Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Röportaj Kıvgader Derneği Hakkında Söyleşi

KIVGADER Derneği Hakkında Söyleşi

kıvgader derneği.jpg
Ülkemizde ve Dünya da kuş severlerin profesyonelliğe geçtiği nokta derneğe üye olup kuşlarını kendi adına kayıtlı resmi bileziklenmektir. Ülkemizde de bir çok dernek bulunmakta ve bunların en önemlilerinden biri ise KIVGADER derneğidir. Bugün KIVGADER BAŞKANI SELAHATTİN GÜÇLÜ ile muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı, ispinozlar bir çok kuşu besleyen hobici ve üreticiler için derneğe nasıl katılabileceği, derneğe katılmanın katkıları, yarışmalara katılma vb her şeyi konuştuk. Başkanımıza teşekkür ederiz. Çok güzel bir söyleşi oldu...


1- Kendinizi ve Başkanlık yaptığınız KIVGADER derneğini kısaca tanıtır mısınız?

 • 2012 yılında kurucu başkanımız Selahattin Güçlü öncülüğünde kurulan KIVGADER tüm Kafes kuşları ırklarını sevdirmek, yetiştiriciliğini yaygınlaştırıp teşvik etmek, yetiştirilen Kanarya, Egzotik İspinoz, Muhabbet Kuşu ve Papağan ırklarını dünya standartlarına ulaşmasını sağlamak, bu ortak amaç etrafında birleşen kişileri gerek yurt içi gerekse yurt dışında yapılacak müsabaka ya da seminerlerde buluşturmak, tanıştırmak, kaynaştırmak, bilgi ve becerilerini paylaşmak ve geliştirmek Kafes kuşları Üretilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak bakımı, yetiştirilmesi ve hastalıkları hakkında bilgi açığını kapatmak Dernek üyelerinin katılabileceği Kafes kuşları yarışmalarını ve puanlama hakemliği ya da kıyaslama hakemliği konusunda kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, amacı ile kurulmuştur.

2- Bir hobi severin derneğe neden katılmalı, kuş severe kazandıracakları neler ?

 • Profesyonel kuş yetiştirmenin birinci yolu TKKKF bağlı bir derneğe üye olmak ve kuşlarına TKKKF bileziği takmak dilerse TKKKF düzenlemiş olduğu yarışmalara katılmak.

3- KIVGADER Derneğine katılmak için gerekenler neler ?
 • Kimliğinizin önlü arkalı resmini çekip
 • Vesikalık resmînizi resim olarak çekip (eğer vesikalık yoksa vesikalık gibi düz duvar önünde selfi yapılabilir)
 • Kargo adres ve mail adresinizi de yazıp
 • Doğum yeri ve bağlı bulunduğunuz nüfus kütüğü il ve ilçe yazıp
 • WhatsApp 05324669192 numaramıza atmanız yeterli
 • iki yıllık peşin aidat 100 tl + Üyelik katılım 200 tl + Üye kimlik kartı 20 tl = toplam 320 tl
 • Aşağıdaki hesaba gönderip bize bildirmeniz yeterli
 • Başkasının banka hesabı ile gönderirseniz lütfen belirtin
 • Aidatlar yıllık 50 tl olup peşin ödediğiniz aidatlar bittikten sonra heryıl 50 tl olarak ödenir

4- Her türlü kafes kuşu sevenler derneğinize katılabilir mi?

 • KIVGADER Türkiye'nin her vilayetinden her türlü kafes kuşu besleyen, yetiştiren 18 yaşını doldurmuş tüm arkadaşlarımız üye olabilir.

5- Yarışmalara katılmak için neler yapılmalı?
 • Yarışmalara katılmak için yarıştıracağımız her türlü kafes kuşunun yarışma duyurularında verilen tarihler içerisinde yarıştıracakları kuşların kategori ve bilezik numaralarını bizlere bildirmek ve teslim tarihinde bizlere veya yarışma salonlarında KIVGADER konveyörüne teslim etmek.
6- Bir kuş sahiplenen elindeki kuşun bileziğine göre üreticisinin kim olduğunu nasıl bulabilir?

 • Sahiplendirdiğiniz kuşların bilezikleri eğer derneğimize ait 34P kodluysa www. kivgader.org web sitemize ziyaret ettiklerinde sahiplenmiş olduğu kuşun kime ait olduğunu bulabilirler eğer başka bir derneğe kayıtlı ise diğer dernekleri arayarak yardım isteyebilirler

7- Dernek olarak gelecek vizyonunuz nedir?

 • Derneğimiz TKKKF yarışmalarında bazen şampiyon dernek bazen de ilk üçe girmiş bir dernek olup Yarışmalarda derneğimizi daha ileriye taşımak olacaktır.

8- Özellikle muhabbet kuşu üreticisinin merak ettiği soru neden kanarya yarışmaları daha ön planda?

 • TKKKF kuruluşunda Kanarya kuşları besleyen dernekler daha fazla olması ve Kanarya besleyen arkadaşlarımızda fazla olması sebebiyle Kanarya kuşları daha ön plandadır Türkiye'de Muhabbet derneğinin ilkleri arasına girmiş olduğu derneğimiz Muhabbet kuşları ve diğer egzotik kuşlarını kategorilerini TKKKF ile birlikte oluşturarak Yarışmalarda yerini almıştır ve hızla Yarışmalarda sayılarını arttırarak istenilen seviyeye yaklaşmıştır.

9- Yarışma Hakemi nasıl olunabilir ?

 • Yarışma Hakemi olmak için profesyonel bir dernekte üye olmak hakem olacağı kuşların vasıflarını bilmek kendini yetiştirmek gibi durumları tamamladığında dernekleri vasıtası ile TKKKF belirtiği tarihlerde hakem sınavına katılıp hakem olabilirler.

10- Eski ve tecrübeli bir kuş sever ve üretici olarak üreticilere neler önerirsiniz? Özellikle profesyonelle için…

 • Vasıflı Kuş besleyin, üretin profesyonel olmak için TKKF bağlı bir derneğe üye olup yarışmalara katılın inanın dünyanın en güzel kendini tedavi şeklidir.
 
Son düzenleme: