Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlar Için Antibiyogram Ve Antimikogram

Kuşlarda için Antibiyogram ve Antimikogram​

Kültürün paylaşılması ikinci sorunun açıklığa kavuşturulmasına hizmet eder: Hangi ilaç özellikle etkilidir? Bölünme sonrasında bireysel kültürler farklı ilaçlarla karıştırılıp kendi hallerine bırakılır. Belirli bir süre sonra (bu, patojen türüne bağlı olarak birkaç saat hatta gün olabilir), bireysel kültürlerdeki patojenlerin çeşitli ilaçlara nasıl tepki verdiği incelenir. Bu, hangi ilacın özellikle etkili olduğunu ve patojenleri güvenilir bir şekilde öldürdüğünü gösterir. Hasta bir kuşa bu bilgiyle özel olarak yardımcı olunabilir.

Bakterilerin çeşitli ilaçlara nasıl tepki gösterdiğinin incelendiği bu inceleme yöntemine antibiyogram oluşturma adı verilmektedir . Öte yandan mantarların farklı ilaçlara nasıl tepki verdiği incelenirse buna antimikogram oluşturma denir .

Bu tür antibiyogramları veya antimikogramları yalnızca uzman laboratuvarlar yapabilir. Bu testlerin ne kadar kapsamlı olduğuna bağlı olarak maliyetler değişir. Normalde en az 30 ila 35 avro* arasında fiyatlar beklemeniz gerekir, ancak 50 avro* ve daha fazlası da mümkündür. Kuşkusuz bu çok büyük bir para, ancak sadece bir antibiyogram veya antimikogram yapmanın ciddi şekilde hasta bir kuşun hayatını kurtarabileceğini hatırlamak önemlidir!

Antibiyogramlar ve antimikogramlar, standart bir ilaçla tedavi sırasında iyileşmeyen enfeksiyon hastalıklarında faydalıdır. Bireysel vakalarda bu özel inceleme çok zaman alabileceğinden genellikle acele etmek gerekir. Bununla birlikte, guatr enfeksiyonları veya bağırsak iltihabının bir sonucu olarak şiddetli ishal gibi sindirim organlarının hastalıkları , etkilenen kuşları büyük ölçüde zayıflatır ve onları hızla öldürebilir. Bu nedenle, tedaviden iki, ancak en geç üç gün sonra, daha fazla laboratuvar incelemesinin yararlı ve gerekli olup olmadığına veteriner hekimle birlikte karar vermelisiniz. Bir antibiyotik veya antifungal ajan zaten uygulanmışsa, test sonuçları biraz bozuk olacaktır, ancak bazen daha fazla test yapılması hala anlamlı olabilir.
 

Benzer konular