Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Ani Ölüm Nedenleri

Muhabbet Kuşu ve Diğer Kafes Kuşlarının Ani Ölüm Nedenleri​

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, kanarya, hint bülbülü vb kafes kuşları ani ölümleri nedenleri, öldükten sonra ne olur, ölen kuş gömülür mü? gibi bir çok sorunun cevabını bu yazıda vereceğiz. Hadi kuşlar aniden neden ölür konusunu inceleyelim.
muhabbet-kuşu-aniden-ölüm-nedenleri

Bir kuş aniden görünürde bir sebep olmadan ölürse, birçok kuş sahibi sadece üzülmez, aynı zamanda tedirgin olur ve ne olduğunu öğrenmek isteriz. Ne yazık ki, evcil kuşları beslerken, bir kuşun aniden ölmesi her zaman olabilir. Genellikle sahibi önceden herhangi bir hastalık belirtisi görmez. Çoğu durumda bunun nedeni, kuşların çok çeşitli hastalıkları saklamada çok iyi olmaları ve bu nedenle biz insanların onları fark etmememizdir. Ani ölümlerin çoğunda, ani ölümün nedeninin böylesine zayıf veya hatta asemptomatik ve tanınmayan ciddi bir hastalık olması muhtemeldir. Veya hayvanlar bir süre önce, sahibi tarafından fark edilmeden, sonuçları başlangıçta belli olmayan bir kaza geçirmiş olabilir.

Ancak kuşların sebepsiz yere aniden öldükleri durumlar da vardır. "Sebepsiz" kısıtlaması tam anlamıyla alınmamalıdır, çünkü hiçbir canlının sebepsiz yere ölmediğini söylemeye gerek yoktur. Muhabbet kuşlarında ve diğer evcil kuşlarda, böyle ani bir son için bir dizi olası tetikleyici vardır. Bu bölümde listelenen nedenler nispeten sık görülür, ancak listenin eksiksiz olduğu iddia edilmez. Burada belirtilen nedenlere ek olarak, bir kuşun ani ölümünden bir dizi başka faktör sorumlu olabilir.

Kalp kusuru veya kalp hastalığı​

Bir kuş, önceden herhangi bir belirti göstermeden dakikalar hatta saniyeler içinde ölürse, teşhis edilmemiş veya doğuştan bir kalp kusuru olabilir. Biraz çaba yeterlidir ve kalp yetmezliği olabilir. Kural olarak, kalpleri zayıf olarak doğan kuşlar çok uzun yaşayamazlar, çünkü önemli organları sadece birkaç hafta veya birkaç ay sonra atmayı durdurur. Satın aldığınızda çıplak gözle yavru bir kuşta kalp kusuru görme ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bir kalp kusurunu kanıtlamak için hayvanı stetoskopla dinlemek ve kalp seslerini nasıl yorumlayacağını bilmek gerekir.

Daha yaşlı kuşlar da ani kalp yetmezliği yaşayabilir. Ancak bu genellikle onların başına gelir çünkü tıbbi bir durum bir süre önce kalplerini zayıflatmıştır. Konjenital kalp kusurlarından ölüm, bunlar arasında nadirdir çünkü yukarıda açıklandığı gibi, etkilenen kuşlar oldukça gençken ölme eğilimindedir. Ancak nedeninin doğuştan kalp kusuru veya organda kazanılmış hasar olup olmadığına bakılmaksızın, etkilenen birçok kuş uyarı vermeden ölür. Kalp başarısız olursa, hayvan birkaç saniye içinde yere yığılır ve ölür. Çoğu zaman haykıracak vakti bile olmuyor, ölüm öyle ansızın geliyor ki. Sahibi o anda orada olsa bile, genellikle bir kuşu kurtarmanın bir yolu yoktur.

Beyin kanaması ile kafa travması​

muhabbet kuşu kafa yaralanmaları ve ölüm.jpg

Uyarı yapılmadan ölüm için başka bir olasılık da kafa travmasıdır. Özellikle genç hayvanlar yaralanma riski altındadır, yetişkin kuşlar bu akıbete nispeten nadiren maruz kalır. Bazen yavru kuşlar insan gözetiminde uçmayı öğrenirken pencere veya duvar gibi bir engele çarparlar. Böyle bir darbe, beyinde başlangıçta fark edilmeden ve belirti vermeden giden küçük kanamalara neden olabilir. Genellikle dış yaralanma yoktur. Kuş sahibi kazayı gözlemlemediyse, hayvanının içinde olabileceği tehlikenin farkında bile olmayabilir.

Küçük bir beyin kanamasından sonra bir pıhtı kendiliğinden ayrılabilir ve göç etmeye başlayabilir. Kuş sahibi için bunun nedeni nadiren anlaşılır, bazen biraz fiziksel efor yeterlidir. Göçü sırasında, böyle bir pıhtı genellikle beyindeki hayati bir kan akışını hızla tıkar. Beyne kan akışının olmaması nedeniyle kuş birkaç saniye sonra ölür. Asıl tehlikeli olan, gerçek ve genellikle fark edilmeyen çarpışma kazası ile kan pıhtısından ölüm arasında birkaç gün hatta haftalar geçebilmesidir.

Böyle bir durumda görülebilen belirtiler, bir kişi felç geçirdiğinde ortaya çıkan belirtilere benzer. Etkilenen kuş kısa bir süre sendeler, çoğunlukla bir tarafında ani felç gösterir, şok içinde haykırabilir ve sonra her şey biter. Ölüm hızlıdır ve muhtemelen çoğunlukla acısızdır. Bakıcının, hayvanın beyninde herhangi bir kan pıhtısı olup olmadığını tespit etmek için bir darbeden sonra kuşu muayene ettirmesinin bir yolu yoktur. Bildiğim kadarıyla bunlar kanıtlansa bile ilaçla tedavi etmenin ve kuşun ani ölümünü kesinlikle önlemenin bir yolu yok. Neyse ki, bu tür beyin kanamaları nadirdir.

İç yaralanmalar​

Herhangi bir dış yaralanma veya önceden hastalık olmaksızın ani ölüm için başka bir olasılık da araç sahibi tarafından fark edilmemiş olabilecek bir kaza ile ilgilidir. Yavru bir kuş, uçuş becerilerini test ederken bir engele çarparsa, iç yaralanmalara neden olabilir. Olası yaralanmalar, hava keselerindeki yırtıklar , iç organların morarması ve hatta vücudun içindeki yırtıklardır. Yetişkin kuşlar da uçarken bir kaza geçirirlerse bu tür yaralanmalara maruz kalabilirler.

Ölüm genellikle kazadan sonra çok hızlı bir şekilde meydana gelir çünkü birçok kuş, akciğerlere akan kandan boğulur. Bu gibi durumlarda, bazen yeni ölen kuşun gagasından köpüklü kan sızdığı görülebilir. Bununla birlikte, dış belirtiler olmadan da bir iç yaralanma olabilir, bu durumda kan sadece vücut içindeki bir yaradan dışarı akar.

Kan bir vücut boşluğuna aktığı ve yaraya karşı basınç uyguladığı için kuşların başlangıçta iç kanamalarının neredeyse hiç olmadığı durumlar özellikle sinsidir. Böylece kuşlar hemen kan kaybından ölmezler ama yaralarından dolayı acı hissederler. Tüm hayvanlar acı içinde olduklarını göstermez, çünkü fiziksel zayıflıkları gizlemek onların doğasında vardır.

Ancak sonraki birkaç saat veya gün içinde yapılacak olumsuz bir hareket, vücutta neredeyse iyileşmiş bir yaranın tekrar yırtılmasına ve bol kanamaya başlamasına neden olabilir. Daha sonra zaten bir vücut boşluğuna akan kanın basıncı artık kanamayı durdurmak için yeterli değildir. İkinci yaralanma birinciden daha şiddetli ise, dakikalar içinde yüksek ölüm olasılığı vardır. Ne yazık ki, bu ölüm nedeni genellikle etkilenen kuş için büyük acı ile ilişkilendirilir. Ne yazık ki, bir kuş sahibi olarak, iç yaralanmaları tespit etmenin ve hayvanı garip ve ölümcül hareketleri tamamen durduracak kadar uzun süre hareketsiz tutmanın neredeyse hiçbir yolu yoktur.

Bununla birlikte, bir kuş aniden davranış değişikliği gösterirse ve aşırı derecede huzursuz hale gelirse - özellikle bir çarpışma kazasından sonra - iç yaralanmaları dışlamak için bir kuş veterinerine danışılmalıdır. Bu şekilde kendinizi kötü sürprizlerden koruyabilirsiniz, çünkü bazı durumlarda içten yaralanmış bir kuşun hayatı yine de bir ameliyatla kurtarılabilir.

Zehirlenme​

muhabbet kuşu zehirlenme ve ölmesi.jpg

Bazı zehirler o kadar güçlüdür ki kuşları kısa sürede öldürebilirler. Örneğin, hayvanlar serbest uçuş sırasında çok zehirli bir bitkiyi ısırırsa, yutulan zehir miktarı o kadar fazla olabilir ki, birkaç saat içinde ölüm gerçekleşir. Ancak zehirli madde sindirim sistemine girmişse daha yavaş zehirlenme süreçleri de meydana gelebilir. Sözde inhalasyon zehirlenmesi özellikle tehlikelidir. Kuşlar zehirli maddeleri solurlar ve genellikle birkaç dakika içinde ölürler. Bu tür zehirlenmeler için tipik bir tetikleyici, kızartma tavalarının yüzeyinde bulunanlar gibi güçlü bir şekilde ısıtılan yapışmaz kaplamalardan çıkan dumanlardır. Tamamen perişan haldeki kuş bakıcıları bana birçok kez, kuş bakıcıları arkadaşlarını raclette akşamına davet ettiklerinde ve kötü bir şey olduğundan şüphelenmeden yiyeceklerini kaplamalı tavalarda hazırladıklarında on kuşa kadar tüm sürünün birkaç dakika içinde öldüğünü söylediler.