Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114

Tilki kuyruğu darı (Dal Darı)​

Tilki kuyruğu darı, tilki kuyruğu darılarından biridir ve yakından bakıldığında ona adını veren küçük kıllar dikkat çekicidir.
Tilki kuyruğu darı, darılarından biridir ve yakından bakıldığında ona adını veren küçük kıllar dikkat çekicidir.Pek çok kuş türü için darı bir numaralı ikramdır. Bilimsel adı Setaria italica'dır ve aynı zamanda Setaria cinsinin Almanca adı olan tilki kuyruğu olarak da bilinir . Adını tanecikler arasında küçük kıllar olmasından almıştır. dal darı , çim familyasına (Poaceae) aittir ve bu bitki türünün aslen Çin'den geldiği varsayılmaktadır. Bugün esas olarak Asya'da yetiştirilmektedir, ancak aynı zamanda dünyanın diğer bölgelerinde nispeten küçük miktarlarda yetiştirilmektedir. Avrupa'da, örneğin Almanya ve Fransa'da, onları kuş yemi olarak yetiştiren bazı çiftçiler bulabilirsiniz. İki alt tür ayırt edilir: büyük darı tilki kuyruğu ( Setaria italica italica ) ve küçük darı tilki kuyruğu ( Setaria italica moharia ); ikincisi ayrıca mohar veya tiftik darı olarak da adlandırılır .Bu iki alt türün yanı sıra dal darı tane kabuklarının kırmızı (kırmızı darı) veya sarımsı (sarı darı) olduğu ırklar da vardır.

Kuş yemi olarak darı​

Tüm dal darı çeşitleri, küçük ila orta boy kuş türleri arasında ve ayrıca bazı büyük kuşlar arasında oldukça popülerdir. Hayvanların bir seçeneği varsa, genellikle kırmızı tilki kuyruğu darısını tercih ederler. İnternette bunun sarı darıdan daha kaliteli olduğuna dair defalarca ifadeler var ama bununla ilgili herhangi bir araştırma sonucu bulamadım. Kırmızı ve sarı darı da besin değeri açısından farklılık göstermiyor. Dal darının sadece ara sıra ve küçük miktarlarda ikram edilmesi önemlidir. Kuşlar tam olarak bu yemleri çok sevdikleri için, kendilerine sürekli darı verilirse kendilerini çok tek taraflı beslerler. Mevcut olduğu sürece, birçok kuş başka hiçbir yiyeceğe dokunmaz. Bu bir yandan besin eksikliğine neden olabilir ve diğer yandan hayvanlar sürekli olarak sadece darı ile beslenirlerse aşırı kilo alabilirler.

Tilki Kuyruğu Dal Darı Besin Değerleri​

Beslenme bilgileri (kurutulmuş 100 g başına)*
Yağ3.7g
protein9,5 gr - 10,5 gr
karbonhidratlar70g
şekerler?
lif8g

Diğer bileşenler*
A vitamini32 miligram
B6 vitamini0.18 miligram
B12 vitamini?
C vitamini?
D vitamini?
potasyum~280mg
magnezyum110 mg – 184 mg
kalsiyum14mg - 20mg
demir~4.8mg
sodyum1mg - 3mg