Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlara Süt Ürünleri (Yoğurt, Peynir, Kefir) Yerler mi?

Kuşlara Süt Ürünleri (Yoğurt, Peynir, Kefir) Yerler mi? Yararları ve Zararları Neler​

Muhabbet kuşu, sultan papağanı peynir yer mi? süt içer mi? kefir içer mi? kısacası süt vb ürünleri yiyebilir mi? sorusu çok sorulur. Süt ürünlerinin çoğu, aşağıda ayrıntıları verilen çeşitli nedenlerle evcil kuşlar için uygun olmayan yiyeceklerdir. Burada, bir dizi eski literatür kaynağının, bazı süt ürünlerini kuşların beslenmesi için değerli olarak değerlendirdiğini belirtmek gerekir. Ancak, bu artık beslenme önerilerinin mevcut durumuna karşılık gelmiyor.

Peynir​

Sert peynir genellikle nispeten yüksek oranda yağ içerir ve tuz içerir. Bir kuş ara sıra bir parça sert peynir kemirirse, bu genellikle çok tehlikeli değildir. Ancak peynirdeki tuzun kuşların böbreklerine potansiyel olarak zarar verebileceğini ve yağın obeziteye katkıda bulunabileceğini unutmamak önemlidir. İşlenmiş peynir ise sofra tuzu ve eriyen tuzlar da dahil olmak üzere çok miktarda tuz içerdiğinden asla yedirilmemelidir. Bu, kuş böbrekleri için sağlıklı olmaktan başka her şeydir.

İki sultan papağanı için küçük peynirli atıştırmalık.


yoğurt​

Yoğurt, kuşların sindiremeyeceği süt şekeri (laktoz) içerir. Gaz birikmesinden ishale kadar ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir. Doğal yoğurt değil de farklı bir tür ise, çoğu durumda çok fazla şeker de içerir. Bu, yoğurttaki yağ, özellikle de kremalı yoğurt gibi, kuşlarda obezite gelişimine katkıda bulunabilir.

İpucu: Kuşlarınız yoğurt yemek istiyorsa, onlara mümkün olduğunca az yağlı, laktoz içermeyen doğal yoğurt vermelisiniz.

süt, ayran ve krema​

Laktoz süt, ayran ve kremanın doğal bir bileşenidir. Kuşlar tarafından tolere edilmez ve ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir. Ek olarak, özellikle kaymak çok yağlıdır ve bu yem kuşların beslenmesinde herhangi bir şekilde kullanılmadan obezite gelişimini teşvik edebilir.

İpucu: Kuşlarınız için bir şeyler pişirmek istiyorsanız laktoz içermeyen süt veya ev yapımı fındık sütü gibi bir süt alternatifi kullanın. Kendi laktozsuz süt alternatiflerinizi yapmak için tarifler internette bulunabilir.

yoğunlaştırılmış süt​

Sehpada, pek çok evcil kuş sadece pastayı kemirmekle kalmaz, aynı zamanda yoğunlaştırılmış sütü de yudumlar. Ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılmalıdır, çünkü yüksek şeker ve yağ içeriği obeziteyi teşvik eder ve içerdiği laktoz, kuşlarda büyük sindirim sorunlarına yol açabilir.

süzme peynir​

Az yağlı ve şekersiz süzme peynir, uzun zamandır kuşlar için iyi bir protein kaynağı olarak görülüyor ve zaman zaman beslenmesi önerildi. Ancak kuark, hemen hemen tüm süt ürünlerinde olduğu gibi, kuşlar için zor hatta uyumsuz olan laktoz (süt şekeri) içerdiğinden verilmemelidir. Çok daha uyumlu, protein açısından zengin başka yem alternatifleri de var, örneğin tohum filizleri .

İpucu: Kuşlarınız bu yemi seviyorsa laktozsuz kuark alternatif olarak sunulabilir. Yine de, sadece ara sıra bir muamele olarak iletin.

süzme peynir​

Süzme peynir, süzme peynir olarak da bilinen granül krem peynirdir. Yüksek protein ve kalsiyum içeriğine sahiptir ve genellikle yağ oranı nispeten düşüktür. Bu nedenle, geçmişte evcil kuşlar için ara sıra bir yem olarak önerildi. Ancak süzme peynir süt şekeri (laktoz) içerdiğinden kuşlara verilmemelidir. Laktozu iyi tolere etmezler veya hiç tolere etmezler.

İpucu: Evcil hayvanlarınız süzme peynirden çok hoşlanıyorsa, ara sıra ikram olarak laktoz içermeyen süzme peyniri kabul etmelerini deneyin.

Yukarıda belirtildiği gibi, süt şekeri (laktoz) içeren süt ürünlerinde çok dikkatli olunmalıdır. Kuşun vücudunda parçalanamaz çünkü hayvanların bağırsaklarında doğal olarak laktozu parçalamaktan sorumlu olan bir enzim yoktur. Bu nedenle çok fazla laktoz, süs kuşlarında şiddetli ishale yol açar. Bu açıdan az yağlı kuark çok az laktoz içeriyorsa tereddütsüz yedirilebilir. Ayrıca, emdiği az miktardaki laktozdan ishal olacak kadar az yağlı kuark yiyen bir kuş da yok denecek kadar azdır. İyi bir alternatif, şu anda birçok iyi stoklanmış süpermarkette bulunan laktoz içermeyen süt ürünleridir.
 

Benzer konular

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥