Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
886
Çözümler
49
Kiraz İspinozu Özellikleri ve Üretimi
Kiraz ispinozu özellikleri, kiraz ispinozu beslenmesi ve bakımı, kiraz ispinozu üretimi, kiraz ispinozu evcilleşir mi vb tüm konuları bu yazıda inceleyeceğiz.
kiraz ispinozu özellikleri.jpg

Yaklaşık 11 cm boya sahip kiraz ispinozları, tüm dünyada yaklaşık aynı isimle bilinirler. Bu ismi Amerikalılar tarafından almışlardır. Erik-başlı ispinoz veya mor -başlı ispinoz (plum- headed finch) ismi ise Avustralya’dan gelmektedir. Bu isimlerin nedeni kafalarının üstündeki mor desenlerdir. Doğu Avusturalya kökenli kuşlardır ve kurak alanlarda yaşarlar. İngiltere’ ye getirilmeleri ile dünyaya yayılmışlardır. Avustralya dışında ev hayvanı olarak beslenen ciddi bir popülasyonu vardır.

Oldukça sakin ve barışçı kuşlardır, diğer ispinozların bütün türleriyle beraber tutulabilirler. Beslenmesi ve bakılması kolaydır. Fakat bazı saldırgan türler onlara agresif davranabilir. Buna dikkat etmek gerekir. Zebra ispinozları gibi aktif ve sosyaldirler. Ev bakıcıları tarafından tutulan kuşlardır, kafeste sakindirler ve kolay beslenirler.

Kiraz İspinozu Cinsiyet ayrımı, dişilerin daha açık bir renge sahip olması ile yapılır. Dişinin bir ayrı karakteristiği, gözün arkasında beyaz bir çizgi olmasıdır. Normal renktekilerin yanı sıra kahverengi (fawn) renkte kiraz ispinozları da vardır.

KİRAZ İSPİNOZU BAKIMI
Geniş kafeslerde bakılabilirler. En iyisi salmalarda bakmaktır. Banyo için temiz suya ihtiyaç duyarlar. Yavrular yuvadan uçtukları ilk gün genelde banyo yaparlar. Havaların sıcak olduğu dönemlerde banyo verilmelidir. Tırnak bakımlarını yapabilmeleri için salmalara küçük kayalar konabilir. Kafesleri direkt güneş ışığına koymayın.

KİRAZ İSPİNOZU BESLENME
Tohum karışımları ile beslenirler. Kırmızı darı, akdarı ve nijer de bulunan kanarya yemlerini de kabul ederler. Ispanak, brokoli gibi yeşillik ve taze mısır verebilirsiniz. Doğal bir şekilde beslenmesi tavsiye edilir. Üreme döneminde yumurta maması ve canlı yeme ihtiyaç duyarlar. Kafeslerde her zaman kalamar kemiği asılı bulunmalıdır.

KİRAZ İSPİNOZU ÜREME
Kiraz İspinozu kolay yuva yaparlar ve kolay ürerler. Üreme döneminde erkekler gagalarında bir otla dans ederler. Yavrular 14 gün sonra yumurtadan çıkar, 23 gün sonra yuvadan uçar. Genç yavrular açık kahverengidirler. Zebra ispinozu, maskeli çim ispinozu (masked grassfinch), baykuş ispinozu, Hindistan gümüş gagası, bengal ispinozu ve uzun kuyruklu çim ispinozu (long-tailed grassfinch) ile melezlenebilir, fakat bu yavruların üretilmesi hakkında kesin bilgiler yoktur. Melez yavrular üretilemeyebilir. !!Üretim sezonu güney bölgelerde Eylül-Ocak arası, kuzeyde ise Ağustos-Mart ayları arasıdır. Yuva kalın çalılıklarda yeşil otların sıkıştırlması ile inşa edilmesi ile oluşturulur. Dişiler 4-6 beyaz yumurta bırakırlar. Bu yumurtalardan 3-5 tane arası yavru çıkar.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥