Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlar için Yulaf

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114

Yulaf​

Bütün yulaf, © pixel1/Pixabay

Yulaf, evcil kuşlar için ticari olarak temin edilebilen birçok yem karışımında bulunmasına rağmen, bunlar genellikle bu bölümde açıklanan yulaflar değil, çıplak yulaflardır. İkincisi, granüllerin kabuğunun olmaması gerçeğiyle tanınabilir. Öte yandan, filizlenmiş tohum karışımlarının çoğu soyulmamış yulaf ( Avena sativa) içerir.) içermek. Gerçekte tohum yulaf veya gerçek yulaf olarak adlandırılan bu tahıl, botanik olarak çim ailesinin (Poaceae) bir üyesidir. Gıda üretimi için yetiştirilen en önemli tahıllar arasındadır. Örneğin, soyulmuş ve ezilmiş yulaf taneleri - yulaf gevreği - çok sayıda müsli karışımının ana bileşenidir. Yulaf ezmesi ile ekmek de pişirilir ve başka birçok uygulama alanı vardır.

Yulaf vitamin ve mineral içermesi, aynı zamanda değerli protein sağlaması ve doymamış yağ asitleri açısından zengin olması nedeniyle bu tahılın hem insanlar hem de kuşlar için son derece sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

Kuş yemi olarak yulaf​

Yulafı kuş yemi olarak kullanırken, kabuklu ve kabuksuz tahıllar arasında bir ayrım yapılmalıdır. Her iki biçimde de yulaf, tahıl yem karışımlarının değerli bir bileşenidir ve hem muhabbet kuşları hem de diğer bazı kuş türleri tarafından yenir.

Hem soyulmuş hem de soyulmamış yulaf, şişen yem olarak işlenebilir ve soyulmuş taneler, öncelikle pişirme yemi olarak kullanılır. Bununla birlikte, daha sonra nispeten büyük miktarda bitki mukusu oluştururlar - bu, bazı insanların yemekten hoşlandığı ünlü yulaf ezmesinden bilinir. Tüm kuşlar pişmiş yulafın sümüksü dokusunu sevmez. Bu arada, yulaf kabuğu çıkarılmış tane de şişme ve pişirme yemi üretmek için kullanılabilir. Bunlar bölünmüş soyulmuş yulaf taneleri veya yulaf kırıntılarıdır.

Yulafı tohum yemi olarak sunmak istiyorsanız , soyulmamış, kepekli tahıllar kullanmalısınız. Soyulmuş yulaflar genellikle çok çabuk küflenir ve çoğu zaman çimlenmezler, bu yüzden tohum yemi olarak kullanılmamaları gerekir. Aynısı , genellikle kabuklu yulafla karıştırılan çıplak yulaf için de geçerlidir. Ama farklı bir yulaf türüdür.

Yulaf ezmesi genellikle kuş yemi olarak uygun değildir ve kuru halde de sevilmez. Diğer yemlerden yemek hazırlıyorsanız ve çok nemliyse, nemi iyi tutan yulaf ezmesi ile karıştırabilirsiniz. Bu, kendilerinin şişmesine neden olur ve bazı kuşlar onları yemekten hoşlanır. Meyve ve sebzeleri doğrarsanız ve bu karışım çok nemliyse benzer şekilde ilerleyebilirsiniz. Yulaf pullarını çimlendirme için kullanamazsınız, ancak yukarıda diğer nemli yemlerle ilgili olarak açıklandığı gibi, şişirme yemi olarak kullanabilirsiniz.

Rakamlarla yulaf​

Beslenme bilgileri (kurutulmuş 100 g başına)*
Yağ7.1g
protein11.7g
karbonhidratlar56 gr - 58 gr
şekerleryaklaşık 0.7g
lif9.7g


Diğer bileşenler*
A vitamini0 ünite
B6 vitamini0.16 miligram
B12 vitamini0 mikrogram
C vitamini0mg
D vitamini0 ünite
potasyum355 miligram
magnezyum130mg
kalsiyum80 mg
demir5.8 miligram
sodyum8mg