Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuş Botulizmi

Kuşlarda Botulizmi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kuş botulizmi , Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksinin neden olduğu, kuşlarda görülen ciddi bir nöromüsküler hastalıktır . Kuş botulizmi, 1900'lü yıllardan bu yana yabani kuşlarda başlıca ölüm nedeni olarak kabul edilmektedir.

Kuş botulizmine neden olan aktif bakteriler, yalnızca besin açısından zengin bir substratta, örneğin büyük miktarda çürüyen bitki veya hayvan materyalinin bulunduğu bölgelerde büyür. Herhangi bir nedenle ölen ve dokularında bakteri sporları bulunan balıklar da bakterilerin büyümesi ve toksin üretimi için uygun substratlardır.

Botulizm nedeniyle ölen balık yiyen kuşlar, toksin içeren balıkları yiyerek zehirlenir. Enfekte bir hayvanın karkasından kurtçukların yutulması, kuşların büyük ölümlerinden sorumlu olabilecek kuş botulizminin yayılmasına neden olabilir.

Kuş botulizminin belirti ve semptomları

Kuş botulizmi tipik olarak felçle sonuçlanır; bu da enfekte türlerin olağandışı davranışlar sergilemesine neden olur. Örneğin su kuşları başlarını dik tutamayabilir ve bunun sonucunda sıklıkla boğulabilirler. Martılar çoğu zaman yürüyebilir ama uçamazlar. Diğer kuşlar bir veya her iki kanadını sürükleyerek ayakta dururken kötü bir duruş sergileyebilirler.

Kuş botulizmi tedavisi

Tedavide özel botülizm serumuna başvurulur.
 

Süleyman E.

Moderator
Katılım
20 Mar 2023
Mesajlar
406
Çözümler
4
Ardından bu konunun gelmesi tamamlayıcı ve olayı çözücü olmuş emeğinize sağlık 💯
 

Benzer konular