Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kıvırcık Muhabbet Kuşu ( feather duster ) Mutasyonu

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Kıvırcık Muhabbet Kuşu ( feather duster ) Mutasyonu
324111443_574680484525349_7881443707138124760_n(1).jpg


Ülkemizde bir dönem çok popüler olan kuşlardan biri kıvırcık muhabbet kuşu , ülkemizde eskisi gibi popüler bir tür artık değildir. Diğer bir ismi " feather duster "olan bu muhabbet kuşudur. Bu bir tür değil, muhabbet kuşları arasında çok nadir görülen bir mutasyon. Bu mutasyonun ilk vakası 1966'da bildirildi, söz konusu muhabbet kuşu iki İngiliz şov muhabbet kuşunun yavrusuydu.
Kıvırcık muhabbet kuşu ( feather duster ) mutasyonu özellikleri
 • Whipper muhabbet Kuşların komik görünümünün, resesif (çekinik) bir gendeki mutasyonun sonucu olduğu söyleniyor . Bu, her iki ebeveynin de "mutasyon geni" taşıdığı ancak bunu başkasına aktarmadığı takdirde normal görünümlü yavrular doğuracağı anlamına gelir. Sadece her iki ebeveyn de bunu ilettiğinde, "mutasyon geni" aslında yavru kuşta görünür olacaktır.

 • Mutasyon, fiziksel büyümedeki bozulma ve kısa yaşam süresi nedeniyle bazen "Muhabbet Kuşu Down Sendromu" olarak adlandırılır . Çoğu muhabbet kuşu, 12 aylık olmadan önce tamamlayıcı hastalıklara yenik düşer

 • Üreticilerin çoğu kıvırcık muhabbet kuşunu yetiştirmek istemez. Sebebi ise bu kuşların aslında bir tüy hastalığı olmasıdır.Bu yüzden bu şekilde yavru veren çiftleri
  eşe atıp üretime katmazlar.

 • Normal görünümlü bir bebek olarak başlar, ancak tüyler büyümeye başladıkça bu durum değişir. Normal bir muhabbet kuşunun tüylerinin büyümesi durmaktadır.Kıvırcık muhabbet kuşlarında tüyler bukleler halinde büyümeye devam edecektir. Yürüme vb bir çok soruna sebep olacaktır.

 • Normal muhabbet kuşları kadar uzun yaşamazlar (sadece 2-12 ay yaşarlar): kısa yaşamın nedeni , kuşun sürekli tüy büyümesini desteklemek ve aynı zamanda tüylerini korumak için yeterli beslenememesidir . vücudunun geri kalanı canlı.Çoğu tünekte, tırmanmakta, taranmakta ve uçmakta güçlük çeker ve şiddetli kas kaybına uğrayabilir (bu nedenle Down Sendromuna atıfta bulunulur). Normal muhabbet kuşlarından gözlerinin farklı bir şekle sahip olduğu ve daha farklı ötüşler sesler çıkardığı söylenir .

 • Daha besleyici bir diyet sağlamak muhabbet kuşlarının ömrünü uzatabilir , ancak ne yazık ki yine de uçamazlar ve hatta normal şekilde tüneyemezler. Çoğu gün boyu yemek tabağına oturur. Hızla değişen bedenlerine ayak uydurmak için sürekli yemek yemeleri gerekir.

 • Tüyler ayrıca muhabbet kuşlarının yüzünü ve gözlerini kaplar, bu da onların normal görmelerini imkansız hale getirir ve ayrıca yemeyi engeller. Bu nedenle bazı insanlar, muhabbet kuşlarının görebilmesi ve yemek yiyebilmesi için tüyleri, özellikle de başın etrafını kesmeye karar verir. Bu çok tehlikeli bir iş olabilir.

 • Tüy döktükten sonra bile, yeni tüyler eskisi gibi yeniden büyür : çok uzun ve kıvırcıktır
 • Bu kuşların son derece kısa yaşamaları gerçeği olmasaydı , alışılmadık görünümleri nedeniyle muhtemelen evcil hayvanlar olarak oldukça popüler olacaklardı.
Kıvırcık Muhabbet Kuşu Video
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Son düzenleme: