Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Kuşlarda Baytril Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Kuşlarda Baytril Kullanımı

Baytril ülkemizde muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı, hint bülbülü vb kafes kuşlarında çok kullanılan ve bilinen antibiyotiktir. Baytril kuşlarda nasıl kullanılır ? Kuşlara ne dozajda uygulanır ? Hangi hastalıklarda baytril etkili olduğu konusu çok sorulur. Kuşlarda ki hastalıklarda baytril %2.5 kullanılır. Gelin Baytril %2.5 ilacını tanıyalım. Kinolon karboksilik asit türevi olan Baytril, özellikle yüksek bakterisidal etkiye sahip anti-enfektif kemoterapötik bir ilaçtır. Enrofloksasin, DNA replikasyonunda önemli rolü olan bakteriyel giraz enzimini inhibe eder. Bu enzimin inhibisyonu, bakteri sentezinin belirli aşamalarını bloke ederek, bakterilerin ölümüne yol açan fonksiyonel bozukluklara neden olur. Bu, Baytril'e diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında farklı bir etki şekli verir. Enrofloksasin, mikoplazmalar, gram negatif ve gram pozitif bakterilerin yanı sıra anaerobik patojenik bakteriler dahil olmak üzere geniş spektrumlu bir antibakteriyel etkinliğe sahiptir. Baytril, uygulama şekli ne olursa olsun uygulamadan 1/2-2 saat sonra maksimum serum seviyesine ulaşır ve 24 saat boyunca aynı terapötik seviyede kalır.

Baytril-2.5Oral-Solution.jpg


Baytril Nedir Ne İşe Yarar

Gram negatif ve gram pozitif bakteriler ile mikoplazmaların neden olduğu bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Baytril, geniş spektrumlu aktivitesi sayesinde bakteriyel ve Mikoplazma kaynaklı enfeksiyonlarda oldukça etkilidir ve endikedir. Solunum ve sindirim sistemi hastalıklarının bakteriyel enfeksiyonları (Pasteurellosis, Mycoplasmosis, Colibacillosis, Colisepticaemia, Salmonelloz) ve viral enfeksiyonlar sonrası gelişen sekonder bakteriyel enfeksiyonlar (sığır, koyun ve keçilerin kompleks solunum sistemi enfeksiyonları) bunlardandır.

Muhabbet Kuşu vb Kuşlarda Baytril %2.5 Nasıl Kullanılır

Muhabbet kuşu , kanarya, sultan papağanı, hint bülbülü vb kafes kuşlarında 100 ml bir suluğa 0.5 ml eklenir. Gün aşırı her gün su ve ilaç tazelenerek verilir. En az 4, en fazla 6 gün kullanılmalıdır. Geniş reçeteli ve ağır bir antibiyotik olduğunda aşırı kullanımda yan etkileri fazladır.

Baytril Hangi Hastalıklarda Kullanılır
  • Mikoplazma Enfeksiyonları
  • Kolibasilloz
  • Salmonelloz
  • Pastörelloz
  • Stafilokok enfeksiyonları

Veteriner Tarafında Kg Göre Dozaj Önerisi

Vücut ağırlığı (kg)Bakteriyel ve Mikoplazmal enfeksiyonlar (2,5 mg/kg vücut ağırlığı)Salmonella enfeksiyonları
(5 mg/kg vücut ağırlığı)
10 kilo1 ml2 ml
20 kilo2 ml4 ml
30 kilo3 mi6 ml
40 kilo4 ml8 mi
50 kilo5 ml10 mi
100 kilo10 mi20 miNot: VETERİNER reçetesi olmadan kullanmayınız. Yazı reçete ve veteriner önerisinden alınıp yazılmıştır.
 
Son düzenleme: