Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Dizayn Kuşlar İçin Tırmanma Ağları Oyun Alanı Nasıl Yapılır

Kendin yap kendin tasarla.

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105

Kuşlar İçin Tırmanma Ağları Oyun Alanı Nasıl Yapılır​

Tırmanma ağları kuşlara ağlarda oynamaları ve fiziksel egzersiz yapmaları için çok iyi fırsatlar sunar.


Kuşlar uçmak için doğarlar ama özellikle papağanlar ve muhabbet kuşları tırmanmayı çok severler. Çarpık Gagalar arasında, özellikle tırmanmayı seven bazı türler vardır; örneğin Çizgili Muhabbet Kuşları gibi. Doğal ortamlarına baktığınızda bu hiç de şaşırtıcı değil. Orta ve Güney Amerika özelliklerine göre çoğunlukla uzun ağaçların taçlarında bulunurlar. Orada dalların arasında tırmanıyorlar, bu yüzden bu tür hareketlere olan ilgileri tamamen doğuştan geliyor gibi görünüyor. Ancak açık alanlarda yaşayan ve buralarda uzun mesafeler uçan kuş türleri (örneğin muhabbet kuşları) da zaman zaman tırmanmayı severler.

Bu nedenle kuşların serbest uçuş odasına tırmanma ağları yerleştirmek çok iyi bir fikirdir. Çünkü bu tür ağlar hayvanlar için fiziksel olarak aktif olma ve birbirleriyle oynama fırsatı anlamına geliyor. Ağların kuşlar için tehlike oluşturmayacak malzemelerden yapılmış olması önemlidir. Bireysel lifler gevşerse, kendilerini uzuvların etrafına sarabilir ve onları sıkıştırabilirler. Bu, örneğin ayak parmaklarının ölmesine neden olabilir veya kuşlar, artık kendilerini kurtaramayacak kadar birbirine dolanabilir. O zaman kendilerini kurtarmaya çalışırlarsa büyük bir yaralanma riski vardır.

Tırmanma ağları, uçamayan kuşlar için yükseklik farklarının üstesinden gelmede iyi bir yardımcıdır.

Sisal veya çim bantlardan yapılan ağlar çok uygundur. İkincisi kurutulmuş otların şeritleridir. Papağan malzemeleri satan mağazalardan temin edilebilen bazı ağlar, denge sağlamak için (yanlarda direkler) veya oyuncak olarak (ağın düğüm noktalarında küçük bloklar gibi ahşap unsurlar) ahşap parçalar içerir. Bu tür ağlar çeşitli şekillerde tutturulabilir, hatta uzayda hamak gibi sallanabilirler.

Tırmanma ağları uçamayan kuşlar için ideal bir “mobilyadır” . Hayvanlar oraya tırmanabiliyor ve böylece normalde uçmadan başaramayacakları yükseklik farklarını kolayca aşabiliyorlar.