Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşları

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşları

CA0EE6F0-60D9-4C8A-AC5A-AF8FAAF4BE3C.jpeg
Ülkemizde en sevilen muhabbet kuşu türlerinden biri de kırmızı gözlü muhabbet kuşu mutasyonudur. Bu yazıda kırmızı gözlü muhabbet kuşu nedir, özellikleri neler, hangi türler kırmızı gözlü, nadir mi, fiyatları neler gibi bir çok konuyu anlatacağız.

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Nedir ve Özellikleri Neler?

Bir çok muhabbet kuşu mutasyonu ve çeşitleri mevcuttur. Bunlardan en dikkat çekeni ise kırmızı gözlü muhabbet kuşları görünüşüdür. Muhabbet kuşlarının gözlerinin kırmızı renkleri çeşitli mutasyonlar neden olur. İno mutasyonu ve nadas mutasyonu nedeniyle muhabbet kuşunun gözlerindeki koyu renkleri sağlayan pigmentler kaybolur. Bu nedenle kan ve pigmentasyonun hemen arkasında zaten var olan kan akışı dışarıdan görülmeye başlar. Sonuç olarak albino muhabbet kuşu , lutino muhabbet kuşu ve nadas muhabbet kuşu gibi muhabbet kuşları kırmızı gözlü muhabbet kuşları olarak ortaya çıkar.

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşları Nadir midir?

Evet, Albino ve Lutino çeşitlerinde kırmızı gözlü muhabbet kuşları oldukça nadirdir. Albinizm, muhabbet kuşlarında oldukça nadir görülen bir durumdur ve tipik olarak toplam kuş popülasyonunun yüzde birinden daha azında görülür. Kırmızı gözlü beyaz muhabbet kuşları güzel görünse de maalesef diğer renkler kadar yaygın değiller. Bu kuşta albinizmden sorumlu genetik bileşen, ebeveynlerden geçen genlerdir. Bu, birden fazla vakası olan bir ailenin muhtemelen onu tekrar deneyimleyeceği anlamına gelir.

Yetiştiriciler, muhabbet kuşlarının bu nadir renklerini aktif olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Ancak ASPCA bunu desteklemiyor ve albino kuş ve hayvanların ürememesi konusunda kararlı. Pigmentasyon eksikliği, size sahip olabileceğiniz nadir bir muhabbet kuşu vermek için yalnızca benzersiz bir renk ve görünümle sonuçlanmaz. Azalmış görme dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu da albinizm ile ilişkilidir. Gözdeki melanin eksikliği bu kuşlarda körlüğe ve görme sorunlarına neden olur. Ayrıca diğer sağlık sorunlarına yakalanma olasılıkları daha yüksektir ve zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle ömürleri daha kısadır.

Bu mutasyonun nadir olması, güzel görünümlü kırmızı gözlü bir albino muhabbet kuşuna sahip olmanın kolayca yüzlerce dolara mal olabileceği anlamına gelir. Bu kuşlardan birine evcil hayvan olarak sahip olmak için iyi bir bütçeye sahip olmak gerekir. Fiyatlar, sınıflandırılmış bir tahtadan veya bir satıcıdan satın almanıza bağlı olarak değişebilir.

Albino ve Lutino Muhabbet Kuşları Kör mü?

Albino ve lutino muhabbet kuşları kör değildir. Kırmızı gözleri var çünkü ino gen mutasyonu gözlerindeki koyu pigmentasyonu ortadan kaldırıyor. Bu onların kör olmalarına veya görme sorunları yaşamalarına neden olmaz.

Beyaz Muhabbet Kuşumun Gözleri Neden Kırmızı?

Beyaz muhabbet kuşları ino geni mutasyonu taşıdıkları için genellikle kırmızı gözlere sahiptirler. Ayrıca bu muhabbet kuşları büyük olasılıkla albino muhabbet kuşlarıdır. Beyaz renkli ve nadas geni taşıyan muhabbet kuşlarının gözleri de kırmızı olabilir. Ancak albino muhabbet kuşları gibi tamamen beyaz değillerdir.

Sarı Muhabbet Kuşumun Gözleri Neden Kırmızı?

Lutino muhabbet kuşları yeşil seri muhabbet kuşlarıdır, ino gen mutasyonu taşıdıkları için genellikle kırmızı gözleri vardır. Ayrıca bu muhabbet kuşları büyük ihtimalle lutino muhabbet kuşlarıdır. Sarı renkli ve nadas geni taşıyan muhabbet kuşlarının gözleri de kırmızı olabilir. Ancak, lutino muhabbet kuşları gibi tamamen sarı değildirler.

Kırmızı Gözleri Olan Muhabbet Kuşu Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutasyonlar, gen yapısında doğal olarak meydana gelen değişikliklerdir. Dolayısıyla muhabbet kuşlarında meydana gelen gen mutasyonları da doğaldır.
Muhabbet kuşlarının gözlerindeki koyu pigmentasyonu gideren ino ve nadas gibi mutasyonlara sahip muhabbet kuşlarının doğal olarak kırmızı gözleri vardır.
İno gen mutasyonuna sahip albino muhabbet kuşları ve lutino muhabbet kuşlarında genellikle koyu veya siyah renk pigmentasyonu yoktur. Bu durum onların gözünde de devam etmektedir. Albino ve lutino muhabbet kuşlarının gözlerinde siyah veya koyu pigmentasyon yoktur.

Öte yandan, nadas muhabbet kuşu, muhabbet kuşlarının gözlerinden renk pigmentlerini %100 oranında çıkarmaz. Bu, nadas muhabbet kuşlarının göz renklerinin yakut kırmızısı ve erik kırmızısı gibi kırmızıya yakın olmasını sağlar. Bazı kaynaklarda tarçınlı muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıklarında kırmızı gözlere sahip oldukları ve büyüdükçe bu rengin siyaha döndüğü belirtilmektedir.

kırmızı gözlü muhabbet kuşu albino-lutino.jpg

INO MUTASYONU (Kırmızı göz) ÖZELLİKLERİ

Albino/Lutino
Muhabbet kuşunun vücut renginde pigment yoktur, bu nedenle muhabbet kuşunun yalnızca temel rengi vardır: Beyaz (Albino) veya Sarı (Lutino). Yani ikisi de aynı mutasyon (Ino olarak bilinir), sadece farklı temel renklere sahip.
İşaretleri yok.
Gözler: yetişkin olduğunda beyaz irisli kırmızı .
Erkeğin ceresi hayatı boyunca mor/pembe kalır.
Yanak yamaları beyazdır. Ayaklar - pembe


cremino.jpg
Creamino Mutasyonu

Sarı ve beyaz rengin karışımı, kırmızı gözleri ve pembe ayakları olan bir muhabbet kuşu. Erkek cere hayatı boyunca mor/pembe kalır. Creamino, bir Albino muhabbet kuşunun Goldenface veya Yellowface muhabbet kuşlarıyla çiftleştirilmesinin bir ürünüdür. Sarı yüz tipi I, yalnızca maske alanıyla sınırlı sarı renk anlamına gelir. Yellowface tip II, albinonun tüylerini kremsi, kirli sarı yapar.

albino-DF-DARK EYED CLEAR AYRIMI.jpg


Şu birbirinden farklı 3 mutasyona gözlere ve cerelere bir bakın.
Albino: kırmızı gözler (yetişkin kuşların beyaz irisi vardır; resimdeki bu, yavru bir albino muhabbet kuşu olduğu için henüz yoktur), pembe cere
Koyu gözlü Berrak (Dark Eyed Clear): irissiz siyah, pembe cere
Double Factor Pul:irisli siyah, mavi cere
 
Son düzenleme:

Süleyman E.

Moderator
Katılım
20 Mar 2023
Mesajlar
589
Çözümler
9
Emeğine sağlık kardeşim, ino güzel bir mutasyondur bir örnekte ben bırakayım 😊

20230527_174245.jpg