Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlara Verilebilecek Bitki Çayları

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Muhabbet Kuşu vb Kuşlara Verilebilecek Bitki Çayları

Uzun zamandır insanlar çeşitli bitki çaylarını doğal çare olarak kullanmışlardır. Peki muhabbet kuşu, papağanlar vb kuşlar çay içer mi ? Muhabbet kuşu ve diğer kuşlara bitki çayı nasıl verilir ? Sorusu akıllara gelir. Hasta kuşlar da doğru kullanılması koşuluyla çaylardan yararlanabilir. Bu çaylar, çeşitli rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olabilir ve ayrıca kuşların küçük rahatsızlıklardan kurtulmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çayları yalnızca tedavi eden veteriner hekime danışarak kullanmak önemlidir. Çaylar genellikle tek ilaç olarak uygun değildir, ancak yalnızca veteriner tarafından reçete edilen ilaçlarla birlikte destekleyici bir önlem olarak uygundur. Muhabbet kuşu vb kuşlara hangi çaylar verilebilir konusuna gelir ise; ıhlamur çayı, kekik çayı, rezene çayı, papatya çayı, yeşil çay vb. verilebilir. ancak az ve uzun zaman aralıklar destekleyici olarak vermek doğru olanıdır. Evde az miktarda bulundurulmaları, kuşunuzun ani hastalanması durumunda hazırlayabilmeniz için yararlıdır.

Muhabbet kuşu ve Kuşlara Çay Nasıl verilir ? Çayların Hazırlanışı​

Hasta kuşlarınıza içme suyu yerine hangi çayı vermek isterseniz isteyin, lütfen ilgili içeceği çok sert hazırlamayın ve kuşlara vermeden önce daima oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Poşet çayların hazırlanmasında aşağıdakiler geçerlidir: Çayı, paketleme talimatlarına göre belirtilen dozajda bir bardağa koyun ve üç dakika civarı (bitki çayı) demlenmesini bekleyin. Çay, çoğu kuş için tek başına çok güçlüdür ve onu içmez. Bu nedenle, hasta kuşlarınız için lezzetli hale getirmek için bu çayı yaklaşık yarım bardak suyla seyreltmek en iyisidir. Serbest bitki çayları da talimatlara göre dozlanmalıdır, örneğin eczacılar bu konuda bilgi verebilir. Islatma süresi genellikle beş ila sekiz dakikadır. Yine, bir bardak çayı yarım bardak suyla seyreltmek genellikle mantıklıdır.

Kuşlar Çayı En Çok Nasıl Sever?​

Kuşlar çaya aşina olmadıkça, onu alışılmadık bulurlar ve ilk başta ondan kaçınırlar. Ancak çoğu durumda çayı biraz tatlandırarak onları alt edebilirsiniz. Kuşların şekerli çayı şekersiz çaya göre daha fazla kabul etmesi ve birçok hasta kuşun tatlandırıcılar tarafından sağlanan ek enerjiye ihtiyaç duyması nedeniyle bu iki kat faydalı olabilir. Bununla birlikte, bu yalnızca, örneğin bir maya enfeksiyonu veya makrorabdiosis (megabateria) gibi başka hiçbir hastalık tatlandırmaya karşı değilse mümkündür. Böbrek sorunları yaşayan kuşlar da tatlandırıcılara karşı çok hassas olabilir. Bu nedenle, kuşlarınızın çayını tatlandırmanız gerekip gerekmediğini veterinerinizle görüşün.

Buna karşı bir sağlık sorunu olmadıkça, çayı tatlandırmak için örneğin glikoz veya bal kullanılabilir. Normal sofra şekeri yani toz şeker sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Kuşunuzun hasta kafesinde standart bir içme tüpü varsa, içindeki su miktarına asla bir çay kaşığının dörtte birinden fazla dekstroz veya bal eklememelisiniz. Çay yoluyla çok yüksek dozda şeker verirseniz, kuş için sağlıksız olabilir.

Kuşlar ( Muhabbet kuşu , kanarya , papağanlar , hint bülbülü vb ) için Bitki Çayları

Ihlamur çayı​

ıhlamur.jpg

Soğuk algınlığına iyi gelen bir çaydır. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında kuşlarınız az miktarda verilebilir.

Anason çayı​

Örneğin, kuşlarınızdan biri kabızsa, ona her zamanki içme suyu yerine anason çayı vererek yardımcı olabilirsiniz. Bu çay antispazmodiktir ve kuşun nahoş durumunu hafifletir.

Isırgan otu çayı​

Isırgan otu çayı, detoksifiye edici özellikleri nedeniyle akut zehirlenme sonrası bakımı desteklemenin etkili bir yoludur. Isırgan otu çayı, kronik zehirlenmelerin tedavisinde de yardımcı olabilir. Ayrıca ısırgan otu, enfeksiyon veya böbrek zayıflığı gibi böbrek problemlerinde kuşun vücudunun detoksifikasyonunu destekler.

Rezene çayı​

rezene çayı

Antispazmodik özellikleri nedeniyle rezene çayı, kuş eczanenizde temel bir madde olmalıdır. Esas olarak mantar hastalıklarının bir sonucu olarak kursakta/karında kabızlık ve gaz birikimlerine karşı yardımcı olur . Ayrıca, rahatsızlık veya mide bulantısı ile ilişkili diğer sindirim sistemi hastalıkları için de sıklıkla etkilidir. Rezene çayınız yoksa alternatif olarak hasta kuşunuza anason çayı ikram edebilir veya iki çayı karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kekik çayı​

kuşlara kekik çayı

Mantar öldürücü, yani mantar öldürücü etkisi nedeniyle kekik çayı, makrorabdiosis (megabakteri) veya maya mantarlarına karşı bir tedavide tamamlayıcı bir çare olarak kullanılır . Bir içecek olarak sunabilir veya bahar yemeği oluşturmak için kullanabilirsiniz. İkincisi, çayı içme suyunun yerine koymayı sevmeyen birçok kuş tarafından iyi bir şekilde kabul edilir.

Papatya çayı​

papatya çayı kuşlara.Jpeg

En değerli şifalı bitkilerden biri papatyadır. Ondan yapılan çay, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve bu nedenle, bir dizi bulaşıcı hastalığın destekleyici tedavisi için idealdir. Örneğin, kuşunuzda kursak veya üst solunum yolu iltihabı var mı?veya vücuttaki diğer iltihaplar, papatya çayı tüylü hastanızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Özellikle diyete bağlı ishal durumunda, papatya çayının içecek olarak verilmesi genellikle yararlıdır. Papatya çayından yapılan bir buhar banyosu da birçok durumda soğuk algınlığı ve diğer bazı solunum yolu hastalıkları için etkili bir çaredir. Bununla birlikte, kuş papatya çayınızı içme veya inhalasyon buhar banyosu olarak vermeden önce daima veterinerinize danışmalısınız.
 
Son düzenleme:

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Muhabbet kuşuna verilebilecek bitki çaylara hakkında video

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.