık papağanı görene kadar eğlenceli bir kuş görmemişsiniz demektir. Kuş meraklıları tarafından dışa dönük yapıları ve şakacı maskaralıklarıyla insanları güldürme yetenekleri nedeniyle sevilir. Caique'i telaffuz etmenin doğru yolu "kai-eke" dir. Peki kayık papağanı özellikleri neler, konuşurlar mı, fiyatları neler, bakımı ve üremesi hakkındaki konuları da biraz daha açalım.
Caique-KAYIK-PAPAĞAN.jpg

Kayık (CAİQUE) Papağanı Özellikleri


Kayık (CAİQUE) Papağanı Fiziksel Özellikleri
RENKBOYUTÖMÜRLERİSESLERETKİLEŞİM
 • Yeşil , Sarı
 • orta
 • 30 yıla kadar
 • vokal iletişimci
 • Son derece sosyal

Kayık (CAİQUE) Papağanı Özellikleri
 • Evde beslenmesi kolay bir tür.
 • Çok inatçı olabilirler.
 • Evde bakımı ve kafes boyutları ideal olduğundan kolay papağanlardır.
 • Bulundukları ortama kolayca uyum sağlar.
 • Konuşma ve taklit yeteneği olan bir türdür.
 • Diğer kuşlara saldırganlığıyla tanınırlar.
 • Hareketli bir türdür. Akrobatik hareketler yapar, hareketli bir müzik açtığınızda dans etmeyi sever.
 • Çok enerjik ve neşeli bir türdür.
 • İnsanlarla gayet iyi anlaşabilen bir türdür.
 • Oyuncaklarla, özellikle de parçalayabilecekleri oyuncaklarla oynamayı severler.
Kayık (caique) Papağanı Konuşur mu?

Kayık (caique) papağanı konuşabilirler. Genelde konuşma yetenekleriyle tanınmazlar, ancak ıslık çalmayı ve gıdaklamayı çok iyi öğrenebilirler. Yetenekli bir kayık konuşacaktır, ancak onun taklidi, daha iyi konuşan jako vb papağan türleriyle boy ölçüşemez.

Kayık (caique) Papağanı Fiyatı Nedir?

Kayık papağanı fiyatı ne kadar olduğu merak konusudur. Caique papağanı fiyatları 2023 yılında 5.000₺ ile 10.000₺ arasında değişmektedir. Bu fiyat değişikliği papağanın yaşı, sağlığı, eğitimi ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Hatta yıldan yılla da bu fiyatlar değişebilmektedir. Kurla alakalı ücretlendiriller.

Kayık Papağanı Türleri ve Mutasyonları
Kara başlı Kayık papağanı

İki kayık türü genellikle evcil hayvan olarak tutulur: kara başlı kayık (Pionites melanocephala) ve beyaz karınlı kayık (Pionites leucogaster) . Beyaz karınlının bir alt türü olan sarı kalçalı kayık da evcil hayvan olarak tutulur, ancak evcil hayvan ticaretinde daha az yaygındır. Kara başlı ve beyaz karınlı kayık, birkaç belirgin fark dışında benzer bir görünüme sahiptir. Her ikisi de yaklaşık 9 ila 10 inç uzunluğundadır ve kuşun yeşil, turuncu, sarı ve beyaz "bölümleri" ile renk kompozisyonları nispeten basittir.

Kara başlı kayığın, açık bir şekilde, siyah bir başı ve siyah gagası varken, beyaz karınlı, tahmin ettiğiniz gibi, beyaz bir göbeğe (tesadüfen kara başlı da öyle), boynuz rengi gagaya ve parlak turuncuya sahiptir. ve sarı kafa. Kayık, bodur bir kuştur ve yeni sahiplerinin çoğunun işaret edeceği gibi, boyutuna göre şaşırtıcı derecede ağırdır.


Kayık Papağanı Bakım ve Beslenme

Kayık orta boy bir kuş olmasına rağmen geniş bir ortama ihtiyaç duyar. Bu enerjik kuş, küçük bir kafese kapatılmaktan büyük zarar görecek. Mümkünse küçük bir kuş kafesi inşa etmeyi düşünün veya en azından kayığınıza alabileceğiniz en büyük konutu sağlayın. Çubuk aralığının kendi boyundaki bir kuş için uygun olduğundan ve kafesin altında bir ızgara olduğundan emin olun. Bu oyuncu kuş, kafesindeki zayıflıkları kısa sürede keşfedecektir, bu nedenle kafesin paslanmaz çelik gibi kaliteli bir yapıya sahip olduğundan emin olun. Çoğu papağanda olduğu gibi, kayıklar da taze meyve ve sebzelerle beslenmelidir.

Kayık (Caique) Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Kayık papağanı cinsiyeti belirlemek davranışlar bakarak veya DNA testi ile anlaşılır. Cinsel olarak monomorfiktir. Her iki cinsiyetin davranışlarında çok az fark olsa da, bazı istisnai durumlar olduğu için davranışı izleyerek cinsiyeti belirlemek yanlış olabilir. Genelde erkek kayıklar saldırgan, dişiler ise ürkektir. Bununla birlikte, çok az sahip, tavuklarının saldırgan olduğunu ve erkeklerle ilişkilendirilen davranışlar sergilediklerini bildirmiştir. Bu nedenle, daha güvenli olmak için cinsiyetin DNA testi kullanılarak belirlenmesi tavsiye edilir.

Kayık Papağanı Üretimi ve Yavru Alma

Normalde, vahşi doğada Kayıklar eşlerini kendileri seçer ve kolayca bağlanır. Bunu kuşunuzla tanıştırarak ve kuşunuz tarafından kabul edilip edilmediğini yakından izleyerek de deneyebilirsiniz. Değilse, mümkün olan en kısa sürede kuşu çıkarmanız ve ardından başka bir kuşla tekrar denemeniz gerekir. Ayrıca Kayıklar bölgeci kuşlardır. Yeni çiftleri tanıtmak için yeni bir kafes kullanmanız tavsiye edilir, çünkü kuşunuz orijinal kafesindeki yeni kuşa karşı saldırgan olabilir. Bir çifti başarıyla edindikten sonra, birbirlerine alışmalarına izin verin; bu şekilde kolayca çiftleşirler.

Damızlık eş alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yeni kuş üzerinde tarihsel bir kontrol yapmaktır. Kuş hakkında soru sormak özellikle dişi ise önemlidir. Bunun nedeni, bazı dişilerin yumurtladıkları yumurtaları yemesi veya kırmasıdır, bazılarının ise sağlık sorunları olabilir. Kuşun iyi durumda olduğundan emin olmak için eve götürdüğünüzde yeni kuşun veterineriniz tarafından kontrol edilmesi de önemlidir.

Kayık papağanına yuvalık seçerken tahta yuvalık tercih edilmelidir. 28-28-32 cm aralıklarında bir giriş deliği olan ahşap bir yuvalık üreme çifti için her zaman uygundur. Kayıklar, onlar için daha büyük bir yuvalık almayı düşünüyorsanız, küçük yuvalıklarda üremeyi tercih eder. Diğer gözlerden uzakta üremeyi tercih ettikleri için kuşların kendilerini güvende hissetmelerine ve onlara mahremiyet sağlamalarına yardımcı olmak için kafes ve kutunun göz seviyesinden yüksekte olması tavsiye edilir.

Genel olarak kayık papağanları yılda bir kez ürerler . Kayık'ın üreme mevsimi farklı yerlerde değişiklik gösterir. Amazon'da Ekim'den Nisan'a kadar ürer. Yine de, açık hava esaretinde Ocak başından Haziran ayına kadar ürediği bulunmuştur. Hem erkekler hem de dişiler iki ila üç yaşlarında cinsel olarak olgunlaşır ve üçüncü yılda ilk yumurtalarını bırakır. Kavrama boyutu genellikle yaklaşık üç ila altı yumurtadır.
kayık-papağanı-yavruları-üretimi.jpg

Dişi ve erkek kayık (Caique) papağanı yumurtadan yavru çıkması 25-26 gündür. Kayıklar 26 güne kadar süren kuluçka dönemi boyunca yuva kutusunun içinde kalır . Orada erkek dişiyi yumurtaların üzerinde otururken besler. Yumurtadan kayık bebekleri birkaç tüylü kör olarak doğarlar. Yumurtadan çıktıktan sonra ebeveynler sırayla yavrulara bakar ve onları korur. Genellikle, yavruları beslemek için sindirilmiş yemeğini kusan dişi tarafından beslenir. Ebeveynler, genellikle doğumdan sonra 12 güne kadar süren yavru kuş aşaması boyunca birlikte yuva kutusunda kalır.
 
Son düzenleme: