Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Kuşlarda Aydınlatma Nasıl Olmalı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Kuşlarda Aydınlatma Nasıl Olmalı

kuşlarda aydınlatma


Kuşlar için doğru aydınlatma ampul veya floresan seçerken dikkat edilmesi gerekenler; Bir ampulden yayılan ışık dalgalarının hızını gösteren ölçüme Renk İşleme İndeksi (CRI) denir. Kuşlar, 91'lik bir CRI değerinde ışığı katı olarak algılamaya başlarlar, bu nedenle, kuşunuzun yaşayacağı veya ziyaret edeceği evinizin odalarındaki ampullerin CRI değerinin en az 91 olması gerekir. Tam spektrumlu (FS) ampullerin çoğu bunu karşılar. minimum gereksinim, ancak aynı zamanda 91-plus CRI'ye sahip fotoğrafçılık ampullerini FS ampullerinden çok daha ucuza bulabilirsiniz. FS ampulleri hakkında bir başka not: Doğal güneş ışığı için yeterli bir ikame değildirler. Bu ampullerle ilgili daha fazla araştırma, UV ışınlarının ampulün kendisinden yalnızca 18 inç uzağa uzandığını, ancak FS ampullerini kuş kafesine yakın tutmanın gözlerinde korneal yara izine neden olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ampuller yalnızca yaklaşık altı ay boyunca UVB üretirler, bu yüzden ondan sonra iddia ettikleri fiziksel faydaları bile sağlamazlar. Bununla birlikte, kuşların titreyen ışık yerine tam renk spektrumunu ve sabit ışıkta görmelerini sağlaması açısından normal ampullerin yerini alması açısından oldukça kullanışlıdır.

Kuşlarınız için kullanılacak bir floresan veya ampul ÖNERİM; aşağıdaki bilgileri aklınızda bulundurmanız gerekebilir. Öncelikle, bir "tam spektrum" floresan ampul satın aldığınızdan emin olmalısınız. Benim önerim ise Zoo Med ReptiSun 5.0,amazongibi bir çok sitede mevcut alıp kullanabilirisiniz. Ama günde 3 saatten fazla kullanmayınız. Kuşlarda kornea yanıkları hatta sizler bile çok maruz kalırsanız. Korneanıza zarar verebilir.

images (1).jpgKuş kafesine Aydınlatma
( ışıklandırma ) sistemi nasıl güvenli bir şekilde kurulur?

Doğru lamba ve ampulü seçtiğinizden emin olduktan sonra göz önünde bulundurmanız gereken sonraki en önemli üç nokta şunlardır:

1) Kuş ışığını konumlandırma
En önemlisi, kuş ışığını kuşunuzun kafesinin üzerinde olacak şekilde açtırmak istersiniz. Yana bakmasını veya evcil hayvanınızın altında olmasını istemezsiniz. Bunun nedeni, aksi takdirde kuşların ampule bakıp körlüğe neden olabilmesidir. Ayrıca bu ampulün mesafesinin kafesin tepesinden 12 ″ ila 24 cm uzakta olması gerekir. Güçlü veya sıcak ampuller kullanılırken ışıkların 50-60 cm arası uzakta tutulmasını önerir. Çok uzakta ve kuşlar ışığın etkisini hissetmeyecek ve çok yakın olmayacak ve çok fazla ışığa sahip olacaklar.

2) Kablo ısırmasını önleme
Güçlü gagaları olan papağanlarınız varsa bu özellikle doğrudur. Lambanın ve içindeki herhangi bir telin kuşun ulaşamayacağı bir yerde olmadığından emin olmanız gerekir.

3) Kuş ışığı ne kadar süreyle yanmalı?
Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Işığın 10 ila 12 saat, günlük kuşlar için gerekli olandır.Işığı ilk kez kullanırken, kuşlarınızın ışığın çoğuna maruz kalmamasını sağlamak istersiniz, bu nedenle kuşa ve kafesten ne kadar uzağa yerleştirildiğine dikkat edin. Siz ve kuş ışığa daha aşina olduktan sonra , doğada alabilecekleri ışık miktarını taklit eden düzenli bir program ayarlamak için bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz .UV ışıklarını 2-3 saatten fazla kullanmayınız